FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
”Niciunul nu a fost capabil”. Șefii lui Dinamo, critici pentru jucători după umilința cu Hermannstadt
Ionuț Negoiță e optimist: ”Dinamo are un avantaj”
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 08.10.2022 15:00

U Cluj - Hermannstadt 1-0. Marius Briceag le-a adus victoria ardelenilor pe final de joc

08.10.2022, 17:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Cluj și Hermannstadt s-au întâlnit într-un meci din etapa a 13-a din Liga 1.

Meciul dintre Universitatea Cluj și Hermannstadt a fost câștigat de gazde, scor 1-0, după reușita semnată de Marius Briceag în minutul 83.

Universitatea Cluj a învins-o pe Hermannstadt cu un om mai puțin în teren

Universitatea Cluj a reușit să o învingă pe gruparea din Sibiu în inferioritate numerică, după ce Ovidiu Horșia a fost eliminat.

Mijlocașul venit de la FCSB sub formă de împrumut a fost introdus pe teren în minutul 60, dar două minute mai târziu a văzut roșu direct, după un fault grosolan.

În inferioritate numerică, cei de la Universitatea Cluj au dat lovitura pe final, prin Marius Briceag, care a fost găsit excelent în careul celor de la Hermannstadt. Acesta a împins mingea în poartă cu capul, în minutul 83, iar portarul advers nu a avut nicio șansă.

În urma rezultatului din această etapă, Universitatea Cluj se află pe locul 12 în Liga 1, cu 13 puncte, în timp ce Hermannstadt ocupă locul trei, cu 22 de puncte

VIDEO Rezumat Universitatea Cluj - Hermannstadt 1-0

U Cluj - Hermannstadt, LIVE VIDEO, 15:00, Digi Sport 1. Sibienii vin după primul eșec al sezonului

Va fi prima întâlnire a celor două formații de la promovarea în Liga 1. U Cluj are cinci meciuri fără înfrângere în toate competițiile și ocupă locul 14 în ierarhie, cu 11 puncte acumulate în 12 meciuri. Runda precedentă, ardelenii au remizat cu FC Botoșani, scor 1-1.

De cealaltă parte, Hermannstadt a suferit primul eșec în actualul sezon în ultima etapă, scor 1-2 cu Sepsi. Elevii lui Marius Măldărășanu nu pierduseră în primele 10 partide, fiind singura echipă care reușise acest lucru. În acest moment, sibienii sunt pe locul 3 și au 22 de puncte acumulate.

U Cluj și Hermannstadt s-au întâlnit de trei ori în sezonul precedent din Liga 2. De două ori a învins Hermannstadt (2-0 și 2-1) și o dată a fost remiză (0-0).

Cartonaş galben Universitatea Cluj

Alex Chipciu a fost și el avertizat de arbitrul partidei.

• 90
    Info

Arbitrul a acordat patru minute de prelungire.

• 85 cg

Ovidiu Bic a fost avertizat pentru fault.

• 84 s
    Schimbare Hermannstadt

Au ieșit Biceanu și Balaure. Au intrat Buhăcianu și Năstăsie.

• 83 g
    Gol Universitatea Cluj

Marius Briceag a înscris cu o lovitură de cap, după ce a fost găsit liber în careul celor de la Hermannstadt.

• 76 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Au ieșit Bălan și Romario Pires. Au intrat Bic și Purece.

• 75 cg

Denis Ispas a fost avertizat pentru fault

• 70 oc
    Ocazie Hermannstadt

Sota Mino a șutat puternic din apropierea careului mare, dar mingea a trecut puțin peste poartă.