FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Exclusiv Atenție, FCSB! Cum a ratat rivala Dinamo titlul: ”Mai țineți minte?”
Exclusiv Anghel Iordănescu a dat verdictul! Cine câștigă titlul în SuperLigă: ”Au jucători de valoare”
Fulham v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Craven Cottage, London, UK - 16 Mar 2024
Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou
LIVE Liga Digi Sport
Sepsi Sepsi
2 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Vi 11.11.2022 21:00

Sepsi - Petrolul 2-0. Ploieștenii făcuți "KO", aproape fără ocazii. Covăsnenii au mai avut un gol anulat și o bară

11.11.2022, 23:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Sepsi a câștigat la pas meciul cu Petrolul, mai ușor decât o arată scorul, 2-0, în etapa a 18-a din Liga 1. "Dubla" veteranului Rondon a rezolvat partida.

Sepsi - Petrolul 2-0. Rondon a reușit o "dublă"

Sepsi a controlat partida din primul minut, iar Aganovic a ratat prima ocazie a meciului. Golul a venit în minutul 16 și l-a reușit Rondon, din centrarea lui Aganovic.

Ștefănescu a ratat apoi o ocazie, iar Matei a irosit o oportunitate din postură "singur cu portarul", după ce Mathaus l-a deposedat din spate, în ultima clipă.

Ultima fază din prima repriză a fost una ciudată, dar și amuzantă, pentru că Matei, care se pregătea de scăriță, a dat mingea în afara terenuui pentru că a crezut că a fost un fault în atac.

Sepsi - Petrolul 2-0. Covăsnenii au mai avut o bară și un gol anulat

Repriza a doua a început la fel ca prima, cu un gol marcat rapid. L-a reușit același Rondon, care a înscris de lîngă același Mathaus.

După o oră de joc, lovitura de cap a lui Tamas a sters transversala, iar peste câteva minute, șutul lui Safranko a fost respins de Vâlceanu.

În minutul 66, Matei a înscris, însă golul a fost anulat după multe minute de consultare a VAR-ului, pentru un offside la limită.

Petrolul a atacat timid, iar Ivanovski nu a nimerit spațiul porții î nminutul 76, însă Grozav a ratat cea mai mare ocazie a ploieștenilor, în minutul 80, singur cu portarul.

În prelungiri, șutul lui Dumitrescu a fost blocat de Pashov, iar lîn minutul 90+3, Huja a scos de pe linia porții o minge trimisă de Aganovic și Sepsi - Petrolul s-a terminat 2-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - Petrolul 2-0:

Sepsi Sf. Gheorghe și Petrolul Ploiești se întâlnesc vineri, de la ora 21 00, în direct la Digi Sport 1, în primul meci al etapei cu numărul 18 din Liga 1.

Sepsi - Petrolul, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1. Oaspeții sunt neînvinși de patru meciuri

Duelul din această seară reprezintă a doua întâlnire directă în trei săptămâni. Pe 20 octombrie, Sepsi trecea cu 3-1 de Petrolul, la Ploiești, într-un meci disputat în grupele Cupei României.

Sepsi are două victorii la rând, iar elevii lui Cristiano Bergodi sunt pe locul 8 în Liga 1, cu 22 de puncte acumulate în 17 meciuri disputate.

De cealaltă parte, Petrolul traversează un moment mai bun, iar "lupii" nu au mai pierdut de patru meciuri în toate competițiile. Trupa condusă de Nae Constantin se situează pe locul 6 în Liga 1, ultimul care asigură prezența în play-off.

Ocazie Sepsi

După o centrare de pe stânga, Aganovic trimite cu capul, dar Huja respinge de pe linia porții.

• 90+2 oc

Matei pasează pentru Dumitrescu, dar șutul său e blocat de Pashov, care se aruncă în fața mingii.

• 88 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Ștefănescu e avertizat.

• 87 fm
    Fază meci Sepsi

Ștefănescu pasează pentru Varga, care cade în duel cu Meijers și cere penalty.

• 86 s

Manzala intră în locul lui Grozav.

• 80 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Grozav e lansat în careu, rămâne singur cu portarul, dar e deposedat din spate de Dumitrescu.

• 76 oc

După o centrare din lovitură liberă, Ivanovski trimite cu capul, dar peste poartă.

• 75 cg

Ninaj e avertizat.

• 66 fm

Safranko pasează cu pieptul pentru Matei, care driblează și portarul și înscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside, după consultarea îndelungată a VAR-ului.

• 64 oc

Matei pasează la Safranko, dar șutul acestuia e repins de Vâlceanu.

• 63 s

Varga intră în locul lui Rondon.

• 61 oc

După o centrare în careu, Tamas trimite cu capul, dar mingea șterge transversala.

• 60 s

Ivanovski intră în locul lui Mathaus.

• 60 s

Cebotaru intră în locul lui Dumitriu.

• 56 g
    Gol Sepsi

Safranko pasează pentru Rondon, care preia, pivotează de lângă același Mathaus și șutează pentru 2-0.

• 45+1 oc

Rondon centreză, mingea e deviată și ajunge la Matei, care dă mingea în afara terenului pentru că a crezut că arbitrul fluierase fault la portar.

• 41 oc

Păun pasează pentru Matei, care rămâne singur cu portarul, dar Mathaus intervine din spate și îl deposedează în momentul în care încerca o scăriță.

• 33 oc

Ștefănescu șutează de pe linia de 16 metri, dar exact pe direcția lui Vâlceanu, care reține.

• 16 g
    Gol Sepsi

Păun, Matei și Aganovic combină rapid, ultimul centrează în careu, iar Rondon deschide scorul, cu o lovitură de cap, după ce "îi ia fața" lui Mathaus.