Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Du 18.09.2022 18:30

U Cluj - Chindia Târgoviște 1-0. ”Șepcile roșii” bifează al doilea succes al sezonului și urcă în clasament

18.09.2022, 20:31

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Universitatea Cluj s-a impus, duminică, la Mediaș, împotriva celor de la Chindia Târgoviște, scor 1-0 (0-0), într-o partidă din cadrul etapei a 11-a din Liga 1.

• Unicul gol al partidei a fost marcat de Lorand Fulop, în minutul 63, care fusese introdus de Eugen Neagoe la pauză, în locul lui Adrian Bălan.

U Cluj - Chindia Târgoviște 1-0 (Fulop 63)

În prima repriză, Universitatea Cluj a dominat autoritar jocul, fiind echipa care a ”confiscat” mingea și care a avut șansele mai multe și mai clare de gol, însă fără rezultat pe tabelă.

În actul secund, nemulțumit de exprimarea din ofensivă, Eugen Neagoe a operat trei modificări încă din primul minut, iar doi dintre jucătorii introduși pe teren au creat faza unicului gol al partidei.

Ștefan Vlădoiu a centrat perfect, la 11 metri, pe jos, către Lorand Fulop, care l-a executat pe Cătălin Căbuz cu un șut la colțul lung.

Finalul de joc a aparținut Chindiei, însă lipsa inspirației la finalizare nu le-a permis să obțină ceva din acest duel, iar situația lor din clasament devine cu adevărat îngrijorătoare.

După 10 jocuri disputate, Chindia este ultima în Liga 1, cu doar trei puncte acumulate și fără victorie.

De partea cealaltă. Universitate Cluj a urcat, cel puțin provizoriu, pe locul 13, cu 10 puncte, peste FCSB (8 p.), CS Mioveni (6 p.) și adversara de astăzi, Chindia (3 p.).

Elevii lui Eugen Neagoe au reușit să obțină prima victorie de la promovare, runda trecută, pe terenul celor de la CS Mioveni, 1-0. În acest moment, ardelenii ocupă locul 14 în clasament și au șapte puncte acumulate după primele 10 meciuri.

• Un succes, patru egaluri și cinci eșecuri are Universitatea Cluj în actualul sezon

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște traversează un moment delicat, iar trupa lui Adrian Mihalcea e ultima în clasament, cu trei puncte acumulate în nouă meciuri. Runda trecută, dâmbovițenii au cedat împotriva celor de la Sepsi, scor 1-2.

• Chindia are trei egaluri și șase eșecuri în acest sezon

Ultimul meci direct dintre cele două formații a avut loc în 2018, atunci când U Cluj și Chindia Târgoviște evoluau în Liga 2. Atunci, clujenii se impuneau cu 3-1, într-un sezon în care Chindia și Academica Clinceni reușeau să promoveze în primul eșalon.

Cum arată clasamentul din Liga 1

• 90+4 fr2
  • 90+3 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Daniel Popa încearcă o reluare pe spate, dar mingea trece pe lângă poarta lui Gorcea.

• 90 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Andrei Gorcea a fost avertizat pentru trageri de timp.

• 86 oc

Doru Popadiuc a încercat un șut în forță, la colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă.

• 84 s
    Schimbare Universitatea Cluj

A ieșit Ely Fernandes, a intrat Mamadou Thiam.

• 84 oc

Grubac încearcă un șut din întoarcere, dar mingea trece mult peste poarta lui Gorcea.

• 79 s
    Schimbare Chindia Targoviste

A ieșit Rassambek Akhmatov, a intrat Barry Cooper.

• 76 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste

Rassembek Akhmatov este avertizat!

• 68 s

A ieșit Cristian Neguț, a intrat Doru Popadiuc.

• 68 s

A ieșit Nasser Chamed, a intrat Sergej Grubac.

• 65 s

A ieșit Florian Haită, a intrat Ioan Filip.

• 64 s

A ieșit Andrei Șerban, a intrat Alexandru Jipa.

• 63 g
    Gol Universitatea Cluj

Ștefan Vlădoiu centrează pe jos, la 11 metri, de unde Lorand Fulop reia foarte bine, învingându-l pe Căbuz.

• 58 oc

Neguț irosește o ocazie foarte mare de gol. A scăpat singur cu Gorcea, dar nu a reușit să-l învingă pe portarul ”studenților”.

• 56 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Haită încearcă un șut din afara careului mare, însă nu imprimă forță și Căbuz reține fără probleme.

• 55 cg

Ely Fernandes este avertizat!

• 53 oc

Lovitura liberă a lui Chamed îi dă mari emoții lui Gorcea.

A ieșit Florin Purece, a intrat Martin Remacle.

A ieșit Adrian Bălan, a intrat Lorand Fulop.

A ieșit Gabriel Simion, a intrat Ștefan Vlădoiu.

• 45 cg

Nasser Chamed este avertizat după ce l-a călcat pe Ely!

• 38 cg

Alexandru Chipciu este avertizat!

• 24 oc

Neguț încearcă un șut de la 12 metri, însă balonul trece peste poarta lui Gorcea.