March 22, 2024, Bucuresti, Romania,2024 International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft Romania vs Northern Irel
Gata să plece de la Rangers! Scoțienii anunță transferul lui Ianis Hagi: ”Pare inevitabil”
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 2
Farul Farul
Vi 28.10.2022 21:00

U Craiova 1948 - Farul Constanța 1-2. Constănțenii, de neoprit! Trupa lui Hagi, neînvinsă de șapte etape

28.10.2022, 22:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Farul Constanța a obținut o victorie frumoasă în fața celor de la U Craiova 1948, scor 2-1, în etapa cu numărul 16 din Liga 1.

În clasamentul Ligii 1, Farul este lider detașat, cu un total de 37 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 este doar pe locul 13, cu 16 puncte.

U Craiova 1948 - Farul Constanța 1-2. Constănțenii, de neoprit în Liga 1

Prima ocazie importantă a meciului le-a aparținut constănțenilor, în minutul 6, dar acțiunea individuală superbă a lui Pitu a fost oprită de Robert Popa.

Oltenii au fost cei care au deschis scorul două minute mai târziu, când Baeten l-a învins pe Aioani cu un șut imparabil din interiorul careului.

Constănțenii puteau restabili egalitatea în minutul 16, dar șutul superb al lui Băluță de la marginea careului a lovit bara porții lui Robert Popa.

Borza a expediat un voleu splendid de la mare distanță, însă Robert Popa a reușit să respingă. Totuși, Borza a restabilit egalitatea câteva minute mai târziu, cu o execuție asemănătoare.

Achim a șutat puțin peste poartă pe finalul primei reprize, iar la pauză tabela arăta 1-1.

După pauză, Farul a trecut în avantaj după reușita lui Popescu. Acesta a înscris cu un șut puternic din fața porții lui Popa.

Baeten a fost aproape să reușească ”dubla” în minutul 55, dar șutul său a trecut puțin peste poartă.

Bauza a fos aproape de gol în minutul 62, însă Aioani a avut două intervenții perfecte, iar scorul a rămas neschimbat. Căpitanul oltenilor a mai irosit o ocazie uriașă în minutul 72, când singur cu portarul, a șututat în blocaj.

Pe final, Bahassa a șutat puternic din interiorul careului, însă Larie a intervenit salvator.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - Farul Constanța 1-2

Oltenii traversează o perioadă dificilă, după ce conducerea clubului a decis să-l demită pe Marius Croitoru. Ultimul succes în campionat al formației patronate de Adrian Mititelu a venit în urmă cu 6 etape, pe teren propriu, cu Rapid, 1-0.

De atunci, U Craiova 1948 a strâns  doar două puncte în "zestrea" din clasament și se află pe poziția a 12-a, la patru lungimi distanță de FCSB, ocupanta primului loc de play-off. Bucureștenii au însă două partide mai puțin disputate.

De cealaltă parte, Farul Constanța este una dintre surprizele plăcute ale sezonului. Trupa lui Gică Hagi este pe primul loc în clasament și vine după un egal important scos în Giulești, 1-1, cu Rapid, care a menținut trupa de la malul mării pe prima poziție.

Clasament Liga 1

De altfel, constănțenii au un singur eșec în actuala stagiune, 4-3, contra Universității Craiova.

În turul actualului sezon, cele două formații s-au întâlnit chiar în prima etapă, iar Farul s-a impus, 2-1, datorită unor goluri înscrise de Constatin Grameni și Andrei Artean, iar pentru olteni a punctat Sekou Sidibe.

VIDEO cu rezumatul partidei din turul Ligii 1, ediția 2022-2023, Farul Constanța - U Craiova 1948 2-1

Farul Farul
  • 90+3 final
  • 90+1 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Sidibe așează un balon în careu pentru șutul lui Bahassa, însă Larie blochează foarte bine.

• 88 s
    Schimbare Farul

Alibec este înlocuit cu Moldoveanu.

• 88 s

Pitu este înlocuit cu Stoian.

• 87 oc

Bauza primește balonul în careu și încearcă să șuteze din unghi, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 75 oc

Bauza scapă singur spre poarta lui Aioani după o pasă superbă a lui Chițu, însă căpitanul oltenilor nu reușește să îl învingă pe portarul constănțenilor.