”Gigi Becali ar refuza să ofere o primă pentru titlu?”. Elias Charalambous a rostit doar trei cuvinte
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
”Niculae și Angelescu nu și-au făcut treaba”. Șucu, sfătuit de Marian Iancu: ”Aș face urgent aceste oferte”
Sepsi Sepsi
3 - 1
CS Mioveni CS Mioveni
Du 13.03.2022 17:30

Sepsi - Mioveni 3-1. Sărbătoare în Covasna! Elevii lui Bergodi reușesc remontada

13.03.2022, 19:20

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Sepsi s-a impus în fața celor de la CS Mioveni cu scorul de 3-1 în primul meci din play-out-ul Ligii 1.

Covăsnenii sunt pe locul 2 în play-out, cu 23 de puncte, în timp ce CS Mioveni este pe locul 7, cu 15 puncte.

Sepsi a început mai bine partida cu CS Mioveni. Ispas a avut o ocazie bună în startul partidei când a șutat din afara careului, dar Popescu a reușit să rețină balonul. Tot Sepsi putea înscrie câteva minute mai târziu, când Bărbuț i-a pasat lui Ștefănescu care a șutat în plasa laterală.

CS Mioveni a replicat în minutul 11 prin ocazia lui Buziuc. Rădescu a avansat în flancul drept și a centrat în careu, Buziuc a reluat cu capul, dar Niczuly a reușit să rețină.

Elevii lui Pelici au deschis scorul în minutul 38, când Sanoh a centrat de la colțul terenului, Garutti a prelungit cu capul la Balaur care a marcat în poarta lui Niczuly.

Centralul partidei a dictat penalty în minutul 44 când Eder Gonzalez a fost faultat în interiorul careului de Sanoh. Mitrea a șutat de la punctul cu var, dar Popescu a respins foarte bine balonul.

În cea de-a doua repriză, jocul le-a aparținut în totalitate covăsnenilor. În minutul 79, după ce Popescu a respins un balon expediat de Mitrea, mingea a ajuns la Tudorie care a reușit să marcheze din apropierea porții.

Covăsnenii au trecut în avantaj în minutul 86, când Mitrea a expediat o centrare foarte bună, iar Tudorie a marcat cu capul dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei, când Bărbuț i-a centrat lui Ștefănescu la marginea careului care a șutat din prima și l-a învins pe portarul de la CS Mioveni.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - CS Mioveni 3-1

Meciul dintre Sepsi și CS Mioveni poate fi văzut în format LIVE VIDEO pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, pentru abonații RCS&RDS.

Sepsi începe play-out-ul cu 20 de puncte, iar CS Mioveni are 15 puncte.

Echipa pregătită de către Cristiano Bergodi are două victorii la rând (3-1 cu Dinamo, 2-1 cu U Craiova 1948).

CS Mioveni are opt partide consecutive fără victorie în Liga 1. Ultima partidă din sezonul regulat a fost eșecul de la Arad, cu UTA, scor 1-2.

În plus, echipa pregătită de către Alexandru Pelici este fără victorie în deplasare din 16 august 2021, când s-a impus în faţa celor de la Dinamo, scor 1-0. Au urmat cinci rezultate de egalitate şi șapte partide pierdute.

Sepsi și CS Mioveni s-au mai confruntat în Liga 1 doar în sezonul regulat 2021-2022, fiecare impunându-se pe teren advers: argeşenii cu 2-1 la Sfântu Gheorghe, iar Sepsi cu 2-0 la Mioveni.

29 de jucători au folosit covăsnenii în primele 30 de runde, dintre care 13 străini. De partea cealaltă, CS Mioveni s-a bazat pe 31 de jucători, 12 dintre ei fiind debutanţi în Liga 1.

Sepsi - Mioveni, LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

• Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu – Askovski, Tincu, Eder – Damașcan, Tudorie, Ștefănescu.
  • Mioveni: Popescu – Lixandru, Scarlatache, Garutti – Trif, Vereș, Dumitriu, Oancea – Sanoh, Rusu, Blănaru.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 final
  • 90+2 g
    Gol Sepsi

Bărbuț îi centrează lui Ștefănescu la marginea careului care șutează din prima și îl învinge pe Popescu.

• 89 s
    Schimbare Sepsi

Fofana este introdus în locul lui Tudorie.

• 86 g
    Gol Sepsi

Mitrea expediază o centrare perfectă, iar Tudorie trimite cu capul în poarta lui Popescu dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

• 80 s
    Schimbare CS Mioveni

Trif este introdus în locul lui Rădescu.

• 80 s

Iacob este introdus în locul lui Balaur.

• 79 g
    Gol Sepsi

Mitrea șutează din careu, Popescu să respingă, dar Tudorie reușește să marcheze din apropierea porții.

• 71 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Mitrea este avertizat.

• 69 oc
    Ocazie Sepsi

Eder Gonzalez își înceacă norocul cu un șut de la distanță, dar încercarea sa nu îi pune probleme lui Popescu.

• 67 s

Raicea este introdus în locul lui Buziuc.

• 67 s

Blănaru este introdus în locul lui Sanoh.

• 67 s

Luckassen este introdus în locul lui Damașcan.

• 59 s

Burnea este introdus în locul lui Șerbănică.

• 54 s

Ashkovski este introdus în locul lui Dimitrov.

• 49 oc

Dimitrov centrează în careu, Damașcan reia cu capul, dar Popescu reușește să rețină.

Golofca este introdus în locul lui Fulop.

Dumitrescu este introdus în locul lui Ispas.

• 44 rp
    Ratare penalty

Mitrea șutează de la punctul cu var în dreapta lui Popescu, dar portarul de la CS Mioveni reușește să respingă.

• 43 p
    Penalty

Sanoh îl faultează pe Eder Gonzalez în interiorul careului, iar centralul partidei dictează penalty.

• 38 g
    Gol CS Mioveni

Sanoh centrează de la colțul terenului, Garutti prelungește cu capul, iar Balaur deschide scorul.

• 32 cg
    Cartonaş galben CS Mioveni

Șerbănică este avertizat.

• 11 oc
    Ocazie CS Mioveni

Rădescu avansează în flancul drept și centrează în careu, acolo unde se află Buziuc care trimite periculos cu capul, însă balonul este reținut de Niczuly.

• 10 oc

Bărbuț îi pasează lui Ștefănescu care avansează spre poarta lui Popescu și șutează, dar balonul lovește plasa laterală.