Exclusiv Membrul "Generației de Aur" care nu-și poate explica situația în care a ajuns Rapidul
cristiano-bergodi-digisport
News Alert Gata! Divorțul dintre Rapid și Bergodi este sigur! ”Despărțirea se produce amiabil”
CRISTIANO BERGODI NERVOS (5)
Exclusiv Bergodi a câștigat o avere ca ”să rezilieze amiabil” contractul cu Rapid. Nu și-a asumat nimic
LIVE Digi Sport Special

Steaua - Astra 1-1 (3-5 d.l.d.). Giurgiuvenii au câștigat în premieră Supercupa

11.07.2014, 09:37

Astra a câştigat Supercupa României în faţa Stelei după un scenariu asemănător cu cel din finala Cupei.

bucurie astra trofeu
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Enache a ratat prima ocazie importantă a partidei şi i-a trezit pe stelişti. Silviu Lung Junior a început recitalul paradelor. Prima a fost după o jumătate de oră de joc în faţa lui Chipciu, care a trimis prin alunecare. Peste alte 4 minute a blocat şi şutul din unghi al lui Iancu. Golul a venit însă în minutul 45: pasa lui Tănase a pus pe picior greşit apărarea guiurgiuvenilor iar Lung Junior nu a mai avut reacţie în faţa lui Chipciu.

În repriza a doua portarul Astrei i-a interzis dubla şeptarului Stelei, când a scos un șut la colțul scurt. Cu un sfert de oră înainte de final Enache a transformat în gol centrarea lui Ben Youseff și a restabilit egalitatea pe tabelă. Cu doar câteva minute înainte de final Keşeru s-a lovit şi el de zidul din poarta adversă.

În prelungiri Fatai putea înclina balanţa pentru Astra însă șutul său a fost deviat în corner. Steaua a semnat ultima ocazie, prin Chipciu, dar Silviu lung a fost din nou la datorie.

Astra a încheiat conturile după 1-1 şi 5-3 la loviturile de departajare. Pentru roş-albaştrii au tras numai stângaci iar Filip a ratat. Budescu a marcat golul decisiv şi giurgiuvenii si-au adăugat în vitrină prima Supercupă a României.

GOOOL ASTRA: Budescu transformă fără probleme și Astra se impune cu 5-3 după executarea loviturilor de departajare. Gâlcă își începe mandatul la Steaua cu un insucces

Au început loviturile de departajare: Jucătorii Astrei execută primii

Min 120: Tudor fluieră finalul reprizei secunde de prelungiri. Urmează loviturile de departajare

Min 113: Seto vede cartonașul galben după un faul la mijlocul terenului

Min 110: Mingea ajunge la Budescu, decarul Astrei încearcă o finalizare cu călcâiul din 4 metri însă e blocat de fundașii Stelei

Min 106: Tudor fluieră stratul reprizei secunde

Min 105: Finalul primei reprize de prelungiri

Min 103: Chipciu e servit excelent de Pîrvulescu și trimite puternic spre vinclul porții lui Silviu Lung. Portarul oaspeților se intinde și respinge

Min 100: Fatai a finalizat cu șut la colțul lung o acțiune din flancul stâng. Mingea trimisă de atacantul Astrei e deviată de Varela și iese în corner

Min 93: Pîrvulescu finalizează cu un șut de la 25 de metri prima fază de atac a Stelei din prelungiri. Balonul nu găsește însă spațiul porții

Min 91: A început prima repriză de prelungiri

Min 90+2: Tudor fluieră finalul reprizei secunde. Urmează prelungiri

Min 90+1: Astra scapă pe contraatac, mingea ajunge la Fatai însă acesta trimite slab și Arlauskis reține fără probleme balonul

Min 87: Râpă este și el avertizat de centralul Tudor

Min 83: Ocazie importantă pentru Steaua. Keșeru șutează puternic de la 20 de metri, Lung se întinde și respinge în corner mingea trimisă de atacantul roș-albaștrilor

Min 80: Laban primește cartonașul galben

Min 79: Pîrvulescu este angajat excelent în careul Astrei însă ratează preluarea și mingea ajunge în brațele lui Lung

Min 78: Încă o modificare la Steaua. Pîrvulescu intră în locul lui Stanciu

Min 75: GOOOOL ASTRA! Enache egalează. Jucătorul Astrei reia cu capul din careul mic după o centrare a lui Ben Yousef

Min 72: Schimbare la Steaua. Keșeru intră în locul lui Iancu

Min 70: William centrează pentru Enache însă acesta reia pe lângă poartă

Min 68: Chipciu este și el avertziat de centralul Alexandru Tudor

Min 68: Morais vede cartonașul galben după o intervenție cu talpa ridicată la Râpă

Min 64: Chipciu a fost aproape de a realiza dubla. Șeptarul Stelei a șutat la colțul scurt de la 12 metri, Lung a scos în corner

Min 61: Ben Youssef vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Chipciu

Min 57: Chipciu trage puternic de la 20 de metri însă mingea trimisă de jucătorul Stelei trece peste poarta giurgiuvenilor

Min 52: Fatai șutează pe lângă poartă de la 18 metri

Min 48: Morais suțează la colțul lung de la marginea careului de 16 metri însă mingea trimisă de fundașul Astrei trece pe lângă poarta lui Arlauskis

Min 46: A început repriza secundă a partidei

Min 46: Dublă schimbare la Astra. Intră William și Fatai, ies Bukari si Cristescu

Min 45+1: Final de primă repriză pe Național Arena. Steaua a intrat în avantaj la cabine după reușita lui Alexandru Chipciu din minutul 45

Min 45: GOOOOL STEAUA! Echipa lui Gâlcă deschide scorul chiar înainte de pauză. Servit excelent de Tănase în careul de 16 metri, Chipciu șutează la colțul lung și îl învinge pe goalkeeperul Astrei.

Min 38: Emoții din nou pentru giurgiuveni. Prepeliță a trimis cu capul peste transverasală după o lovitură de colț

Min 37: Varela trece pe lângă 1-0. Fundașul Stelei a reluat cu capul o centrare venită din corner însă Lung s-a opus din nou

Min 36: Încă o ocazie pentru Steaua. Iancu primește mingea în careu, driblează un adversar și trage din unghi. Lung respinge în corner

Min 32: Intervenție excelentă a lui Silviu Lung Junior. Portarul Astrei a respins o minge trimisă din 6 metri de Chipciu, din alunecare

Min 29: Ocazie importantă pentru Steaua. Stanciu reia pe lângă poartă de la marginea careului de 16 metri după o centrare pe jos a lui Iancu

Min 23: Prepeliță vede și el galben pentru o intrare dură la Cristescu

Min 22: Szukala este avertizat pentru proteste

Min 17: Laban trimite o centrare înaltă în careu. Arlauskis iese și reține

Min 15: Șuțul lui Enache rămâne singura ocazie a partidei în primul sfert de oră. Steaua are probleme la construcție

Min 10: Ocazie Astra! Enache este angajat excelent de Budescu însă Arlauskis se opune excelent șutului trimis de jucătorul Astrei

Min 6: Steaua controlează mijlocul terenului dar nu și-a creat nicio ocazie de gol în primele 5 minute

Min 1: A început partida de pe Național Arena. Steaua a avut lovitura de start. Aproximativ 15.000 de fani se află în tribune

ECHIPELE DE START:

Steaua (4-2-3-1): Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliță, Filip - Chipciu, Stanciu, Tănase (cpt) - Iancu

Astra (4-2-3-1): Lung jr. - Yahaya, Ben Youssef, Găman, Morais - Laban, Seto - Enache, Bukari, M. Cristescu- Budescu

Vineri seară, Steaua - din postura de campioană a României - și Astra - câștigătoarea Cupei României - dispută cu trofeul de pe masă meciul care deschide noul sezon competițional, în Supercupa României, care a ajuns la a 16-a ediție.

Steaua vine cu un antrenor nou - Costel Gâlcă - și un suflu proaspăt. Noul proiect din Ghencea a pornit destul de greu, campionii reușind să câștige un singur meci amical în pregătiri (4-1 cu Oldham Athletic) și obținând un egal din totalul de 5 partide, în care apărarea roș-albaștrilor a încasat nu mai puțin de 13 goluri.

De partea cealaltă, Astra - cu probleme serioase de lot - a jucat numai două meciuri amicale în cantonamentul din Italia. Nu a pierdut, întregistrând două egaluri: 1-1 cu echipa a doua a lui Bayern Munchen și 2-2 cu slovenii de la Gorica.

Ambele formații au câte trei absenți. Ale Stelei par mai importante, fiind lipsită vineri seara de trei titulari: Sânmărtean (suspendat), Gardoş și Popa (accidentaţi). De partea cealaltă, giurgiuvenii nu vor putea conta pe Alibec (suspendat), Măţel (exclus din lot) și Yoda (neprezentat la lot).

Ultima întâlnire a avut loc chiar în finala Cupei României, în ultimul meci oficial din sezonul trecut. Atunci, după 0-0 la capătul primelor 90 de minute și după 120 de minute, Astra a câștigat la loviturile de departajare (DETALII AICI).

Rezultatele Stelei în amicale:

Steaua - Chiasso 1-2 (DETALII AICI)

Lugano - Steaua 5-2 (DETALII AICI)

Steaua - Ludogorets 2-4 (DETALII AICI)

Steaua - Oldham Athletic 4-1 (DETALII AICI)

Steaua - AEL Limassol 1-1 (VIDEO și DETALII AICI)

Rezultatele Astrei în amicale:

Bayern Munchen 2 - Astra 1-1

Astra Giurgiu - Gorica 2-2

Steaua - Astra se joacă de la ora 21:00, pe Arena Națională și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe www.digisport.ro și pe telefonul mobil, la adresa m.digisport.ro.

Etichete: steaua astra supercupa , steaua - astra supercupa romaniei 2014 , steaua - astra arena nationala trofeu , steaua galca astra isaila

Misterul unei crime a fost elucidat după 56 de ani. Cum s-a dat de gol autorul care nu a fost niciodată suspect în caz

La 56 de ani după ce un lăptar din Florida a fost ucis, cazul său a fost rezolvat, astfel fiind...

Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani

"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu
Kaka a rupt tăcerea, după ce fosta soție a dezvăluit motivul greu de imaginat al divorțului
Screenshot 2024-04-15 at 22.15.10
E OUT de la Tottenham din sezonul viitor
Tottenham Hotspur First Team Training and Press Conference, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 12 Jan 2024

Pentru Champions League! FCSB e aproape să dea prima mare lovitură în mercato
gigi
Exclusiv Rapid a decis rapid și a făcut anunțul! Cine este antrenorul echipei, după demiterea lui Cristiano Bergodi
Screenshot 2024-04-16 at 16.02.23
Lovitură pentru Mircea Lucescu! Anunțul făcut în presa din Turcia
Criza de la Rapid l-a bulversat pe Ionel Ganea: ”E foarte ciudat!”
Team Romania v World Stars - Friendly Match, Cluj-Napoca - 12 Jun 2022
Cum încearcă familia să o împiedice pe Salma Hayek să pozeze în costum de baie. Imaginile sunt virale: „Îmbătrânești ca vinul!”
FCSB i-a găsit înlocuitor lui Florinel Coman! O nouă afacere pentru Gigi Becali
Marea trădare la Rapid: Cristiano Bergodi s-a simțit „vândut” de conducere, în frunte cu Daniel Niculae. Gestul lui Nico
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
Inna, ca o amazoană pe scena din Toronto, într-o ținută făcută din curele și lanțuri. Atitudine războinică, fizic impecabil
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Oficial Cristiano Bergodi, OUT de la Rapid!