claudiu-niculescu0
Video Schumacher și Niculescu, reacții dure după Mioveni - Șelimbăr 0-0: ”Nu mi-a plăcut absolut nimic!” / ”E greu!”
FOTBAL:CS MIOVENI-CSC SELIMBAR, PLAY OFF LIGA 2 CASA PARIURILOR (15.04.2024)
Video CS Mioveni - CSC Șelimbăr 0-0. Echipa lui Claudiu Niculescu a rămas pe locul secund în play-off-ul din Liga 2
Ioan Andone / Foto: captură Digi Sport
Exclusiv FCSB e aproape campioană, dar Ioan Andone a transmis deja cine va lua titlul în sezonul următor: ”A demonstrat”
Euro Fotbal
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
2 - 1
CS Mioveni CS Mioveni
Vi 24.02.2023 18:00

U Craiova 1948 - CS Mioveni 2-1. Oltenii îi aduc lui Dică primul eșec pe banca argeșenilor

24.02.2023, 19:58

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

U Craiova 1948 a învins-o pe CS Mioveni în etapa cu numărul 27 din Liga 1 cu scorul de 2-1, după un gol înscris în prelungiri.

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 ocupă locul șapte în clasament, cu 36 de puncte, la două lungimi în urma lui Sepsi, în timp ce CS Mioveni rămâne pe ultimul loc, cu 18 puncte.

U Craiova 1948 - CS Mioveni 2-1. Patru victorii la rând pentru olteni

Prima repriză făcută de elevii lui Dică a fost una slabă, iar oltenii au controlat jocul. În minutul 7, Chițu putea deschide scorul din pasa lui Bahassa, dar balonul a fost interceptat de Greab.

Totuși, primul gol al partidei a fost marcat în minutul 13, când Chițu a recuperat balonul după o eroare a lui Mboumbouni și l-a învins cu ușurință din careu pe portarul advers.

Scorul putea deveni 2-0 pe finalul primei reprize. Albu a șutat din afara careului, însă Greab a respins în față. Ganea a încercat să apară la finalizare, însă tot Greab a fost cel care i-a salvat pe cei de la Mioveni de la gol.

După pauză, argeșenii au dat primele semne de viață. În minutul 51, Scarlatache a trimis periculos la poartă, dar șutul său a fost blocat de defensiva adversă.

Oltenii au dat replica patru minute mai târziu, când Chițu a lovit bara din interiorul careului.

Scarlatache l-a învins cu capul pe Gurău în minutul 66 și a restabilit egalitatea. Bahassa a încercat să înscrie în minutul 70 din lovitură liberă, însă Greab a reușit să respingă.

Cu câteva minute înainte de final, partida a fost întreruptă după ce unei femei aflate la Tribuna a doua i s-a făcut rău din cauza gazelor lacrimogene.

Pe final, elevii lui Nicolo Napoli au dat lovitura. După o centrare a lui Paramatti, Albu a șutat din prima cu stângul și l-a învins pe Greab.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - CS Mioveni 2-1

U Craiova 1948 - CS Mioveni 2-1

Trupa lui Nicolo Napoli traversează un moment foarte bun și speră să prindă ultimul loc de play-off, ocupat în momentul de față de Sepsi. Pentru asta, U Craiova 1948 trebuie să aibă un parcurs fără greșeală, iar primul test va fi împotriva lui CS Mioveni.

• În tur, CS Mioveni și U Craiova 1948 au remizat, scor 2-2

U Craiova 1948 are trei victorii la rând și se situează pe poziția a 7-a în momentul de față, cu 33 de puncte. Sepsi se află la 5 lungimi distanță în momentul de față, cu tot cu cele 3 puncte obținute de pe urma scandalului xenofob la care Adrian Mititelu a făcut recurs.

De cealaltă parte, CS Mioveni este neînvinsă de la venirea lui Nicolae Dică. Ultima clasată din Liga 1 are 18 puncte la ora actuală și vine după trei remize consecutive în Bănie.