trofeu liga 2
Video Liga 2, play-off. S-a încheiat etapa a treia. Rezultate surprinzătoare și clasamentul
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Cum îi poate păstra Gigi Becali pe Florinel Coman și Darius Olaru la FCSB: ”Așa, unde să mai pleci?”
lunin
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Meciul Sepsi - Chindia s-a terminat cu o remiză spectaculoasă, scor 2-2, în etapa a 25-a a Ligii 1.

În urma remizei de la Sfântu Gheorghe, Chindia a ratat apropierea de locurile de play-off din Liga 1.

Sepsi - Chindia 2-2, în etapa a 25-a din Liga 1

Meciul de la Sfântu Gheorghe a început cu cei de la Sepsi, care au lovit bara prin Safranko în minutul 10 și a continuat cu cei de la Chindia, care au fost mult mai buni pe faza ofensivă.

Cooper a deschis scorul în minutul 20, cu o lovitură de cap din șase metri, iar avantajul a fost dublat în minutul 44, de Akhmatov, cu un șut spectaculos din marginea careului mare.

Mario Rondon a redus din diferență pentru Sepsi în minutul 45+3, simplu, cu un șut din interiorul careului de șase metri.

Partea a doua a meciului a început cu cei de la Sepsi mult mai motivați. Safranko a egalat situația de pe tabela de marcaj, în minutul 56, cu un șut din interiorul careului mic.

Marco Dulca, Daniel Popa și Daniel Celea au ratat ocazii pentru Chindia în partea a doua a meciului, în timp ce Buș, Ștefănescu și Ispas au fost aproape de gol pentru Sepsi, în prelungirile meciului.

În urma rezultatului de la Sfântu Gheorghe, Sepsi se află pe locul șase în campionat, cu 34 de puncte, în timp ce Chindia se află pe poziția a 10-a, cu 29 de puncte.

VIDEO Rezumat Sepsi - Chindia 2-2

Clasament Liga

clasament liga 1 sepsi chindia
Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Știrea inițială

Sepsi este considerată echipa cu cele mai mari șanse să prindă locul 6 la finalul sezonului regulat și implicit play-off-ul Ligii 1. Dacă reușește, ar fi o confirmare a faptului că avem de-a face cu un club așezat, care urmărește performanța.

În condițiile în care nu se știe ce decizie va fi luată după suspendarea partidei cu U Craiova 1948 la Comisia de Disciplină a FRF, Sepsi este pe locul 6.

Are 33 de puncte, iar U Craiova 1948, Petrolul și FC Botoșani au câte 30. O hotărâre va fi luată, cel mai probabil, la termenul din aceată săptămână, al treilea,

Sepsi - Chindia, Live Video 17:00, Digi Sport 1. Covăsnenii au șansa desprinderii în cursa pentru play-off

Tocmai de aceea, o victorie cu Chindia le-ar fi extrem de necesară pentru a pune șase lungimi între ea și Craiova. De fapt, ar putea fi 6 puncte peste toate cele trei urmăritoare, dacă Petrolul nu iese din pasa proastă traversată în 2023 și pierde și jocul de diseară cu Hermannstadt. Plus că echipa ar avea și un meci mai puțin jucat.

Prima echipă oaspete care ajunge la Sf. Gheorghe după scandalul cu suporterii Craiovei, Chindia, este una dintre echipele care pot scoate orice rezultat. Pot învinge pe oricine, dar pot oferi și surprize neplăcute.

Chindia, prima echipă care va juca la Sf. Gheorghe după scandalul cu galeria echipei U Craiova 1948

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de 10 ori în Liga 1, iar gazdele meciului din această după-amiază nu au niciun complex în fața dâmbovițenilor. Au câștigat de cinci ori și au pierdut o singură dată, restul de patru partide fiind rezultate de egalitate.

Cu Toni Petrea "principal" însă, Chindia nu a întâlnit niciodată pe Sepsi, iar acesta este singurul element important nou la disputa dintre cele două formații.

În tur, Sepsi a câștigat cu 2-1 partida cu Chindia, ambele sale goluri fiind marcate din penalty. Pentru târgovișteni a marcat Cooper, la 0-1

Sepsi Sepsi
  • 90+5 fr2

Arbitrul încheie partida de la Sfântu Gheorghe.

• 90+4 oc
    Ocazie Sepsi

Ștefănescu este blocat din șase metri și ratează golul trei pentru Sepsi. Apoi Ispas este blocat și el.

• 90+2 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Șutează sergiu Buș din marginea careului, dar Niczuly respinge mingea în lateral.

• 90
    Info

Arbitrul acordă cinci minute de prelungire.

• 90 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Enriko Papa este avertizat pentru fault.

• 86 s
    Schimbare Chindia Targoviste

Iese Neguț, intră Chamed.

• 82 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste

Marco Dulca este avertizat pentru fault.

• 79 oc

Daniel Celea a reluat spectaculos o minge, ar balonul nu și-a atins ținta.

• 77 s
    Schimbare Sepsi

Iese Rondon, intră Tudorie.

• 76 s

Ies Ioniță și Cooper, intră Orozco și Buș.

• 71 cg

Marius Ștefănescu este avertizat pentru fault.

• 70 oc

Marco Dulca șutează de la distanță, dar mingea este respinsă de Niczuly în lateral.

• 62 s

Iese Francisco Junior, intră Enriko Papa.

• 60 s

Iese Akhmatov, intră Perianu.

• 58 oc

Daniel Popa șutează superb, dar este blocat de Niczuly.

• 56 g
    Gol Sepsi

Safranko înscrie din careul mic, după mai multe erori comise de adversari.

• 49 oc

Ștefănescu șutează din marginea careului mare, dar balonul se duce pe lângă.

Ies Matei și Gheorghe. Intră Achahbar și Ștefănescu.

• 45+4 fr1

Arbitrul a pus capăt primei părți.

• 45+3 g
    Gol Sepsi

Rondon înscrie simplu din șase metri.

• 45
    Info Arbitrul acordă patru minute de prelungire.
  • 44 g
    Gol Chindia Targoviste

Akhmatov înscrie din marginea careului mare cu un șut din plin. Mascat de colegi, Niczuly a văzut mingea târziu.

• 33 fm
    Fază meci

Boldor îl lovește în cap pe Bălașa, însă nu se acordă nimic.

• 22 cg

Akhmatov este avertizat după un fault în jumătatea proprie.

• 20 g

Cooper deschide scorul cu o lovitură de cap din șase metri.

• 18 oc

Mario Rondon ratează din șase metri. Trimite mingea în ușor către portarul advers.