Total neașteptat! Gigi Becali a anunțat primul transfer la FCSB: "Împrumut pe un sezon întreg"
articol scris de Digi Sport03.03.2026, 00:42
Gigi Becali (67 de ani) a susținut luni, conform spuselor sale, ultimele declarații în spațiul public pentru următoarea perioadă, după ce FCSB nu s-a calificat în play-off-ul din SuperLiga României.
SuperLiga Champions League: Galatasaray - Liverpool, marți, 19:45, DGS 1
Champions League: Newcastle - Barcelona, marți, 22:00, DGS 1
Omul de afaceri a anunțat că va face mai multe schimbări radicale în urma acestei contraperformanțe, atât la nivel de lot, cât și ca structură departamentală.
Gigi Becali va transfera inițial tot un jucător din România la FCSB
Deși una dintre noutățile anunțate este schimbarea focusului către jucători din afara SuperLigii, Gigi Becali a anunțat că prima mutare va fi tot un fotbalist din România, pe care nu a vrut să îl și numească.
"E o cotitură, pentru că a putea să răzbești și să fii mai sus trebuie să ridici ștacheta.
Nu mai luăm jucători din România, că e bun ăla, că e nu știu ce. Adică trebuie jucători și din străinătate și făcută selecție, iar eu nu pot să fac asta.
A, dacă voi vedea ceva prin România... Că am văzut unul. Nu o să îl spun, că nu are rost. O să îl vedeți. Îl luăm!
Împrumut pe un sezon întreg, cu drept de cumpărare. Sau șase luni cu drept de cumpărare. Dacă nu ne convine, pleacă", a declarat Gigi Becali.
- Citește și: Pe viață la FCSB! Gigi Becali a făcut anunțul la Palat, după ce campioana a ratat play-off-ul
Gigi Becali urmează să implementeze o nouă strategie de transferuri la FCSB
La FCSB urmează să fie angajați doi specialiști care să colaboreze cu cluburi importante din afara României și care să încerce să aducă în țară jucători crescuți în pepiniere de top.
Aceștia vor face o selecție, iar ultimul cuvânt îl va avea de spus tot Gigi Becali. Momentan, primele variante luate în calcul de patronul roș-albaștrilor sunt Adrian Ilie și Mirel Rădoi. Ambii au mai lucrat împreună cu el.
Dacă primul s-a arătat dispus să negocieze termenii unei posibile colaborări, cel din urmă nu i-a răspuns deloc lui Gigi Becali, deși au o relație de naș-fin.
Video cu toată conferința de presă susținută luni de Gigi Becali
Video rezumat meci UTA - FCSB 2-4
Etichete: gigi becali , conferinta de presa , mercato , transferuri fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Turcia a transmis un mesaj dur Iranului, după ce Teheranul a lansat o a doua rachetă balistică...