Eugen Neagoe, întrebat despre revenirea la Universitatea Craiova: cum a reacționat antrenorul
Nu e FC Botoșani! Nicolae Dică a numit prima echipă care va retrograda din SuperLigă: ”Are toate șansele”
Exclusiv Rapid a decis rapid și a făcut anunțul! Cine este antrenorul echipei, după demiterea lui Cristiano Bergodi
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
2 - 1
FCSB FCSB
Lu 31.10.2022 21:00

'U' Cluj - FCSB 2-1. Ardelenii au marcat după două gafe și au avut o bară. "Roș-albaștrii", a patra înfrângere a sezonului

31.10.2022, 22:50

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

'U' Cluj a învins-o pe FCSB cu 2-1 și a obținut prima victorie după 15 ani în fața "roș-albaștrilor", care au avut o prestație jalnică. Șut și Edjouma au gafat decisiv.

'U' Cluj - FCSB 2-1. Șut și Edjouma au greșit la golurile ardelenilor

Meciul a început cu un șut al lui Cordea, care a ocolit poarta, însă "șepcile roșii" au dat replica prin Thiam. A urmat o ocazie lui Compagno, însă cei care au marcat au fost ardelenii.

Thiam a profitat de o greșeală a lui Șut și a deschis scorul în minutul 32. După 8 minute, Edjouma a gafat și el și i-a așezat mingea "pe tavă" lui Filip, care a făcut 2-0.

Prima repriză s-a încheiat cu "bomba" lui Thiam, care a nimerit transversala. FCSB nu și-a revenit nici în repriza a doua, care a început cu două ocazii mari ale lui Chipciu.

'U' Cluj - FCSB 2-1. "Roș-albaștrii" au 4 eșecuri în acest sezon

În minutul 57, clujenii au rămas fără Romario Pires, care a fost eliminat pentru o talpă pe fața lui Compagno. Italianul a avut apoi o ocazie mare, dar Gorcea a parat cu un reflex incredibil.

Bic putea și el să înscrie, dar a șutat aiurea. Peste câteva secunde, Miculescu și-a încercat și el norocul, însă același Gorcea a fost din nou la post. A urmat șutul lui Octavian Popescu, însă Edjouma era pe direcția mingii și i-a stricat faza.

'U' Cluj - FCSB 2-1. "Șepcile roșii", prima victorie după 15 ani împotriva "roș-albaștrilor"

Miculescu a mai irosit o oportunitate, iar finalul a fost dramatic. Fulop a scăpat spre poartă, dar a tras în plasa laterală, iar peste câteva secunde, Cordea a redus diferența, în minutul 87.

Octavian Popescu putea egala, dar șutul său spectaculos a dus la o paradă de excepție a lui Gorcea.

În minutul 90+5, Fulop a rămas singur cu portarul, dar nu l-a putut bate din două șuturi, iar U Cluj - FCSB s-a terminat 2-1.

A fost prima victorie a ardelenilor împotriva lui FCSB, după 15 ani, de la acel 2-1 din 27 octombrie 2007.

VIDEO cu rezumatul meciului 'U' Cluj - FCSB 2-1:

Partida dintre Universitatea Cluj și FCSB din cadrul etapei cu numărul 16 a Ligii 1 se va juca astăzi, de la ora 21:00, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro.

De asemenea, abonații RCS&RDS pot viziona, pe teritoriul României, confruntarea și în aplicația Digi Sport, care este disponibilă în App Store și Google Play.

Universitatea Cluj - FCSB LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Oaspeții au patru victorii consecutive

"Studenții" vin după un eșec suferit în campionat, tot pe teren propriu, 1-2, contra rivalei din oraș, CFR Cluj, însă speră că vor avea parte de aportul unui stadion plin, iar la final rezultatul să fie unul pozitiv.

De cealaltă parte, FCSB a avut meci în grupele Conference League, în deplasare, contra celor de la Anderlecht, și a reușit să scoată o remiză, 2-2, după ce a fost condusă în două rânduri.

În campionat, elevii lui Nicolae Dică au arătat o formă foarte bună și au bifat patru victorii consecutive, ultima dintre ele, în deplasare, 1-0, cu Sepsi.

Ultima confruntare dintre Universitatea Cluj și FCSB, din tur, s-a terminat la egalitate, 1-1.

Ocazie Universitatea Cluj

După o aruncare de la margine, Cordea nu e atent, Fulop recuperează și rămâne singur cu Târnovanu, însă nu-l poate învinge din două șuturi.

• 89 oc
    Ocazie FCSB

Popescu șutează cu efect, la colțul lung, dar Gorcea are o paradă excelentă.

• 87 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Bic intră în locul lui Ilie.

• 87 g
    Gol FCSB

După o centrare în careu, mingea e respinsă până la Cordea, care înscrie cu un șut plasat, la colțul lung.

• 86 oc

O deviere îl lansează pe Lorand Fulop perfect spre poartă, dar acesta șutează în plasa laterală.

Ocazie FCSB

După o combinație bună, Miculescu șutează pe colțul scurt, dar portarul respinge.

• 75 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu prinde un șut din afara careului, dar Edjouma se află pe traiectoria mingii și încearcă să o devieze cu călcâiul, numai că o trimite în afara terenului.

• 71 oc
    Ocazie FCSB

Popescu centrează pentru Miculescu, care trimite cu capul din careu, dar Gorcea respinge.

• 71 oc

Thiam îl deschide pe Bic pe dreapta, care scapă spre poartă, dar șutează pe lângă poartă, din poziție foarte bună.

• 66 s

Stoica intră în locul lui Pantea.

• 63 s

Simion intră în locul lui Vlădoiu.

• 62 oc
    Ocazie FCSB

După o centrare în fața porții, Ispas și Fulop ratează intervenția cu capul, mingea sare la Compagno, dar șutul acestuia e parat de portar, cu un reflex excelent.

• 57 cr
    Cartonaş roşu Universitatea Cluj

Romario Pires primește cartonaș roșu direct, după o intervenție imprudentă.

• 57 oc

După o nouă pasă la adversar, Thiam combină cu Chipciu, care șutează tare, dar peste poartă.

• 47 oc

Thiam pasează cu călcâiul printre picioarele lui Tamm, până la Chipciu, care îl păcălește pe Pantea și șutează bine, dar Târnovanu are o paradă superbă.

Haruț intră în locul lui Dawa.

Miculescu întră în locul lui Șut.

Octavian Popescu intră în locul lui Coman.

La pauză, U Cluj - FCSB 2-0.

• 45+1 oc

După o combinație cu Chipciu și Fulop, Thiam prinde un super șut și dar nimerește transversala.

• 40 g
    Gol Universitatea Cluj

După o centrare în careu, Edjouma greșește și îi "potrivește" mingea lui Filip, care înscrie.

• 32 g

Șut pierde mingea în fața lui Bic, mingea ajunge la Thiam, care prinde un șut superb, de la marginea careului, în diagonală și deschide scorul.

• 25 oc
    Ocazie FCSB

Edjouma centrează bine pentru Compagno, care trimite cu capul, dar pe lângă poartă.

• 19 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Romario Pires e avertizat.

• 16 oc

Chipciu șutează în blocaj, mingea sare la Thiam, care șutează și el, dar balonul e deviat ușor și ocolește poarta.

• 11 oc
    Ocazie FCSB

Crețu driblează scurt și centrează în careu, Romario Pires respinge greșit, până la Cordea, care șutează pe lângă poartă, din poziție foarte bună.