Exclusiv Dinamo e pe loc de baraj, iar Ioan Andone a transmis un mesaj clar: ”Te uiți cine e acolo acum?”
News Alert Sancțiunea a fost suspendată! Dinamo și UTA vor putea evolua cu spectatori în ultimele două etape din play-out
Sepsi Sepsi
2 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 30.04.2018 19:00

Sepsi - Dinamo 2-0. Tandia a răpus "câinii", iar nou-promovata rămâne neînvinsă în play-out

30.04.2018, 16:40

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Sepsi - Dinamo s-a încheiat cu incidente în tribune, provocate de un fan al bucureştenilor, care a furat un steag al Ungariei expus de suporterii gazdelor. Directorul general al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu, a ieşit cel mai şifonat.

Fără Torje, lăsat din nou în afara lotului, meciul de la Sfântu Gheorghe a fost decis de "dubla" lui Tandia. Jucătorul din Mali a deschis scorul în minutul 30 şi a închis tabela în prelungiri. Petrovikj a ratat incredibil în minutul 56. Dinamo a fost aproape de gol prin Hanca (25), dar Moldoveanu a fost ghinionistul de serviciu, cu trei ratări după pauză (60, 76, 78). Sepsi - Dinamo s-a încheiat 2-0.

La finalul turului din play-out, Sepsi a urcat pe locul al treilea, în timp ce Dinamo este lider, cu 6 puncte peste FC Botoşani.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Sepsi Sepsi
  • 90+8 fm fm

Partida s-a reluat după aproape cinci minute de întrerupere. Mai sunt de jucat aproximativ două minute, în condiţiile în care s-au arătat de la margine cinci minute de prelungiri.

• 90+3 fm fm

Incidente la Sfântu Gheorghe. Un suporter al lui Dinamo a intrat pe teren şi a furat un steag al Ungariei, al fanilor lui Sepsi. Fanii "câinilor" au rupt gardul de protecţie şi au pătruns pe pista de atletism, de unde au fost îndepărtaţi de oamenii de ordine cu gaze lacrimogene. Printre cei afectaţi a fost şi managerul general al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu, aflat în mijlocul incidentelor.

• 90+3 cg cg

Istvan Fulop a primit şi el cartonaşul galben.

• 90+11 final final

Final de meci. Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o cu 2-0 pe Dinamo şi rămâne neînvinsă în play-out-ul Ligii 1.

• 90+1 g g

Gooool Sepsi! Ibrahima Tandia reuşeşte prima "dublă" în Liga 1 după ce a finalizat perfect un contraatac al gazdelor, cu un şut la colţul lung, de la 12 metri.

• 87 cg cg

Penalty neacordat lui Sepsi. Rodriguez Gorrin a primit cartonaş galben pentru simulare la o fază la care arbitrul Iulian Dima părea decis iniţial să acorde penalty.

• 86 cg cg

Petrovikj a primit cartonaşul galben.

• 81 s s

Schimbare la Dinamo. Ion Gheorghe a intrat în locul lui Sergiu Hanca.

• 79 s s

Schimbare la Sepsi. Hamed i-a lăsat locul lui Dima.

• 78 oc oc

Ocazie mare Dinamo! Reflex de senzaţie al lui Niczuly la şutul lui Moldoveanu din poziţie excelentă, de la opt metri, central.

• 76 oc oc

Ocazie Dinamo! Robert Moldoveanu a trecut din nou pe lângă egalare. Reluarea sa a fost reţinută însă de Roland Niczuly.

• 73 oc oc

Ocazie mare Sepsi! Ibrahima Tandia a scăpat singur cu portarul dinamovist, însă Jaime Penedo a respins cu piciorul în corner.

• 71 s s

Schimbare la Sepsi. Sebastian Ghinga a fost înlocuit cu Rodrigo Gorrin.

• 64 s s

Schimbare la Dinamo. Daniel Popa i-a lăsat locul lui Adam Nemec.

• 60 oc oc

Ocazie Dinamo! Robert Moldoveanu a fost la un pas de egalare: a reluat cu capul puţin pe lângă poarta gazdelor, din şase metri.

• 57 oc oc

Dublă ocazie Sepsi! Şutul lui Tandia a fost respins în corner de Penedo, iar Petrovikj a ratat incredibil, din şapte metri, unde se afla nemarcat, la lovitura de colţ ce a urmat.

• 55 s s

Schimbare la Sepsi. Marko Simonovski este înlocuit de Benjamin Kuku.

• 46 sr2 sr2

Schimbare la Dinamo. Ivan Pesic a fost înlocuit cu Diego Salomao.

• 45 fr1 fr1

Pauză la Sfântu Gheorghe. Sepsi o conduce cu 1-0 pe Dinamo.

• 40 cg cg

Marko Simonovski a primit cartonaşul galben.

• 37 oc oc

Ocazie Sepsi! Hamed a reluat puţin pe lângă poartă de la aproximativ 22 de metri.

• 30 g g

Goooool Sepsi! Ibrahima Tandia a deschis scorul pentru Sepsi după ce a reluat plasat, din zece metri, unde se afla nemarcat, centrarea lui Simonovski.

• 25 oc oc

Ocazie Dinamo! Cea mai mare şansă de gol a "câinilor" de până acum a fost ratată de Sergiu Hanca. "Internaţionalul" român a reluat pe lângă poarta lui Sepsi din poziţie ideală, de la opt metri.

• 12 cg cg

Sergiu Hanca a primit şi el cartonaşul galben.

• 12 oc oc

Ocazie Sepsi! Ghinga a fost foarte aproape de gol, însă reluarea sa de la marginea careului mic a fost deviată de Ricardo Grigore spre portarul Jaime Penedo.

• 10 oc oc

Ocazie Dinamo! Şutul lui Dan Nistor din afara careului a fost reţinut cu siguranţă de Niczuly.

• 9 cg cg

Sebastian Ghinga a primit cartonaşul galben al partidei pentru un fault din spate.