FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)
Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Sepsi Sepsi
1 - 0
Botoşani Botoşani
Jo 27.05.2021 18:30

Sepsi - FC Botoșani 1-0, în ultimul meci din play-off. Gazdele, gol în ultimul minut. Oaspeții, gol anulat în prelungiri

27.05.2021, 19:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

În ultima etapă din play-off, Sepsi - FC Botoșani s-a terminat 1-0, cu un gol marcat de covăsneni în minutul 90 și alt gol anulat al moldovenilor în minutul 90+2.

Sepsi - FC Botoșani 1-0. Moldovenii au cerut două penalty-uri

Meciul a început cu șutul superb al lui Petrila, care a trecut puțin peste poarta lui Pap. Botoșaniul a dat replica prin Patache, care nu l-a putut învinge pe portar.

Sepsi a ratat apoi o ocazie uriașă, prin Dumiter, singur cu portarul, iar peste câteva minute a nimerit transversala prin Eder Gonzalez. Moldovenii au cerut apoi două penalty-uri, în minutele 30 și 42.

Sepsi - FC Botoșani 1-0. Oaspeții, gol anulat în prelungiri

Repriza a doua a început furtunos, cu ocazii mari ale lui Sepsi, în minutele 46 și 55, iar apoi Golofca a ratat și el singur cu portarul. Finalul a fost incendiar. Mai întâi Ninaj nu l-a putut învinge pe Pap, iar la poarta cealaltă, Papa a ratat și el singur cu portarul.

Safranko a înscris în minutul 90, la ultimul său meci pentru Sepsi, iar peste două minute, Camara a marcat și el pentru Botoșani, însă reușita sa a fost anulată pentru un presupus offside.

Sepsi - FC Botoșani s-a terminat 1-0, iar moldovenii termină sezonul pe locul 6, în timp ce covăsnenii aveau deja asigurat locul 4, care duce la finala barajului pentru Conference League.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - FC Botoșani 1-0:

Meciul dintre Sepsi și FC Botoșani poate fi urmărit de la ora 17:30 în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Sepsi joacă ultimul meci din acest sezon pe teren propriu, în compania celor de la FC Botoșani. Covăsnenii vor încheia anul pe locul patru indiferent de rezultat și sunt calificați pentru finala barajului de Conference League.

Sepsi - FC Botoșani, ora 17:30, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Leo Grozavu: ”Sunt orgolii puse în joc”

De partea cealaltă, FC Botoșani este ultima în play-off, cu 31 de puncte, iar cu o victorie la Sfântu Gheorghe o pot depăși pe Academica Clinceni și pot urca pe locul cinci, cu 34 de puncte.

În primul meci din play-off dintre cele două echipe, moldovenii s-au impus cu 2-1.

„Nu putem spune fără miză, sunt orgolii puse în joc. Din punctul de vedere al rezultatului nu mai contează foarte mult, ne-am asigurat deja locul patru. Pentru oaspeții noștri cred că rezultatul contează, Botoșaniul are șansa de a urca o pozție.

Vor veni să facă un meci bun și să câștige. Pentru noi este ultima reprezentație din acest play-off, ne dorim să terminăm cu dreptul. Am discutat și cu jucătorii, ei știu care este dorința mea la fiecare joc, trebuie să ne comportăm la fel, asta înseamnă să fii jucător profesionist”, a spus Leo Grozavu.

Sepsi Sepsi
  • 90+3 fr2

Final de meci. Sepsi - Botoșani se termină 1-0.

• 90+2 fm

Gol anulat Botoșani. Ongenda deviază până la Camara, care înscrie, dar golul este anulat controversat, pe motiv de offside.

• 90+1 cg cg

Florescu primește cartonaș galben.

• 90 g g

GOL Sepsi! După o centrare din lovitură liberă, Safranko deviază cu capul în poartă.

• 90 cg cg

Țigănașu primește cartonaș galben.

• 89 oc oc

Ocazie Botoșani. Braun centrează lung, Camara deviază pentru Papa, care rămâne singur cu portarul, dar acesta șutează slab, exact în brațele portarului.

• 88 cg cg

Dumitrescu primește cartonaș galben.

• 86 oc oc

Ocazie Sepsi. Ninaj șutează din prima, din colțul careului, dar portarul Pap e la post.

• 75 s s

Camara intră în locul lui Tîrcoveanu.

• 75 s s

Ashkovski intră în locul lui Roman.

• 70 oc oc

Ocazie mare Sepsi. Moescu gafează și se împiedică, Golofca profită și sprintează spre poartă, rămâne singur cu portarul, dar nu nimerește ținta.

• 64 cg cg

Ninaj primește cartonaș galben.

• 60 s s

Safranko intră în locul lui Dumiter.

• 55 oc oc

Ocaze Sepsi. Mitrea îș lansează perfect pe Dumiter, care crede că e în offside, însă totuși continuă faza și încearcă un lob, dar mingea ocolește poarta.

• 53 cg cg

Mitrea primește cartonaș galben.

Golofca intră în locul lui Nandor Tamas.

• 46 oc oc

Ocazie Sepsi. Golofca îi pasează lui Dumitrescu, care centrează în fața porții, dar portarul respinge. Faza continuă, botoșănenii greșesc, iar mingea ajunge la Aganovic, care trage cu efect, însă Pap respinge.

Moescu intră în locul lui Patache.

Fili intră în locul lui Racovițan.

Aganovic intră în locul lui Petrila.

Achahbar intră în locul lui Lorand Fulop.

Păun intră în locul lui Fofana.

Începe rerpiza a doua.

La pauză, Sepsi - Botoșani 0-0.

• 45 cg cg

Papa primește cartonaș galben.

• 42 fm fm

Ocazie Botoșani. Braun, aflat în offside când primește o pasă pe dreapta, centrează în careu pentru Ongenda, care încearcă să reia, dar Ninaj degajează și pare să-l lovească cu piciorul în cap pe francez, care cere penalty.

• 38 cg cg

Patache primește cartonaș galben.

• 32 cg cg

Fofana primește cartonaș galben.

• 30 fm fm

Moldovenii cer penalty la un duel dintre Tâcoveanu și Eder Gonzalez.

• 28 oc oc

Bară Sepsi. Eder Gonzalez ia o acțiune pe cont propriu și șutează din afara careului, dar mingea lovește transversala, după ce e deviată ușor de portar.

• 22 oc oc

Ocazie Sepsi. Dimitrov centrează perfect pentru Dumiter, care este singur cu portarul, dar trimite direct în brațele sale.

• 21 oc oc

Ocazie Botoșani. Patache primește de la Braun în colțul careului și șutează din prima, din unghi, dar Jesus Fernandez reține.

• 18 s s

Roman intră în locul lui Croitoru.

• 10 oc oc

Ocazie Sepsi. Petrila îl driblează scurt pe Meleke și șutează de la 22 de metri, dar mingea trece puțin peste transversală.