Exclusiv Toni Petrea a dezvăluit de ce nu a mers cu Laurențiu Reghecampf la Al-Tai
Edi Iordănescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
LIVE Stirile Digi Sport
Sepsi Sepsi
1 - 1
FCSB FCSB
Sb 10.04.2021 20:00

Sepsi - FCSB 1-1 în ultima etapă din sezonul regulat. Roș-albaștrii pot pierde primul loc. Gazdele au avut și două bare

10.04.2021, 19:45

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB nu a reușit să încheie sezonul regulat cu o victorie. A remizat pe terenul lui Sepsi, scor 1-1, și poate fi depășită de CFR Cluj exact înainte de startul play-off-ului.

Sepsi - FCSB 1-1. Roș-albaștrii rămân lideri, cu două puncte peste CFR Cluj, însă pot fi depășiți de ardeleni

Echipa lui Toni Petrea a deschis scorul după nici 6 minute de joc, prin golgheterul Tănase și a mai ratat o șansă în minutul 9, prin Olaru. Gazdele au nimerit transversala în minutul 34, însă FCSB a încheiat prima repriză cu două "victime", Miron și Olaru, ambii accidentați și înlocuiți în minutele 14 și 43.

Sepsi a egalat în minutul 56, prin Safranko, iar la poarta cealaltă, Șut nu a nimerit ținta. Până la final, Safranko nu l-a putut învinge pe Vlad, iar Sepsi - FCSB s-a terminat 1-1.

Sepsi - FCSB 1-1. Același rezultat a fost și în tur

Astfel, roș-albaștrii, care încă sunt lideri, ar putea să fie depășiți de CFR Cluj exact înainte de startul play-off-ului. Ardelenii au însă meci cu Universitatea Craiova.

Echipa lui Toni Petrea nu a terminat niciodată pe primul loc sezonul regulat, iar concidența face ca echipa care a fost lider la finalul sezonului regulat să devină campioană.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - FCSB 1-1:

Iarna încă nu a plecat din centrul țării, astfel că partida de la Sfântul Gheorghe se anunță una influențată și de acest aspect hibernal. Gazdele au îndepărtat zăpada, dar suprafața de joc va fi, cel mai probabil, înghețată.

Sepsi și FCSB sunt deja în play-off, dar meciul are miză. Roș-albaștrii vor locul 1 la finalul sezonului regulat, dar și elevii lui Grozavu vor să intre în ultima parte a campionatului cu cât mai multe puncte.

Sepsi - FCSB LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Sepsi: Fernandez- Dumitrov, Tincu, Mitrea, Ninaj, Fl. Ștefan- Petrila, Vașvari, Gonzalez, Golofca- Safranko
Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Vlad - Crețu, Iulian Cristea, Miron, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Moruțan, Cristi Tănase, Octavian Popescu
Antrenor: Toni Petrea.

Sepsi - FCSB LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1 | Leo Grozavu trage un semnal de alarmă: se teme de arbitraj

Antrenorul lui Sepsi, Leo Grozavu, a declarat că speră ca în meciul de azi FCSB să nu beneficieze de protecţia arbitrilor, aşa cum se întâmplă în partidele echipei sale cu formaţiile mai bine cotate.

Ca de fiecare când joci cu echipele bine cotate există această protecţie din partea arbitrilor. Sperăm să nu fie cazul la acest meci pentru că am avut destule probleme, chiar şi la ultimul meci acasă cu Gaz Metan Mediaş. Când greşelile influenţează rezultatul final, atunci este o problemă.

Această protecţie a arbitrilor pentru echipele mai bine cotate am întâlnit-o şi la meciul tur (n.r. - cu FCSB), ştim foarte bine, când cred că am avut un penalty neacordat. Dar e în trecut asta, acum sper ca învingătoarea să fie decisă de valoarea şi forma echipei şi să nu fie o câştigătoare nemeritată", a afirmat Grozavu.

Sepsi - FCSB LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1 | Toni Petrea se așteaptă la un duel. ”Foarte agresivi!” Ce rezultat își dorește la Craiova - CFR Cluj

După acel 1-1 tumultos, din decembrie 2020, de la Mogoșoaia, din turul sezonului regulat, când Moruțan și Andrei Vlad au fost protagoniști, Anton Petrea, antrenorul roș-albaștrilor, a spus ce așteptări are de la meciul de mâine seară.

”Sunt convins că va fi o partidă dificilă, cum a fost și în tur. Sepsi este o echipă incomodă, foarte agresivă, dar noi suntem pregătiți.

Sper că ne-am refăcut după meciul cu Craiova și sper să facem o partidă foarte bună”, a spus Petrea, la conferința de presă.

Petrea le-a trasat jucătorilor drept obiectiv victoria și a precizat și ce rezultat și-ar dori din duelul Universitatea Craiova - CFR Cluj, programat duminică, 10 aprilie 2021, de la ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

”Este foarte important pentru noi să câștigăm, pentru că am termina sezonul regulat pe primul loc și ar conta și la numărul punctelor. Trebuie să fie o motivație în plus pentru jucători, le-a, transmis asta.

Cât despre meciul dintre Universitatea Craiova și CFR, mi-aș dori un egal”, a completat Petrea.

Sepsi Sepsi
FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. Sepsi - FCSB se termină 1-1.

• 89 s s

Bajrovic intră în locul lui Golofca.

• 88 oc oc

Ocazie Sepsi. După o greșeală a jucătorilor de la FCSB, Safranko recuperează mingea, ia o acțiune pe cont propriu și șutează din marginea careului, dar Vlad reține.