Exclusiv Anghel Iordănescu a dat verdictul! Cine câștigă titlul în SuperLigă: ”Au jucători de valoare”
Screenshot 2024-02-16 222829
Video Exclusiv ”Puteți să ieșiți din această pasă proastă?” Petrila a dat răspunsul pe loc și e optimist cu privire la FCSB - Rapid
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
3 - 2
FC Botosani FC Botosani
Jo 10.02.2022 17:00

U Craiova 1948 - FC Botoșani 3-2. Spectacol total. Puncte vitale pentru olteni. Moldovenii rămân pe loc de play-off

10.02.2022, 18:50

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

A fost spectacol total în Bănie. În 26 de minute s-au marcat 4 goluri în meciul U Craiova 1948 - FC Botoșani. S-a terminat 3-2, după ce rezerva Compagno a adus o victorie vitală pentru olteni.

U Craiova 1948 - FC Botoșani 3-2. Primele 4 goluri s-au marcat în 26 de minute

Craiova a deschis scorul în minutul 15, prin Bălan, însă peste două minute, botoșănenii au egalat prin Mihai Roman. După alte 5 minute, gazdele au preluat din nou conducerea, după o gafă a lui Dawa și finalizarea lui Bauza, care l-a făcut pe antrenorul Nicolo Napoli să se rostogolească pe jos de bucurie.

Au urmat apoi ocazii "la foc automat". Sidibe s-a făcut de râs cu toată poarta în față, iar peste câteva minute l-a întins pe portar și apoi Bălan a ratat din apropiere. Până la pauză, Botoșaniul a ratat prin Roman, care apoi reușit dubla peste un minut și a făcut 2-2.

U Craiova 1948 - FC Botoșani 3-2. Dawa a nimerit transversala

Repriza secundă a început cu moldovenii în atac. Cei de la U Craiova 1948 au scăpat însă la o ieșire greșită a portarului, iar apoi la ocazia lui Dican, scoasă de portar. Sidibe a irosit o șansă imensă, iar la poarta cealaltă, Mihai Roman l-a făcut pe Popa să scoată spectaculos de sub transversală.

Golul victoriei l-a adus rezerva Compagno, la 3 minute după ce a intrat pe teren, iar Botoșaniul a avut ultima șansă a meciului, când Dawa a nimerit transversala.

U Craiova 1948 - FC Botoșani s-a terminat 3-2, iar oltenii au luat o gură de oxigen în lupta pentru salvarea de la retrogradare și au trecut peste locul de baraj, în timp ce moldovenii rămân pe locul 4.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiva 1948 - FC Botoșani 3-2:

U Craiova 1948 înfruntă FC Botoșani, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, pentru abonații RCS-RDS.

• Digi Sport a lansat aplicația pentru smartphone, care le oferă fanilor acces permanent la un conținut dedicat, în funcție de preferințele personale, și, totodată, o varietate de informații și competiții de neratat. Aplicația Digi Sport poate fi descărcată din Google Play sau App Store.

Echipa pregătită de Marius Croitoru va termina runda cu numărul 25 pe locul 3, dacă va reuși să învingă la Craiova. Moldovenii au 41 de puncte în acest moment, iar FC Voluntari ocupă locul 3, cu 43 de puncte.

U Craiova 1948 - FC Botoșani, LIVE VIDEO, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1. Moldovenii pot urca pe locul 3

U Craiova 1948 se află pe o pantă ascendentă sub comanda lui Nicolo Napoli. Oltenii vin după două rezultate importante, 1-0 cu FC Argeș și 2-2 cu FCSB.

Gazdele ocupă locul de baraj, cu 23 de puncte, dar pot urca pe locul 13, peste Gaz Metan Mediaș, în cazul unui succes.

Meciul de la Craiova va fi arbitrat de Marian Barbu. Asistení vor fi Mircea Orbuleț și Ciprian Danșa.

U Craiova 1948 - FC Botoșani, LIVE VIDEO, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• U Craiova 1948: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Bușu -Vl. Achim, Asamoah - Baeten, Bauza, Van Durmen - Bălan
  • FC Botoșani: Pap - Haruț, Dawa, Șeroni, Țigănașu - Dican - Braun, Papa, Edjouma, Jaja - M. Roman II

U Craiova 1948 - FC Botoșani, LIVE VIDEO, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1. Clasament Liga 1

• 90+3 fr2

U Craiova 1948 - FC Botoșani se termină 3-2.

• 87 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Paramatti intră în locul lui Vam Durmen.

Ocazie FC Botosani

După o centrare din corner, Dawa trimite cu capul în transversală.

Gol FCU 1948 Craiova

Compagno primește o pasă cu spatele la poartă, pivotează și înscrie de lângă Dican.

• 76 s

Ondaan intră în locul lui Sidibe.

• 75 s

Compagno intră în locul lui Bălan.

• 73 oc

Mailat pătrunde pe dreapta, dar mingea trimisă de el trece prin fața porții.

• 67 cg

Jaja este avertizat.

• 62 oc

După o centrare din corner Mihai Roman reia cu capul, dar Popa scoate de sub transversală.

• 57 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Bauza pasează perfect în careu, de unde Sidibe trage pe lângă poartă și are o șansă imensă.

• 53 oc

Mailat centrează din corner, Dican reia cu capul, dar portarul respinge cu dificultate de la rădăcina barei, iar Sidibe degajează în corner.

• 47 oc

Braun centrează în fața porții, Popa iese greșit și respinge în față, dar e salvat de coechipieri.

Mailat intră în locul lui Tîrcoveanu.

La pauză, U Craiova 1948 - FC Botoșani 2-2.

• 41 g
    Gol FC Botosani

Țigănașu centrează de pe stânga, portarul iese greșit din poartă și boxează într-un coleg, mingea sare în fața lui Mihai Roman, care reușește dubla.

• 40 oc

Braun centrează în careu, de unde Roman reia din prima, dar direct în brațele portarului.

• 39 oc

După o greșeală a moldovenilor, Bauza îi pasează lui Bălan, care trage dintr-o poziție incomodă, presat de portar și un fundaș.

• 38 oc

După o degajare a portarului, Sidibe încearcă să-l lobeze pe Pap cu un șut din prima, dar acesta apără spectaculos.

• 36 oc

Van Durmen îi paseză lui Bălan, în careu, acesta dă pe lângă minge și apoi îi așează balonul lui Sidibe, dar acesta trage lamentabil, peste poartă.

• 23 cg

Dican e avertizat.

• 22 g

Dawa gafează și pasează la adversar, iar Bauza șutează, portarul apără în primă fază, dar mingea îi revine lui Bauza, care înscrie. De bucurie, antrenorul Nicolo Napoli s-a rostogolit pe jos.

• 17 g

Edjouma pasează perfect pentru Braun, care trimite scurt la Roman, iar acesta egalează.

• 15 g

Bauza pasează pentru Van Durmen, care centrează în fața porții, de unde Bălan înscrie al șaptelea gol din acest sezon.