Oficial Poli Iași are un nou antrenor, la două zile după ce l-a demis pe Leo Grozavu. ”Bun venit!”
Reacția lui Leo Grozavu, după ce a fost demis de la Poli Iași: ”Aș fi luptat până la capăt”
Sepsi Sepsi
2 - 0
Academica Clinceni Academica Clinceni
Vi 16.07.2021 19:30

Sepsi - Academica Clinceni 2-0. Prestație solidă a gazdelor și ”cadou” din partea portarului ilfovenilor

16.07.2021, 20:25

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Sepsi Sfântu Gheorghe a avut o prestație solidă în prima rundă a noului sezon din Liga 1 și s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Academica Clinceni.

Gazdele au dominat primele 45 de minute, însă fără efect pe tabela de marcaj. Păun, în debutul meciului, și Mitrea, din lovitură liberă, în minutul 39, i-au dat emoții lui Păun, dar niciunul nu a nimerit spațiul porții.

Sepsi - Academica Clinceni 2-0

La pauză, Leo Grozavu a efectuat două schimbări: Bărbuț și Aganovic au ieșit, iar Ashkovski și Rep le-a luat locul. Tehnicianul convăsnenilor s-a dovedit inspirat. În minutul 56, slovenul Rep, la primul meci în Liga 1, a executat în forță o lovitură liberă și a înscris primul gol al sezonului în prima ligă.

Același Rep, cel mai periculos om al lui Sepsi, a fost la un pas de a face dubla 15 minute mai târziu, dar șutul său de la aproximativ 25 de metri a fost respins de goalkeeper-ul ilfovenilor în bară. Trupa lui Ilie Poenaru a dat o replică palidă, singura șansă de gol venind în minutul 80, când Vellios a reluat cu capul spre poarta lui Niczuly.

În minutul 84, Mitrea a stabilit rezultatul final, după o gafă enormă a portarului Academicii. Execuția căpitanului covăsnenilor a fost scăpată printre picioare de Păun. La capătul unui joc pe care l-a controlat în totalitate, Sepsi s-a impus cu 2-0 și urcă pe primul loc al clasamentului.

VIDEO Rezumat Sepsi - Academica Clinceni 2-0

_________________________________________________________________________________________________

Sepsi și Academica Clinceni sau un duel de play-off la Sfântu Gheorghe. Partida de azi, care va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 1, se anunță extrem de atractivă, chiar dacă ambele formații au noutăți la nivelul lotului.

Trupa lui Leo Grozavu chiar va evolua în atac cu bulgarul Chuchunkov, lansat în Liga 1 de Clinceni. Ilfovenii au rămas fără mulți jucători de calitate și cu experiență, dar speră ca nou-veniții Lucian Filip și De Amorim să-i ajute în demersul de a a se califica iar în play-off.

În afara lui De Amorim, în această vară, Academica Clinceni i-a mai transferat pe Marius Cioiu, Donatas Kazlauskas, Cristian Gavra, Apostolos Vellios, Floriano Vanzo, Marcel Holzmann și Lucian Filip.

Sepsi - Academica Clinceni, 18:30, Digi Sport 1, LIVE VIDEO | Formațiile probabile

Sepsi:  Niczuly - Dimitrov, Mitrea, Tincu, R. Ispas - Vașvari, Fofana, Eder - Bărbuț, Chuchunkov,  Ștefănescu
Absenți: Golofca, Ninaj (accidentați)
Antrenor: Leo Grozavu

Academica Clinceni: Ureche - Fl. Achim, Patriche, Bilali, P. Pîrvulescu - Cascini, Moulin - Vanzo, Chandarov, Longher - Gavra
Absenți: Gardoș (accidentat)
Antrenor: Ilie Poenaru

Sepsi - Academica Clinceni, 18:30, Digi Sport 1, LIVE VIDEO | Ce spun antrenorii

Echipa lui Leo Grozavu a fost aproape de podium sezonul trecut, iar acum covăsnenii par puși pe fapte mari după o campanie de transferuri interesantă.

”Obiectivul meu personal este primul loc, cel realist este un loc de cupe europene. Aș fi preferat să începem cu jocuri mai tari ca să intrăm mai repede în spiritul de competiție.

Au promovat două cluburi de tradiție, Rapid și U Craiova, va fi un campionat mai dificil”, a declarat antrenorul Leo Grozavu.

Iar primul adversar crede că Sepsi are forța să se bată pentru titlu.

”De câte ori am jucat la Sfântu Gheorghe am pierdut, nici măcar nu am făcut vreun joc bun. Sepsi a investit foarte mult, are putere financiară foarte mare, se vede și la stadionul pe care l-au făcut.

Sunt jucători cu CV-uri f bune, au terminat pe 4, joacă în Conference League. Cred că obiectivul lor este clasarea în primele 3, au condiții foarte bune. Și noi am adus jucători cu calitate, jucători buni, care ne vor ajuta să facem din nou performanță, poate mai bine decât sezonul trecut. Toată lumea vrea să fie în primele 6, va fi extrem de dificil”, a declarat antrenorul Academicii Clinceni, Ilie Poenaru.

Sepsi Sepsi
  • 90+3 final

Final. Sepsi - Academica Clinceni 2-0.

• 84 g g

GOL Sepsi! Bogdan Mitrea șutează de la mare distanță, Păun pare stăpân pe situație, dar scapă inexplicabil mingea printre picioare, iar aceasta se scurge dincolo de linia porții.

• 81 s s

Eder Gonzalez iese, intră Dumiter.

• 78 s s

Ispas nu mai poate continua, iar Dumitrescu îi ia locul în teren.

• 74 s s

Cascini îi lasă locul lui Ventura.

• 70 oc oc

Bară Sepsi. Rep trimite o torpilă de la mare distanță, însă Păun este din nou la post și respinge în bară.

• 68 oc oc

Ocazie Sepsi. Duel între cei doi Păun de pe teren. Mijlocașul gazdelor șutează din interiorul careului, însă este blocat de portarul ilfovenilor.