minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
malda
Video Ce a spus Marius Măldărășanu, după ce Hermannstadt a obținut un punct în minutul 90+3
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Sepsi s-a impus în fața celor de la Academica Clinceni, 6-0, într-un meci care a contat pentru etapa a 3-a din play-out-ul sezonului 2021-2022.

Sepsi Sf. Gheorghe - Academica Clinceni 6-0. Spectacol ofensiv pentru gazde

Partida a început cum se aștepta toată lumea, cu o dominare a celor de la Sepsi. Gazdele au avut două ocazii bune de a marca, iar în cele din urmă au dat lovitura în minutul 10, prin Luckassen.

Avantajul a fost dublat rapid, 4 minute mai târziu, atunci când Florică și-a înscris în proprie poartă. Gazdele au redus motoarele și au mai marcat în prelungirile primei părți, când Păun l-a păcălit pe Ureche cu un șut din unghi.

Jocul cu frâna de mână trasă a lui Sepsi a continuat și în partea a doua, cel puțin până în minutul 67, când Luckassen l-a servit în fața porții pe Aganovic, care a marcat cu poarta goală.

Finalul partidei le-a dat poftă de a ataca gazdelor, care au marcat din nou, prin Tudorie, servit de Golofca. Mitrea a închis tabela în minutul 90, când a marcat după o lovitură de colț.

VIDEO REZUMAT Sepsi - Academica Clinceni 6-0

Sepsi Sf. Gheorghe - Academica Clinceni, LIVE VIDEO 18:00, Digi Sport 1

Sepsi Sfântu Gheorghe și Academica Clinceni se vor întâlni, luni, în cadrul ultimului meci din etapa a 3-a a play-out-ului Ligii 1.

Partida dintre Sepsi și Academica Clinceni va putea fi urmărită de la ora 18:00 pe Digi Sport 1, pe siteul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Trupa antrenată de Cristiano Bergodi pleacă mare favorită la duelul din etapa a 3-a din play-out. Ilfovenii se confruntă în continuare cu probleme, iar acest impediment îi trage către Liga 2 din România, acolo unde vor ajunge și cei de la Gaz Metan, o altă formație care are mari probleme financiare.

Sepsi Sfântu Gheorghe se luptă pentru obținerea unui loc de baraj pentru cupele europene, iar victoria e singurul obiectiv setat pentru meciul de pe teren propriu. Academica Clinceni încearcă să prindă un loc de baraj pentru salvarea de la retrogradare, însă e greu de crezut că acest lucru se mai poate întâmpla.

Înaintea meciului direct, Sepsi ocupă locul 4 în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce Academica Clinceni se situează pe poziția a 9-a, cu 5 puncte în clasament.

În sezonul regulat, cei de la Sepsi s-au impus în ambele partide disputate, cu un scor identic, 2-0.

Cristiano Bergodi: ”Cei de la Clinceni au început să joace”

”Competiția e afectată. Două echipe aflate în această situație e un lucru negativ pentru un campionat. Nu se poate face nimic în acest moment, dar suntem toți dezamăgiți. Cei de la Gaz Metan sunt toți copii. Cei de la Clinceni au început să joace, au făcut un meci bun cu Rapid. Întrebările astea trebuie puse celor ce organizează acest campionat”, declara Cristiano Bergodi, după meciul de etapa trecută cu Dinamo, scor 0-0.

Sepsi Sepsi
  • 90+3 fr2
  • 90 g
    Gol Sepsi

Bogdan Mitrea marchează și el după un corner.

• 85 g
    Gol Sepsi

Tudorie primește o pasă în fața porții de la Golofca și îndeplinește o simplă formalitate.

• 82 s
    Schimbare Academica Clinceni

Iese Florică, intră Iana.

• 79 oc
    Ocazie Sepsi

Tudorie evită bine ofsaid-ul, însă ratează din poziție de unu contra unu cu Ureche.