Exclusiv Gâlcă, tot mai aproape de Universitatea Craiova. ”I-a retrimis contractul la semnat” / ”Vreau!”
Exclusiv Ionuț Lupescu a spus ce va ”păți” Ilie Dumitrescu dacă îi va acorda o diplomă lui Gigi Becali
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
2 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 20.02.2023 20:00

U Craiova 1948 - FC Voluntari 2-1. Partidă spectaculoasă în Bănie! Trei puncte importante pentru trupa lui Nicolo Napoli

20.02.2023, 21:56

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Meciul dintre U Craiova 1948 și FC Voluntari, din cadrul etapei a 26-a din Liga 1, s-a încheiat cu victoria spectaculoasă a oltenilor, scor 2-1.

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 ajunge pe locul șapte în clasament, cu 33 de puncte, la cinci lungimi de Sepsi, în timp ce FC Voluntari este pe locul 12, cu doar 26 de puncte.

U Craiova 1948 - FC Voluntari 2-1. Trupa lui Napoli, la cinci puncte de play-off

Oltenii au controlat startul partidei, iar Achim putea înscrie în minutul 6 cu un șut de la distanță. Bauza a irosit și el o ocazie de gol câteva minute mai târziu, când a trimis în brațele lui Popa.

Ilfovenii au dat replica prin Marcelo Lopes care a șutat de la marginea careului în blocajul lui Duarte.

FC Voluntari a deschis scorul în minutul 24, după o fază frumoasă construită de elevii lui Liviu Ciobotariu. Vitalie Damașcan a ajuns la centrarea lui Marcelo Lopes și l-a învins pe Gurău.

Portarul oltenilor a salvat-o pe U Craiova 1948 e finalul primei reprize, când a avut două intervenții superbe la încercările lui Nemec și Matricardi.

După pauză, oltenii au restabilit egalitatea în minutul 55. După o recuperare a lui Baeten, balonul a ajuns la Bahassa, care a șutat și l-a învins pe Popa.

Oltenii au trecut în avantaj în minutul 61, după ce Nemec a încercat să respingă un balon, dar a trimis în propria poartă.

Pe final, oltenii puteau marca pentru 3-1, după o combinație frumoasă între Baeten și Bahassa, însă Popa a avut o intervenție reușită.

Nici fazele controversate nu au lipsit de la meciul din Bănie. Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue la un fault în careu al lui Răduț asupra lui Duarte și ”l-a iertat” pe Nemec de un cartonaș roșu.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - FC Voluntari 2-1

U Craiova 1948 - FC Voluntari 2-1

U Craiova 1948 este una dintre cele mai în formă echipe din Liga 1, cu două înfrângeri, dintre care una la ”masa verde”, cu Sepsi, în ultimele opt etape, interval în care a înregistrat patru victorii și două remize.

Datorită parcursului din ultima perioadă, echipa antrenată de Nicolo Napoli speră în continuare la play-off, dar ultima poziție, ocupată de Sepsi, este la șapte puncte distanță.

FC Voluntari, în schimb, nu a mai câștigat în Liga 1 din 3 decembrie, de la 3-0 cu Hermannstadt. De atunci, ilfovenii au înregistrat două remize, în ultimele meciuri din 2022, și patru înfrângeri în tot atâtea meciuri jucate în 2023.

• FC Voluntari a învins-o cu 1-0 pe U Craiova 1948 în meciul tur. Cele două echipe s-au mai întâlnit în acest sezon în Cupa României, unde a fost același scor, dar în favoarea oltenilor

U Craiova 1948 - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 20:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Ocazie FCU 1948 Craiova

Baeten trece de Armaș în flancul drept și centrează în fața porții pentru Bahassa, însă acesta trimite pe direcția lui Popa.