marius maldarasanu
Marius Măldărășanu a răbufnit: ”Nu trebuie să batem mereu cu 2 sau 3-0, nu suntem Manchester City”
Fotbalistul de la FCSB care e ”net peste Rrahmani”
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
2 - 3
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 01.05.2023 15:00

U Cluj - FC Voluntari 2-3. Ardelenii au fost conduși, au întors scorul, dar au pierdut în minutul 90+2

01.05.2023, 16:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

U Cluj a pierdut cu 2-3 meciul cu FC Voluntari, din etapa a șasea a play-out-ului, după ce a avut 2-1 până în minutul 87. Florea a fost eroul meciului, cu o dublă pe final.

U Cluj - FC Voluntari 2-3. Ardelenii au avut 2-1 până în minutul 87

FC Voluntari a început bine meciul cu U Cluj și a avut prima ocazie în minutul 11, însă Damașcan s-a făcut de râs și a luftat în fața porții. Peste numai câteva minute, "Șepcile roșii" au rămas în 10 jucători, după ce Florin Ilie a primit cartonașul roșu.

Imediat după aceea, ilfovenii au deschis scorul prin lovitura liberă a lui Sigurjonsson. Pe finalul primei reprize, ardelenii au întors rezultatul, cu două goluri în 4 minute, prin Thiam și Bic.

U Cluj - FC Voluntari 2-3. Florea a marcat de două ori în minutele 87 și 90+2

Repriza secundă a început tot cu Voluntariul în atac, iar Florea a irosit o ocazie bună. La cealaltă poartă, Thiam și-a bătut joc de o ocazie și nu a profitat de o gafă a lui Matricardi. Același Matricardi și-a încercat apoi norocul cu un șut spre vinclu.

Pe final, Florea nu a nimerit poarta, însă s-a revanșat în ultimele minute. Atacantul ilfovenilor a egalat la 2 în minutul 87 și a marcat golul 3 în prelungiri.

VIDEO cu rezumatul meciului U Cluj - FC Voluntari 2-3:

"U" Cluj și FC Voluntari se înfruntăm acum în etapa a șasea din play-out-ul SuperLigii, pe noul gazon așternut de oficialitățile orașului pe Cluj Arena.

U Cluj - Voluntari 2-1, Live Video pe Digi Sport 1. Niciuna dintre echipe nu-și permite vreun pas greșit

La prima vedere, sunt două echipe care nu ar trebui să aibă griji, cel puțin pentru o retrogradare directă, după ce Mioveniul este condamnată și a mai rămas "disponibil" un loc, dar mai sunt destule puncte puse în joc și orice se poate întâmpla.

În 103 ani de la înființare, echipa din Ardeal a întâlnit doar în două rânduri Voluntariul în Liga 1. A fost 0-0 în Ilfov și 2-1 la Cluj, de fiecare dată cu meciuri echilibrate. La jocul retur, Voluntari a jucat din minutul 48 cu un om mai puțin, după eliminarea lui Malele, și putea pleca acasă cu un punct, însă a primit gol în minutul 88 de la Fulop, fostul său jucător.

„Șepcile roșii” tocmai au obținut calificarea în finala Cupei României, după ce au eliminat pe UTA, scor 1-0, iar în campionat au câștigat cu Petrolul, scor 2-0, și cu CS Mioveni, scor 1-0. U Cluj are 26 de puncte și este pe locul 5.

Dacă ardelenii au pierdut două jocuri în play-out, Voluntari nu are nicio înfrîngere, însă a strâns mai puține puncte decât adversara de astăzi pentru că are patru rezultate de egalitate și o victorie.

Este la numai două puncte de locurile de baraj, astfel că va face tot posibilul să nu piardă nici de data aceasta.

Gol FC Voluntari

După o centrare din corner, mingea e respinsă până la Lopes, care recentrează cu capul, iar Florea înscrie din nou, tot cu capul.

• 87 g

Aliji centrează în careu, iar Florea egalează cu o lovitură de cap.