Screenshot 2024-02-27 184116
Leo Grozavu a spus ce i-a lipsit echipei sale în eșecul de la Galați. ”Mai trebuie să vorbesc eu?”
FOTBAL:OTELUL GALATI-POLITEHNICA IASI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Video Oțelul - Poli Iași 1-0. Maciel a fost decisiv, iar Dorinel Munteanu debutează cu o victorie în play-out
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CS Mioveni s-a impus în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, în partida din etapa a treia a Ligii 1.

Începutul partidei le-a aparținut elevilor lui Leo Grozavu. În minutul 2, Achahbar a încercat să deschidă scorul, dar tentativa sa a trecut peste transversala porții lui Ducan.

Sepsi - CS Mioveni 1-2. Elevii lui Alexandru Pelici, spectacol pe terenul covăsnenilor

Sepsi a avut o ocazie imensă în minutul 8, atunci când după lovitura liberă executată de Ștefănescu, Chunchukov a deviat balonul care a ajuns la Achahbar. Acesta ar fi putut să marcheze cu ușurință, dar nu a putut ține mingea în teren.

Chunchukov a încercat să marcheze cu un voleu, în minutul 13, dar portarul echipei oaspete a avut o paradă superbă.

Prima ocazie importantă a Mioveniului a venit abia în minutul 27, când Bogdan Rusu a prelungit un balon către Blănaru. Acesta a scăpat într-o poziție foarte favorabilă, a șutat, dar încercarea sa a fost parată de Niczuly.

Elevii lui Pelici au deschis scorul în minutul 38. Blănaru a trimis balonul în față, Rareș Ispas a încercat să respingă dar nu a nimerit balonul care a ajuns la Dumitriu. Ispas a încercat să îl deposedeze pe jucătorul Mioveniului, dar s-a împiedicat și a căzut, lăsându-l pe Dumitriu față în față cu Niczuly, pe care l-a învins cu ușurință.

În primul minut al reprizei secunde, CS Mioveni și-a majorat avantajul de pe tabelă cu un gol marcat din unghi de Bogdan Rusu.

Chunchukov a încercat să micșoreze din diferență în minutul 69, când a trimis cu capul, dar tentativa a fost respinsă de Ducan. Chunchukov a reușit să înscrie abia în prelungiri când l-a învins pe portarul Mioveniului cu un șut din unghi.

La finalul acestei partide, Sepsi ocupă locul șapte, cu un total de patru puncte, în timp ce echipa lui Pelici se află pe locul 12, cu doar trei puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - CS Mioveni 1-2

Sepsi - CS Mioveni | LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Argeșenii, în căutarea primului punct în acest sezon

Sepsi a câștigat duelul cu Academica Clinceni din prima rundă, 2-0, și a remizat în compania celor de la Chindia, 1-1, în timp ce Mioveni a pierdut în fața celor de la Gaz Metan și Rapid, 1-0, respectiv 2-0.

• Ashkovski, Rep și Mitrea sunt marcatorii celor de la Sepsi în primele două etape.

Permiteți-mi și mie să-mi felicit jucătorii. N-am făcut o partidă extraordinară, dar am arătat 120 de minute că luptăm, încercăm. Nu ne-a prins această competiție sub cele mai bune auspicii. Avem un lot restrâns numeric, probleme de lot și a fost destul de greu să punem cea mai bună echipă din teren și s-a simțit”, a spus Leo Grozavu, după eliminarea din Conference League.

• 90+1 g g

Gool Sepsi! Chunchukov marchează golul de onoare în prelungiri, când îl învinge pe Ducan cu un șut din unghi.

• 82 s s

Schimbare la CS Mioveni! Balaur este introdus în locul lui Șerbănică.

• 82 s s

Schimbare la CS Mioveni! Toma este introdus în locul lui Dumitriu.

• 77 cg cg

Dimitriu vede cartonașul galben.

• 71 s s

Schimbare la Sepsi! Damașcan este introdus în locul lui Ștefănescu.

• 71 s s

Schimbare la CS Mioveni! Cristea este introdus în locul lui Rusu.

• 71 s s

Schimbare la CS Mioveni! Vereș este introdus în locul lui Panait.

• 69 oc oc

Ocazie pentru Sepsi! Chunchukov încearcă să marcheze cu o lovitură de cap, dar tentativa este respinsă de Ducan.

• 64 s s

Schimbare la CS Mioveni! Rădescu este introdus în locul lui Buziuc.

• 56 s s

Schimbare la Sepsi! Dumitrescu este introdus în locul lui Tamaș.

• 56 s s

Schimbare la Sepsi! Bojic este introdus în locul lui Ashkovski.

• 56 s s

Schimbare la Sepsi! Radoslav este introdus în locul lui Achahbar.

• 46 g g

Gool CS Mioveni! Rusu marchează cu un șut din unghi, în fața căruia Niczuly rămâne neputincios.

• 46

Schimbare la Sepsi! Rep îl înlocuiește pe Ispas.

Începe repriza a doua!

Finalul primei reprize!

• 38 g g

Gool CS Mioveni! Blănaru trimite balonul în față, Rareș Ispas încearcă să respingă, dar nu nimerește balonul care ajunge la Dumitriu. Ispas încearcă să îl ajungă pe jucătorul de la Mioveni, dar se împiedică. Dumitriu îl învinge cu ușurință pe Niczuly.

• 27 oc oc

Ocazie pentru Mioveni! Bogdan Rusu prelungește un balon către Blănaru care scapă într-o poziție favorabilă. Rusu șutează, dar tentativa este parată de Niczuly, portarul de la Sepsi.

• 13 oc oc

Ocazie pentru Sepsi! Chunchukov trimite din voleu spre poarta lui Ducan, dar portarul celor de la CS Mioveni are o paradă superbă.

• 8 oc oc

Ocazie imensă pentru Sepsi! După o lovitură liberă executată de Marius Ștefănescu, Chunchukov deviază balonul care ajunge la Achahbar care ar fi putut trimite cu ușurință în poarta lui Ducan, dar mijlocașul se bâlbâie și scapă balonul în afara terenului.

• 2 oc oc

Ocazie Sepsi! Achahbar încearcă să deschidă scorul, șutează spre poartă, dar balonul trece mult peste transversală.