Cariera de antrenor a lui Bogdan Lobonț, noul principal de la Rapid, după plecarea lui Cristiano Bergodi
Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă
Du 12.12.2021 17:00

Sepsi - Farul 1-0. Covăsnenii câștigă la limită pe teren propriu

12.12.2021, 18:57

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat duelul cu Farul Constanța din etapa 19 a Ligii 1 cu scorul de 1-0.

După acest rezultat, Farul Constanța se află pe locul 7 în clasamentul Ligii 1, cu 29 de puncte, iar Sepsi Sfântu Gheorghe se poziționează pe locul 10, cu 24 de puncte.

Prima ocazie le-a aparținut celor de la Farul Constanța, în minutul 3, atunci când Artean a șutat din afara careului puțin pe lângă poarta lui Niczuly.

În minutul 6, Aioani l-a faultat pe Păun în interiorul careului, iar centralul partidei, Ionuț Coza, a dictat penalty. Bogdan Mitrea a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri.

Ely Fernandes a reușit să trimită balonul în poarta lui Niczuly, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În minutul 22, Jefte Betancor putea restabili egalitatea atunci când l-a lobat superb pe Niczuly, dar balonul a lovit bara.

Ciobanu a șutat puternic din afara careului în minutul 31, dar goalkeeper-ul covăsnenilor a reținut fără mari probleme.

În minutul 63, Golofca a irosit o șansă imensă când a scăpat singur cu Aioani, a încercat să îl lobeze pe portarul de la Farul, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

Golofca i-a pasat foarte bine lui Eder Gonzales în minutul 77, dar balonul nu a nimerit spațiul porții.

În minutul 83, Aganovic i-a pasat lui Păun care a șutat periculos puțin pe lângă poarta lui Aioani.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - Farul 1-0

După un început mai slab de sezon, Sepsi și-a revenit odată cu înlocuirea lui Leo Grozavu cu Cristiano Bergodi și înaintea meciului ocupă poziția a 10-a, cu 21 de puncte. De partea cealaltă, cu o victorie, Farul ar urca până pe locul patru. În acest moment, trupa lui Gică Hagi este pe șapte, cu 29 de puncte.

Cele două echipe s-au întâlnit de 13 ori la nivelul primei ligi, în trei rânduri s-au impus covăsnenii, patru victorii au înregistrat cei de la Farul și șase partide s-au încheiat la egalitate.

• Mitrea, Ștefănescu și Luckassen sunt cei mai buni marcatori ai lui Sepsi în acest sezon, cu câte trei reușite, în timp ce Betancor este golgheterul Farului și al campionatului, cu 10 goluri.

Bergodi și Hagi au fost adversari de șase ori în Liga 1. Tehnicianul italian a obținut singura victorie la prima întâlnire dintre ei, în 2006, într-un FC Național - Poli Timișoara 1-0. De atunci, au mai fost două remize și trei victorii ale ”Regelui”, în această ordine.

• 06.05.2006 - Liga 1 - FC Naţional - Poli Timişoara 1-0
  • 16.09.2007 - Liga 1 - Steaua - Rapid 0-0
  • 22.11.2015 - Liga 1 - Tg. Mureş - Viitorul 2-2
  • 25.11.2018 - Liga 1 -  Voluntari - Viitorul 1-2
  • 25.08.2019 - Liga 1 - Viitorul - Voluntari 4-0
  • 09.12.2019 - Liga 1 - FC Voluntari - Viitorul 1-2

În acest sezon, Sepsi a eliminat-o pe Farul din Cupa României, scor 1-0.

Ocazie Sepsi

Aganovic îi pasează lui Păun care șutează periculos puțin pe lângă poartă.

• 77 oc oc

Golofca îi pasează lui Eder Gonzales, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 75 s s
    Schimbare FCV Farul Constanţa

Enes Sali este introdus în locul lui Fernandes.

• 70 s s
    Schimbare Sepsi

Fofana este introdus în locul lui Achahbar.

• 70 s s

Chunchukov este introdus în locul lui Luckassen.

• 63 oc oc

Golofca scapă singurul cu Aioani, încearcă să îl lobeze pe portarul lui Farul, dar trimite pe lângă poartă.