FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
CRISTIANO BERGODI NERVOS (7)
Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
Sepsi Sepsi
3 - 3
Politehnica Iași Politehnica Iași
Vi 05.02.2021 20:30

Sepsi - Poli Iași 3-3. Dramatism total la Sfântu Gheorghe: moldovenii au egalat la ultima fază

05.02.2021, 22:21

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Sepsi și Poli Iași au remizat la Sfântu Gheorghe, scor 3-3, după ce gazdele au condus cu 3-1.

Covăsnenii au început prost meciul. Vega a deschis scorul după doar două minute cu un șut superb, cu stângul, din afara careului, fără nicio șansă pentru Fejer.

Replica echipei lui Leo Grozavu a venit în minutul 17. Onea a comis un henț în interiorul propriului careu, iar arbitrul Găman a dictat lovitură de la 11 metri. Fulop a executat și a transformat cu emoții.

Un minut mai târziu, Safranko a adus-o pe Sepsi în avantaj după o centrare superbă a lui Cătălin Golofca. Același Golofca a înscris în finalul primei reprize, cu un șut puternic, sub bară.

După pauză, tot Sepsi a bifat două ocazii periculoase. Achahbar și Safranko puteau mări avantajul gazdelor, dar nu au reușit să înscrie din interiorul careului.

Iașiul a redus din diferență în minutul 77, prin Calcan, iar Gaitan a dat lovitura în minutul 90+4, după ce a reluat din alunecare un șut ratat al lui Baxevanos, iar Sepsi - Poli Iași s-a încheiat 3-3.

LIVE VIDEO Sepsi - Poli Iași, 20:30, Digi Sport 1. Probleme mari pentru ambele echipe înaintea meciului

De partea cealaltă, Poli Iași, ultima clasată din Liga 1, este și ea afectată de COVID-19. Noul antrenor Andrei Cristea nu a putut sta pe bancă în etape precedentă, fiind in izolare, cu Universitatea Craiova (0-3), iar echipa a fost condusă de pe margine de Adrian Kerezsy.

Sepsi ocupă locul 4 în Liga 1, cu 33 de puncte, în timp ce Poli Iași se află pe poziția 16, ultima, cu doar 15 puncte acumulate și cinci înfrângeri consecutive.

Sepsi și Poli Iași s-au mai întâlnit de nouă ori în Liga 1. Covăsnenii au câștigat cinci dueluri, trei meciuri s-au încheiat la egalitate, iar moldovenii au câștigat doar o dată.

În partida tur, cu Poli Iași gazdă, Sepsi a câștigat clar, scor 4-1, după golurile lui Bajrovic, Vașvari, Bouhenna și autogolul lui De Iriondo. Pentru moldoveni puncta Popadiuc.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+4 g g

GOOOL Poli Iași! Baxevanos trage slab din interiorul careului, mingea ajunge la Gaitan, iar acesta reia din alunecare direct în plasa porții lui Fejer.