bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
Fotbalistii romani Ianis Hagi, Denis Dragus, Denis Alibec si Andrei Burca saluta publicul dupa meciul de fotbal dintre R
Cine poate fi marea surpriză a României la EURO 2024. ”S-a gândit Edi la el în poziția de fundaș stânga?”
dinamo-uta1
Exclusiv ”E de vină conducerea lui Dinamo?” Fostul mare fotbalist al ”Câinilor” a spus adevărul după decizia fără precedent

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB s-a impus cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa cu numărul 15 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, FCSB a urcat pe locul șase în clasament, cu un total de 20 de puncte, la egalitate cu Petrolul și la trei lungimi în spatele celor de la FC Hermannstadt. De cealaltă parte, Sepsi este pe locul opt, cu 19 puncte.

Sepsi - FCSB 0-1. Târnovanu le-a adus victoria roș-albaștrilor.

Covăsnenii au irosit o șansă imensă de gol la prima fază a meciului, când Varga i-a pasat foarte bine în careu lui Ștefănescu, însă acesta a trimis puțin pe lângă poartă.

Câteva minute mai târziu, Cordea a șutat din prima de la marginea careului, însă Niczuly a intervenit foarte bine, iar scorul a rămas neschimbat.

Covăsnenii au primit o lovitură de la unsprezece metri în minutul 26, după un fault în careu comis de Dawa asupra lui Tudorie. Tot Tudorie a fost cel care a mers la punctul cu var, însă nu a reușit să îl învingă pe Târnovanu.

Tudorie l-a încercat pe goalkeeper-ul FCSB-ului și în minutul 30, însă Târnovanu a avut o nouă intervenție bună.

Compagno putea marca în minutul 30, când a trimis cu capul spre poarta lui Niczuly, însă portarul covăsnenilor a reușit să respingă.

După pauză, Marcel Bîrsan a dictat penalty pentru FCSB după ce Ciobotariu l-a ținut în careu pe Compagno. Italianul a reușit să marcheze de la 11 metri în poarta lui Niczuly.

Cordea putea înscrie în minutul 67, însă șutul său a fost prea moale, iar Niczuly a avut o intervenție ușoară.

Târnovanu a avut o nouă intervenție perfectă în minutul 70, la șutul lui Rondon.

Pe final de meci, covăsnenii au irosit două șanse foarte bune de gol. Mai întâi, Păun a șutat puternic puțin pe lângă poartă, iar după câteva minute, Ninaj a trimis milimetric cu capul pe lângă poarta roș-albaștrilor.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - FCSB 0-1

Sepsi Sfântu Gheorghe - FCSB 0-1

Bucureștenii vin după trei victorii consecutive în campionat și caută să continue parcursul bun, care i-a apropiat de locurile de play-off, după un start nefast de sezon.

De cealaltă parte, trupa lui Cristiano Bergodi a pierdut ultimele două partide din Liga 1 și este amenințată serios în clasament chiar de adversara de luni.

Ultimul meci dintre cele două, de la Sfântu Gheorghe, s-a terminat cu o remiză albă, 0-0, anul trecut, în sezonul regulat.

Cum poate rămâne Nicolae Dică la FCSB până la finalul sezonului

Întrebat ce l-ar face să rămână la FCSB până la finalul actualei stagiuni, Dică a răspuns imediat. Tehncianul a transmis că vrea rezultate pozitive din partea elevilor săi, iar principalul obiectiv este clasarea pe un loc cât mai bun în Liga 1, la finalul sezonului regulat.

"Trebuie să avem rezultate pozitive și să începem să urcăm în clasament. În ultimele trei meciuri din campionat am câștigat și sunt lucruri pozitive de care mă leg. Un antrenor rămâne la un club doar dacă are rezultate.

Sau poate să rămână dacă are încrederea celor din club. Sunt momente mai dificile prin care ați văzut că trec și antrenorii mari, și echipele mari", a spus Nicolae Dică, la conferința de presă dinaintea meciului cu Sepsi.