Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
Exclusiv Gâlcă, tot mai aproape de Universitatea Craiova. ”I-a retrimis contractul la semnat” / ”Vreau!”
Sepsi Sepsi
4 - 0
FC Arges FC Arges
Du 24.07.2022 12:00

Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Argeș 4-0, în etapa a 2-a a Superligii. Festival de goluri în Covasna

24.07.2022, 14:00

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

OSK Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC Argeș, scor 4-0, într-o partidă contând pentru etapa a 2-a a Superligii, ediția 2022/2023.

Sepsi, victorie lejeră cu FC Argeș, înaintea returului din Conference League

Sepsi Sfântu Gheorghe nu a avut nicio emoție în partida de pe teren propriu cu FC Argeș. Elevii lui Cristiano Bergodi s-au impus fără drept de apel împotriva trupei antrenate de Andrei Prepeliță.

Reușitele partidei de la Sfântu Gheorghe au fost semnate de Cosmin Matei, în minutul 48, Bogdan Mitrea în minutul 60, Marius Ștefănescu, în minutul 63, respectiv Cătălin Golofca, în minutul 80.

Meciul, care s-a disputat fără asistența sistemului VAR, a avut parte și de faze controversate. La golurile înscrise de Sepsi în minutele 48 și 80, oaspeții nu au fost de acord cu deciziile arbitrului.

În urma succesului din etapa a doua a Superligii, Sepsi a ajuns la patru puncte acumulate în clasament, unde a urcat temporar pe locul trei. FC Argeș a rămas cu trei puncte în clasament și se află pe locul șapte.

Pentru Sepsi urmează ca joi să dispute meciul retur cu Olimpija Ljubljana, din turul doi preliminar al Conference League. În retur, covăsnenii s-au impus cu scorul de 3-1.

VIDEO Rezumat Sepsi - FC Argeș 4-0

Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Argeș 4-0, în etapa a 2-a a Superligii

Programarea meciului dintre Sepsi și FC Argeș de la ora 12:00, în contextul în care se anunță caniculă, i-a înfuriat pe conducătorii celor două formații. Liga Profesionistă a fost obligată să comaseze patru meciuri, duminică, iar Sepsi - FC Argeș a tras ”bățul scurt”.

Mai degrabă, ”bățul extrem de scurt”, deoarece aceasta este singura partidă care nu beneficiază de asistență VAR, duminică.

Deoarece există doar trei mașini VAR ce asigură video-arbitrajul în România și astăzi se dispută patru partide, Liga a decis să ”sacrifice” duelul dintre Sepsi și FC Argeș.

Cele două formații s-au mai întâlnite de 4 ori în Liga 1: o victorie Sepsi, două remize și o victorie FC Argeș.

• 03.10.2020: Sepsi (Grozavu) - FC Argeş (I. Badea) 1-0 (I. Fulop 57 penalty) [Ionuţ Badea a fost demis după acest meci]
  • 16.02.2021: FC Argeş (Prepeliţă) - Sepsi (Grozavu) 1-1 (Cr. Dumitru 59 / Bouhenna 22) [Ultimul gol înscris de Bouhenna pentru Sepsi]
  • 15.08.2021: Sepsi (Grozavu) - FC Argeş (Prepeliţă) 0-2 (Cr. Dumitru 35, Turda 62)
  • 15.12.2021: FC Argeş (Prepeliţă) - Sepsi (Bergodi) 1-1 (I. Şerban 2 / Damaşcan 77)

Echipele probabile

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Păun, Aganovic - Bărbuț, Matei, Ștefănescu - Tudorie.
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Argeș: Greab - Tofan, M.Constantin, Cestor, Latovlevici - Meza Colli, Njike - Jakolis, Calcan, Ișfan - Betrand.
Antrenor: Andrei Prepeliță

Sepsi Sepsi
  • 90 fr2

Arbitrul a pus capăt meciului fără a acorda minute de prelungire.

• 83 oc
    Ocazie FC Arges

Alexandru Ișfan a trimis un șut din afara careului de 16 metri, dar Niczuly a respins mingea în corner.

• 80 g
    Gol Sepsi

Cătălin Golofca a înscris cu capul, după ce mingea șutată de Damașcan s-a dus în bară.

• 79 oc

Alexandru Ișfan a șutat din marginea careului, dar șutul său a trecut pe lângă poartă.

• 77 s
    Schimbare FC Arges

A ieșit Bertrand și a intrat Donisa.

• 76 s
    Schimbare

A ieșit Ștefănescu și a intrat Ion Gheorghe.

• 70 s

Au ieșit Tofan, Mezza Colli și Latovlevivi. Au intrat Turda, Alceus și Celestine.

• 70 s
    Schimbare Sepsi

Au ieșit Matei și Tudorie. Au intrat Rondon și Golofca.

• 63 g
    Gol Sepsi

Mariu Ștefănescu a marcat golul trei pentru Sepsi, după ce a scăpat singur cu portarul.

• 61 s
    Schimbare

Au ieșit Rodriguez și Bărbuț, au intrat Damascan și Aganovic.

• 61 s
    Schimbare FC Arges A ieșit Calcan și a intrat Garita
  • 60 g
    Gol Sepsi

Bogdan Mitrea a înscris pentru 2-0. Acesat a trimis în poartă cu capul, mingea centrată din lovitură liberă.

• 59 cg
    Cartonaş galben FC Arges

Costinel Tofaa a văzut cartonașul galben, după un fault la Ștefănescu.

• 49 g
    Gol Sepsi

Cosmin Matei a transformat lovitura de la 11 metri. Acesta a trimis mingea în colțul din stânga al portarului.

• 47 fm
    Fază meci Sepsi

Penalty pentru Sepsi, după ce mingea lui Alexandru Tudorie l-a lovit în mână pe Mike Cestor.

• 45+3 fr1

Arbitrul a fluierat finalul primei reprize.

• 45+2 oc

Dorian Bertrand a fost găsit liber în fața porții, dar șutul său din șase metri s-a dus pe lângă bara porții din dreapta portarului de la Sepsi.

• 45
    Info

Arbitrul a dictat două minute de prelungire.

• 41
    Info

Sepsi a cerut penalty, după o aglomerare în careul celor de la FC Argeș. Arbitrul nu a dictat nimic.

• 36 oc
    Ocazie Sepsi

Cristi Bărbuț a avut o incursiune din patrtea dreaptă spre stânga, care s-a soldat cu un șut din afara careului. Mingea a fost reținută de portarul Greab.

• 35
    Info

Marius Ștefănescu a lovit mingea cu capul la o centrare venită din partea dreaptă, însă mingea a fost prinsă de portar fără probleme.

• 30
    Info

Arbitrul a întrerupt jocul pentru o pauză de hidratare.

• 7 oc

Alexandru Ișfan a avut cea mai periculoasă ocazie a începutului de meci. Șutul său din partea dreaptă s-a dus puțin pe lângă poarta lui Niczuly.

• 6
    Info

Cristi Bărbuț a primit mingea în careul mare al celor de la FC Argeș. Șutul său a fost unul slab, iar Greab a reținut mingea fără mari probleme.