”U” Cluj - Csikszereda 4-1. Trupa lui Cristiano Bergodi s-a impus fără probleme și a urcat pe locul 4
14.02.2026, 20:53
SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, duminică, 20:00, DGS 1
SuperLiga: FC Argeș - Slobozia, duminică, 17:00, DGS 1
”U” Cluj a învins-o fără drept de apel pe Csikszereda, scor 4-1, într-un meci din etapa cu numărul 27 din SuperLiga.
- În urma acestui rezultat, trupa lui Cristiano Bergodi se află pe locul 4 în clasament, cu 45 de puncte. În schimb, Csikszereda e pe 13, cu 25 de puncte.
”U” Cluj - Csikszereda 4-1. Victorie categorică pentru ”Șepcile roșii”
Csikszereda a fost echipa mai periculoasă în debutul partidei și chiar a reușit să marcheze prin Eppel, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, minutul 9. Apoi, ”Ciucanii” au lovit bara și se pare că aceste faze i-au trezit pe elevii lui Cristiano Bergodi.
”U” Cluj a revenit în joc și a marcat de 4 ori până în pauză, prin Csuros (32, autogol),Macalou (25), Drammeh (39) și Nistor (36). Repriza secundă nu a fost la fel de spectaculoasă, dar Csikszereda a profitat că adversara a scăzut din motoare și a înscris prin Eppel (71).
Mai mult, oaspeții au avut ocazia să se apropie la două goluri, dar Kleinhesler a ratat o lovitură de la 11 metri (76), după ce a trimis peste poarta lui Gertmonas.
VIDEO Rezumat ”U” Cluj - Csikszereda 4-1
Clasamentul din SuperLiga, după ”U” Cluj - Csikszereda 4-1
Știrea inițială:
Va fi și a doua partidă a clujenilor care nu vor beneficia de Cristiano Bergodi (61 de ani), care a fost eliminat după incidentele de la finalul partidei U Cluj - CFR Cluj 2-3.
Miercuri, Comisia de Disciplină a avut prima înfățișare în procesul în care Cristiano Bergodi (61 de ani) și Andrei Cordea (26 de ani) sunt judecați.
Andrei Cordea s-a prezentat la Comisie și și-a susținut cazul, în timp ce Cristiano Bergodi a lipsit, pentru că tot miercuri ”U” Cluj are meci în Cupă cu Oțelul Galați, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1.
Cum Cristiano Bergodi a lipsit, procesul nu s-a putut desfășura în condiții normale, astfel că membrii Comisiei au dictat amânare.
A doua înfățișare a fost stabilită pentru data de 18 februarie.
”FC CFR 1907 Cluj vs. AS FC Universitatea Cluj - Eliminări Bergodi Cristiano (antrenor oaspeți), Cordea Andrei Ioan (gazde) - Termen 18.02.2026”, a anunțat Comisia.
Universitatea Cluj