Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Sepsi Sepsi
2 - 2
Viitorul Viitorul
Du 04.08.2019 22:00

Sepsi – Viitorul 2-2. Elevii lui Csaba Laszlo au egalat în minutul 90+3! Final cu mulți nervi

04.08.2019, 22:57

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Viitorul a remizat la Sepsi, scor 2-2, după un meci cu răsturnări de scor spectaculoase. În debutul partidei de la Sfântu Gheorghe, ardelenii puteau deschide scorul după şutul plasat al slovacului Peter Gal.

Până la urmă, elevii lui Csaba Laszlo au marcat, după 37 de minute de joc la execuţia perfectă a lui Nicolae Carnat, jucător crescut și format chiar la Academia Gheorghe Hagi! Fotbaliștii celor de la Sepsi s-au mișcat în voie, asta și pentru că gruparea din Ovidiu a părut lipsită de orice idee de atac

Gică Hagi a simțit momentul prost și și-a băgat jucătorii în ședință la pauză. Iar aceștia au arătat cu totul altfel în partea a doua, ca și cum ”Regele” ar fi avut o baghetă magică. Andrei Ciobanu a tras la poartă, imediat după pauză (min. 47), şi a ieşit unul dintre cele mai frumoase goluri din startul sezonului.

Sepsi – Viitorul 2-2 | Laszlo Csaba a fost eliminat, Hagi i-a certat pe arbitri

La doar câteva minute, cei de la Viitorul au trecut în avantaj, după o fază în care din nou Barisic a gafat. După ce la faza primului gol, din degajarea lui greșită a venit superexecuția lui Ciobanu,  Barisic a comis și penalty-ul asupra lui Calcan. Eric n-a ratat șansa de a se mai apropia de Wesley, a ajuns la un singur gol distanță, și a punctat de la 11 metri.

Și, iată cum Viitorul reușea, într-un timp foarte scurt, să schimbe total fața partidei. Sepsi n-a renunţat la luptă şi până la urmă a egalat la ultima fază a meciului, minutul 90+3, prin algerianul Bouhenna Rachid.

A fost momentul care a declanșat o stare de nervi generală la Sfântu Gheorghe. Antrenorul gazdelor, Laszlo Csaba, a fost eliminat după mai multe proteste la adresa arbitrilor. Nici Gică Hagi n-a fost mai breaz. ”Regele”, convins că a fost fault în atac la Ghiță, a ieșit cu greu de pe teren, după ce, la rându-i, și-a vărsat năduful pe ”fluierași”.

Roland Niczuly (23 de ani), portarul celor de la Sepsi OSK, s-a accidentat chiar la încălzirea dinaintea meciului cu Viitorul și a fost nevoit să părăsească terenul în lacrimi.

Viitorul lui Gică Hagi este în căutarea primei victorii cu Sepsi, la Sf. Gheorghe. Constănțenii nu au reușit în cele trei meciuri disputate pe terenul covăsnenilor. Ultimele două întâlniri din sezonul trecut s-au încheiat 0-0. Este primul meci al Viitorului după eliminarea din preliminariile Europa League.

Csaba Laslo dorește să obțină prima victorie cu Sepsi. "Viitorul trebuie să se concentreze acum pe Liga I şi cred că o să fie un joc foarte tare pentru noi. După trei egaluri şi noi vrem să câştigăm. Trebuie să arătăm că jucăm acasă şi trebuie să credem că putem să marcăm mai mult de un gol", a declarat antrenorul.

Gică Hagi a spus că echipa sa merge doar la victorie. "O deplasare dificilă, unde nu am câştigat şi nu am marcat până acum, aşa că vrem să mergem facem un bun şi să câştigăm. Sepsi a făcut multe schimbări, e o echipă solidă, puternică, care se apără foarte bine. Ştim că va fi un meci greu, dar mergem cu gândul să luăm cele trei puncte", a spus managerul tehnic.

Partida Sepsi – Viitorul este programată astăzi, de la ora 21:00, și va putea fi urmărită la Digi Sport 1, dar și în format LIVE VIDEO pe digisport.ro.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 fr2 fr2

FINAL! Sepsi - Viitorul 2-2! Gică Hagi și-a ieșit din minți după golul egalizator, pentru că a considerat că a fost fault în atac.

• 90+3 cr cr

CARTONAȘ ROȘU CSABA LASZLO! Antrenorul celor de la Sepsi a fost eliminat, după mai multe proteste la adresa arbitrilor

• 90+3 g g

GOOOOOL SEPSI: 2-2, RACHID BOUHENNA! Fotbalistul gazdelor a marcat, cu o lovitură de cap, de lângă Ghiță.

• 87 cg cg

CARTONAȘ GALBEN FLORIN ȘTEFAN! Internaționalul român a fost sancționat pentru un fault

• 78 s s

ULTIMA SCHIMBARE VIITORUL! A ieșit Eric, a intrat MLADEN

• 76 s s

ULTIMA SCHIMBARE SEPSI! A ieșit Flores, a intrat FULOP

• 73 oc oc

GOL ANULAT VIITORUL! Calcan a trimis mingea în plasă, dar asta după ce i-a luat mingea lui Tincu, după ce l-a faultat clar.

• 71 s s

A DOUA SCHIMBARE VIITORUL! A ieșit Pitu, a intrat LYES HOURI

• 53 s s

PRIMA SCHIMBARE VIITORUL! A ieșit Steliano Filip, a intrat MARCO DULCA

• 52 gp gp

GOOOOOL VIITORUL: 1-2, ERIC! Brazilianul a transformat, fără emoții, lovitura de la 11 metri.

A trimis, elegant, în stânga portarului, plecat în dreapta

• 50 p p

PENALTY VIITORUL! Calcan a fost lovit în careu de Barisic, cel care a greșit și la primul gol.

• 47 g g

GOOOOOL VIITORUL: 1-1, CIOBANU! Mijlocașul grupării din Ovidiu a marcat un eurogol cu un șut, direct la vinclu, de la peste 30 de metri, după ce Barisic a respins greșit un balon.

A DOUA SCHIMBARE SEPSI! A ieșit Velev, a intrat RACHID BOUHENNA

• 45+3 fr1

PAUZĂ!

• 38 cg cg

CARTONAȘ GALBEN VELEV! Mijlocașul lui Sepsi a fost sancționat pentru un fault asupra lui Steliano Filip

• 37 g g

GOOOOOL SEPSI: 1-0 CARNAT! Atacantul grupării din Sfântu Gheorghe a primit o pasă la marginea careului de 16 metri, după care a pivotat și a reluat cu stângul pe jos, în stânga lui Căbuz

• 34 s s

PRIMA SCHIMBARE SEPSI! A ieșit Ștefănescu, a intrat KARANOVIC

• 18

OCAZIE VIITORUL! Calcan și Boboc au combinat foarte frumos, a intervenit acolo și Pitu, care mai mult a încurcat, și, până la urmă gazdele au scăpat fără gol.

• 16 cg cg

CARTONAȘ GALBEN STELIANO FILIP! A fost sancționat pentru un un fault dur asupra unui adversar.

• 13 fm fm

Steliano Filip a șutat în forță de la mare distanță, aproximativ 25 de metri, dar a avut ghinion pentru că mingea l-a lovit în spate pe Barisic și a ieșit în corner

• 3 oc oc

OCAZIE SEPSI! Gal a șutat de la distanță, în cros, pe colțul lung, dar Căbuz a plonjat frumos spre dreapta și a respins un gol ca și făcut

• 1 sr1 sr1

A început partida de la Sfântu Gheorghe. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Viitorul.