Fotbalistii romani Ianis Hagi, Denis Dragus, Denis Alibec si Andrei Burca saluta publicul dupa meciul de fotbal dintre R
Cine poate fi marea surpriză a României la EURO 2024. ”S-a gândit Edi la el în poziția de fundaș stânga?”
Vi 10.02.2023 17:00

U Cluj - CS Mioveni 2-2. Remiză spectaculoasă la Mediaș! Dică rămâne neînvins pe banca argeșenilor

10.02.2023, 18:58

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Partida dintre U Cluj și CS Mioveni s-a încheiat cu scorul de 2-2, o remiză spectaculoasă în etapa cu numărul 25 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, ”lanterna roșie” CS Mioveni ajunge la 17 puncte în clasament, în timp ce U Cluj rămâne pe locul 14, cu 24 de puncte.

U Cluj - CS Mioveni 2-2. Câte un punct pentru Dică și Sabău

A fost spectacol pur la prima repriză a duelului desfășurat la Mediaș. Argeșenii antrenați de Nicolae Dică au deschis scorul încă din minutul 3, când Rusu a șutat de la 11 metri și l-a învins pe Iliev.

Au urmat apoi ratări pe bandă rulantă ale jucătorilor ardeleni. Mai întâi, Chipciu a șutat într-un fundaș advers, iar apoi Thiam a lovit bara porții lui Greab și a șutat în blocajul portarului de la CS Mioveni.

Argeșenii și-au dublat avantajul în minutul 28, când Benchaib a transformat un penalty contraversat. Pe finalul primei reprize, Benchaib putea dubla avantajul oaspeților, însă ardelenii au fost, însă, cei care au marcat. Thiam a șutat imparabil și l-a învins pe Greab. Tot Thiam putea restabili egalitatea, însă a șutat peste poartă dintr-o poziție ideală.

În repriza secundă, ardelenii au cerut penalty după o intrare a lui Sno asupra lui Ispas, însă Szabolcs Kovacs a lăsat jocul să continue.

În cele din urmă, ardelenii au egalat în minutul 71, când Ispas a reușit să înscrie din lovitură liberă.

Argeșenii au mai irosit două ocazii importante prin Antal, însă pe final de meci, ardelenii puteau obține cele trei puncte, dar Bălan a șutat mult peste poartă.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - CS Mioveni 2-2

U Cluj - CS Mioveni 2-2

Argeșenii le-au învins pe Petrolul, 1-0, acasă, și pe UTA Arad, 2-1, în deplasare, și au remizat cu Sepsi, 1-1, pe teren propriu, după un gol egalizator venit în prelungiri.

Astfel, cei de la Mioveni au reușit să-și îmbogățească zestrea din clasament, iar speranțele că s-ar putea salva au devenit din ce în ce mai mari.

De partea cealaltă, U Cluj nu are deloc o situație mai bună în clasament. Echipa se află momentan pe locul 14, cu 23 de puncte, cu trei mai multe față de primul loc retrogradabil direct, ocupat de UTA.

U Cluj - CS Mioveni Live Video, 17:00, DGS 1 | Echipele probabile

U Cluj: Gorcea - Ispas, A. Miron, G. Simion - Vlădoiu,  I. Filip, Remacle, Oancea - Chipciu, Thiam, L. Fulop
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CS Mioveni: Greab - Sno, Garutti, Scarlatache, Pedroso - Lixandru, Lepistu - Antal, Benchaib, Carnat - B. Rusu
Antrenoir: Nicolae Dică

Nicolae Dică, bucuros că are libertate de decizie la CS Mioveni

Tehnicianul nu s-a ferit să-i înțepe pe cei de la FCSB, în speță pe patronul Gigi Becali, recunoscut pentru implicarea sa și pentru faptul că nu dă libertate totală antrenorilor.

Întrebat dacă "e plăcut să poți să-ți aplici liber filosofia de antrenor", Dică s-a amuzat și a răspuns scurt.

"Da, mi-am aplicat-o peste tot… Știu unde vreți să bateți (n.r. râde). E mult mai plăcut acum. Le mulțumesc celor din conducere pentru că au avut încredere în mine, că mi-au dat șansa să antrenez și că mi-au acordat această libertate", a spus Nicolae Dică, pentru Fanatik.

Tehnicianul a vorbit despre munca pe care o depune la formația argeșeană și a avut un mesaj pentru elevii săi.

"Muncim în fiecare zi să fim uniți, am căpătat încredere. Știți cum e la fotbal, azi poți să fii cel mai bun, iar după două meciuri poți să devii cel mai slab. Trebuie să rămânem modești în continuare, să muncim la fel, să fim la fel de uniți și să fim preocupați la fiecare joc să luăm punct sau puncte.

Cred că trebuie să fim modești în continuare, pentru că deocamdată nu am obținut încă nimic, Eu știu cum este la fotbal. Cum am spus și mai devreme, se uită ce-ai făcut bun foarte repede", a mai spus Dică.

• 90+4 final
  • 90+3 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Bălan primește balonul în interiorul careului, însă trimite mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

• 88 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Stoica este înlocuit cu Fulop.

• 88 oc
    Ocazie CS Mioveni

Buziuc îi pasează foarte bine lui Liviu Antal, care șutează din unghi, însă balonul trece pe lângă poartă.

• 85 oc

Benchaib îi pasează în lateral lui Liviu Antal, însă acesta trimite din interiorul careului în plasa laterală.

Gol Universitatea Cluj

La o lovitură liberă de la marginea careului, Chipciu îi mișcă balonul lui Ispas care șutează puternic, balonul trece de zid și intră în poarta apărată de Greab.

• 65 fm
    Fază meci

Ardelenii cer penalty după o intrare a lui Sno asupra lui Ispas, însă Szabolcs Kovacs lasă jocul să continue după ce așteaptă confirmarea din camera VAR.

Remacle este înlocuit cu Filip.

Bic este înlocuit cu Romario Pires.

• 45+4 fr1
  • 45+3 oc

Remacle centrează din unghi, dar execuția este ratată, iar balonul trece periculos pe lângă poarta argeșenilor.

• 45 oc

Gomes trimite la poarta argeșenilor, Greab respinge în față, dar Thiam șutează peste transversală dintr-o poziție excelentă.

• 41 g

Thiam ajunge la o centrare în interiorul careului și șutează imparabil. Balonul lovește bara și intră în poartă, fără nicio șansă pentru Greab.

• 40 oc

Bogdan Rusu pasează în careu pentru Benchaib, acesta șutează, dar Iliev o salvează pe U Cluj.

• 31 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Ispas este avertizat.

• 28 gp
    Gol din penalty CS Mioveni

Iliev nu ghicește colțul, iar Benchaib marchează de la 11 metri.

• 24 p
    Penalty

Florin Ilie atinge balonul cu mâna în interiorul careului, iar Szabolcs Kovacs dictează penalty.

• 21 cg

Pedroso este avertizat.

• 10 oc

Thiam pătrunde în interiorul careului și șutează puternic la poarta lui Greab, dar portarul argeșenilor reușește să respingă.

• 8 oc

După o combinație frumoasă a jucătorilor ardeleni, Thiam șutează din lateralul careului, dar balonul lovește bara laterală.

• 4 oc

Alex Chipciu șutează de la marginea careului, dar balonul este respins de defensiva adversă.

• 3 g
    Gol CS Mioveni

Benchaib trimite pe jos de la colțul terenului, Bogdan Rusu șutează de la 11 metri și îl învinge pe Iliev.