Marius Șumudică are contractul pe masă! Ar deveni unul dintre cei mai bine plătiți antrenori din SuperLiga
Screenshot 2024-03-15 200615
Video Dan Nistor, mesaj pentru Edi Iordănescu, după ce a ajuns la 12 goluri în acest sezon
giovanni becali 9
Giovanni Becali l-a convins și semnează contractul!
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
0 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Vi 05.08.2022 19:00

'U' Cluj - Petrolul 0-1. Gicu Grozav le aduce prima victorie din acest sezon ploieștenilor

05.08.2022, 20:55

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Petrolul Ploiești a bifat prima victorie din acest sezon contra celor de la U Cluj, scor 1-0, în etapa a patra din Liga 1.

Ploieștenii ajung astfel pe locul 10 în clasament, cu patru puncte, în timp ce U Cluj rămâne pe locul 15, cu două puncte.

Brănescu a intervenit foarte bine în startul partidei la o centrare periculoasă expediată de Valentin Țicu.

Ploieștenii puteau deschide scorul în minutul 12, când Gicu Grozav a preluat o minge lungă, a pătruns în careu, însă a fost incomodat în momentul execuției de Pițian. Balonul s-a îndreptat spre poartă, însă portarul ardelenilor a reușit să intervină.

Ardelenii au dat replica în minutul 14. Chipciu a centrat foarte bine în interiorul careului, dar Hofman a șutat peste poartă.

Ploieștenii au cerut penalty în minutul 22, după o intervenție asupra lui Mirko Ivanovski în careul ardelenilor.

Unicul gol al partidei a venit un minut mai târziu, când Huja a centrat de pe flancul stâng, iar Grozav a reluat cu capul și a înscris spectaculos în poarta lui Brănescu.

Ardelenii puteau restabili egalitate câteva minute mai târziu, însă șutul lui Chipciu a trecut peste poartă. Și Bălan a trecut pe lângă gol în minutul 45 când a încercat să marcheze cu o execuție spectaculoasă.

Pe finalul primei reprize, ardelenii au obținut un penalty după o intrare a lui Ivanovski asupra lui Ispas, însă Bălan a șutat pe lângă poartă.

În repriza secundă, ardelenii au încercat fără succes să restabilească egalitatea. Romario Pires i-a pasat în fața porții lui Bălan care nu a reușit nici de această dată să finalizeze.

În minutul 57, Purece a șutat din afara careului mult peste poarta lui Vâlceanu. Cea mai importantă ocazie a elevilor lui Lincar a venit, însă, pe finalul meciului, când Bălan i-a pasat în fața porții lui Pițian care a trimis în plasa laterală.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - Petrolul 0-1

Înainte de meciul de pe Cluj Arena, ardelenii se clasează pe locul 13 în campionat. Trupa lui Erik Lincar a obținut doar două puncte în debutul campionatului, împotriva celor două formații care au pierdut titlul în fața lui CFR Cluj.

'U' Cluj a debutat în primul eșalon cu o remiză contra lui FCSB, scor 1-1. Același scor a fost înregistrat cu Universitatea Craiova, iar în a treia etapă clujenii au pierdut pe terenul lui FC Argeș, scor 1-3

'U' Cluj - Petrolul, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. "Lupii galbeni", doar un gol marcat în trei etape

De partea cealaltă, Petrolul are un început și mai slab de campionat. "Lupii galbeni" au un singur punct în primele 3 etape, obținut pe teren propriu cu Sepsi, scor 1-1.

Ploieștenii au fost învinși de către FC Voluntari, scor 0-1 și UTA Arad, scor 0-2. Petrolul are al doilea cel mai slab golaveraj din debutul Ligii 1, -3. Pe ultimul loc la acest capitol se află CS Mioveni, cu -7.

Sezonul trecut, în play-off-ul Ligii 2, Petrolul și 'U' Cluj au făcut remiză albă pe terenul ploieștenilor, iar mai apoi ardelenii s-au impus la ei acasă, scor 3-1.

• 90+4 final
  • 90+1 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti
  • 90 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Bălan îi pasează în fața porții lui Pițian care, însă, nu prinde spațiul porții.