mititelu
Mititelu jr. a explicat cum a ajuns în comă. ”Dacă mai întârziau câteva minute nu mai aveau ce face”
Adrian Mititelu
Și-au aruncat vorbe grele, dar nu s-au certat. Adrian Mititelu susține că a făcut pace cu fiul său
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 0
FC Arges FC Arges
Du 30.01.2022 17:00

U Craiova 1948 - FC Argeș 1-0. Oltenii bifează prima victorie din noul mandat al lui Nicolo Napoli

30.01.2022, 18:53

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

U Craiova 1948 a câștigat duelul cu FC Argeș din etapa cu numărul 23 din Liga 1 cu scorul de 1-0. Elevii lui Nicolo Napoli au fost mai agresivi, iar unicul gol al partidei a venit în repriza secundă.

În clasamentul din Liga 1, U Craiova 1948 se poziționează pe locul 14, cu 22 de puncte, în timp ce FC Argeș se află pe locul 8, cu 31 de puncte.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut oltenilor, în minutul 4, atunci când Baeten a ajuns la o centrare trimisă la marginea careului și a șutat puțin peste bara transversală.

În minutul 20, Șerban a ajuns la un balon respins în careul celor de la U Craiova 1948 și a trimis din prima la poarta lui Popa, însă goalkeeper-ul a reușit să intervină foarte bine.

Baeten a mai avut o ocazie foarte bună în minutul 32, atunci când a șutat puternic, însă nu a prins spațiul porții apărate de Greab.

Latovlevici a centrat perfect în minutul 42 din lovitură liberă, însă Joao Miguel nu  reușit să împingă balonul în poarta oltenilor.

În minutul 54, Șerban a respins greșit un balon care a ajuns la Baeten. Jucătorul de la U Craiova 1948 a șutat de la distanță, iar Greab a reușit cu greu să păstreze scorul intact.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 60, când Sidibe a înscris din fața porții după o fază complicată în careul argeșenilor.

În minutul 78, Compagno a șutat foarte bine din afara careului lui Greab, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - FC Argeș 1-0

Oltenii vin după cinci partide fără victorie pe teren propriu, chiar dacă a întânit și două adversare care păreau accesibile pe foaie: CS Mioveni (0-0) și Academica Clinceni (0-2).

Nici FC Argeș nu se simte foarte bine în deplasare, în ultimele runde. A câștigat un singur meci (1-0 la Arad) din ultimele patru dueluri, înregistrând și trei eșecuri (0-1 la CFR Cluj, 0-2 la Rapid și 1-2 la FCSB).

Două formații aflate în căutare de puncte

Gazdele sunt pe locul 14, cu 19 puncte adunate, în timp ce FC Argeș este pe locul 8, cu 31 de puncte.

În tur, la Pitești, FC Argeș s-a impus cu 1-0, prin golul marcat de Alexandru Ișfan, chiar înainte de finalul primei reprize.

Chiar dacă sunt la o distanță relativ mare în clasament una de cealaltă, într-o ierarhie a ultimelor 10 etape, FC Argeș are doar trei puncte mai multe decât U Craiova 1948.

În ultima etapă, patronul oltenilor, pierdută la Constanța cu Farul, scor 2-3,  Adrian Mititelu Jr. l-a acuzat pe centralul partidei, Ionuț Coza, că ar fi un arbitru corupt.

La meciul cu Farul, din tur, tot Coza a fost delegat și Farul a primit un penalty care nu a fost, cum a spus și domnul Crăciunescu atunci, în minutul 86. Din închisoare, tatăl meu mă sună cu o zi înainte de meci să mă întrebe cine e arbitru la meci. Și tata zice că nu cumva să-l pună pe Coza. Și pe Coza l-au pus.

Așa cum au existat și Bogaciu și Constantin și alți arbitri corupți, vă spun eu că și Coza e un arbitru corupt. Nu-mi trebuie dovezi! Poate să mă dea în judecată. Dacă acest arbitru, Coza, mai este delegat la vreun meci al nostru, voi face istorie cu acest arbitru și cu observatorul la meci”, declara Adrian Mititelu Jr., la finalul partidei cu Farul, pentru Digi Sport.

• 90+3 final
  • 78 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Compagno șutează foarte bine din afara careului lui Greab, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 74 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Achim vede cartonașul galben.

• 74 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Paramatti este introdus în locul lui Negru.

• 74 s

Ondaan este introdus în locul lui Van Durmen.

• 74 s

Compagno este introdus în locul lui Sidibe.

• 68 cg

Huyghebaert vede cartonașul galben.

• 64 s
    Schimbare FC Arges

Palic este introdus în locul lui Raynov.

• 64 s

Fatai este introdus în locul lui Arias.

• 64 s

Honciu este introdus în locul lui Șerban.

• 60 g
    Gol FCU 1948 Craiova

După o fază încâlcită în interiorul careului argeșenilor, Sidibe înscrie din fața porții, iar Greab nu are nicio șansă să intervină.

• 54 oc

Șerban respinge greșit un balon care ajunge la Baeten. Jucătorul oltenilor șutează de la distanță, iar Greab reușește cu greu să păstreze scorul intact.

• 48 oc

Asamoah șutează de la depărtare, dar balonul trece pe lângă poartă.

Said este înlocuit cu Dumitru.

• 42 oc
    Ocazie FC Arges

Latovlevici centrează foarte bine din lovitură liberă, iar Joao Miguel este aproape să devieze balonul în poarta lui Popa.

• 32 oc

Baeten șutează puternic, însă nu prinde spațiul porții apărate de Greab.

• 27 cg
    Cartonaş galben FC Arges

Latovlevici vede cartonașul galben.

• 20 oc

Defensiva craioveană respinge un balon, acesta ajunge până la Șerban care trimite din prima la poarta lui Popa.

• 6 cg

Bălan vede cartonașul galben.

• 4 oc

Baeten ajunge la o centrare la marginea careului, încearcă să pătrundă și șutează puțin peste poartă.