FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Mihai Pintilii, declarație savuroasă despre un jucător de la FCSB: ”El și când stă aleargă!”
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
”Execuție ca aia n-am mai avut”. Mihai Pintilii, despre golul carierei sale
Arnel Jakupovic of Maribor shoots a penalty during the UEFA Europa Conference League 3rd qualifying round second leg match between Maribor and Fenerbahce at Ljudski Vrt Stadium. Final score; Maribor 0:3 Fenerbahce.
”Clubul are nevoie de bani”. Cât trebuie să plătească FCSB pentru transferul atacantului cu 16 goluri în acest sezon

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FCSB a obținut o victorie frumoasă pe terenul celor de la U Craiova 1948, scor 2-0, în etapa cu numărul 18 din Liga 1.

În clasamentul din Liga 1, FCSB a ajuns poziția a șasea, loc de play-off, cu un total de 26 de puncte, la egalitate cu Petrolul și FC Hermannstadt. De cealaltă parte, U Craiova 1948 este abia pe locul 15, cu doar 16 puncte.

U Craiova 1948 - FCSB 0-2. Roș-albaștrii câștigă la Craiova

Octavian Popescu a deschis scorul încă din minutul 4, când a ajuns la un balon respins în afara careului și a expediat un șut imparabil la poarta apărată de Popa.

Roș-albaștrii își puteau dubla avantajul în minutul 9, când Radunovic nu a reușit să înscrie cu capul în poarta oltenilor.

Omrani a fost aproape de gol câteva momente mai târziu, când a șutat din întoarcere în blocajul lui Robert Popa.

Chițu putea restabili egalitatea în minutul 20, însă a șutat peste poartă din interiorul careului. Câteva minute mai târziu, același Chițu a șutat foarte bine din fața porții, dar Târnovanu a avut o respingere foarte bună cu piciorul.

Roș-albaștrii și-au dublat avantajul în minutul 26, când Dawa a marcat după o centrare a lui Cordea și o deviere a lui Șut.

Omrani a mai irosit o ocazie importantă de gol pe finalul primei reprize, când a încercat să îl lobeze pe Robert Popa, însă a trimis pe lângă poartă.

În repriza secundă, oltenii au fost ceva mai agresivi și puteau marca în minutul 51, când Bahassa a șutat din careu în blocajul lui Târnovanu.

Câteva momente mai târziu, Chițu a ratat un șut din fața porții, iar capul lui Bauza a trecut peste poarta roș-albaștrilor.

În minutul 66, Olaru își putea trece numele pe lista marcatorilor, însă a fost blocat foarte bine de defensiva adversă.

Cea mai mare ocazie de gol a oltenilor a venit abia în minutul 77, când Sidibe a nimerit bara laterală a porții lui Târnovanu.

Pe final de meci, oltenii au mai încercat în câteva rânduri să le pună în pericol poarta bucureștenilor, însă fără succes.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - FCSB 0-2

U Craiova 1948 - FCSB 0-2

După victoria cu 3-1 cu Rapid și remiza cu Oțelul, din Cupă, FCSB se deplasează pe terenul celor de la U Craiova 1948, echipă care îl are din nou pe bancă pe Nicolo Napoli.

Italianul a revenit pentru a noua oară în Bănie, un adevărat record în fotbalul european. Oltenii erau fără antrenor principal de o lună, după demisia lui Marius Croitoru.

• În tur, FCSB și U Craiova 1948 au remizat, scor 1-1.

U Craiova 1948 - FCSB. Mihai Pintilii, al patrulea meci ca "principal"

Napoli și-a început deja cu dreptul al nouălea mandat, cu acel 1-0 din Cupă, în fața lui FC Voluntari, însă în campionat, echipa nu a mai câștigat de 7 etape, tocmai de pe 10 septembrie, de la acel 1-0 cu Rapid.

De cealaltă parte, "roș-albaștrii" caută și ei un antrenor principal, după plecarea lui Nicolae. Dică. Până atunci, "secundul" Mihai Pintilii va conduce echipa pentru a patra oară.

În caz de victorie, FCSB ar fi la egalitate cu ultimul loc din play-off, Petrolul.

U Craiova 1948 - FCSB, echipele probabile:

U Craiova 1948: Popa - Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, Albu - Ganea, Bauza, Bahassa - Chițu
Antrenor: Nicolo Napoli

FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Oaidă - Cordea, Coman, Octavian Popescu
Antrenor: Mihai Pintili

FCSB FCSB
  • 90+5 final
  • 90+1 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Paramatti șutează de la distanță, dar Târnovanu reține cu ușurință.

• 89 s
    Schimbare FCSB

Olaru este înlocuit cu Coman.

• 88 s

Cordea este înlocuit cu Nikolov.

• 84 oc

Bauza îl găsește foarte bine pe Blănuță în interiorul careului, dar Târnovanu iese foarte bine și reține balonul.

Ocazie

Sidibe pătrunde în careu, își așează balonul pentru șutul cu stângul, însă mingea lovește bara laterală.

• 75 s

Negru este înlocuit cu Sidibe.

• 66 oc
    Ocazie FCSB

Șut pasează în fața porții, însă Olaru nu reușește să trimită spre poarta oltenilor.

• 60 s

Chițu este înlocuit cu Iancu.

• 56 s

Omrani este înlocuit cu Miculescu.

• 53 oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru șutează din afara careului, dar balonul este deviat de Duarte și iese în afara terenului.

• 52 oc

Bahassa pasează în fața porții pentru Chițu care ratează finalizarea, faza continuă cu centrarea lui Huyghebaert și lovitura de cap a lui Bauza care trece peste poartă.

• 51 oc

Bahassa pătrunde în careu, îl fentează pe Tamm și șutează, însă Târnovanu reușește să respingă balonul în lateral.

Ganea este înlocuit cu Bauza.

Asamoah este înlocuit cu Van Durmen.

• 40 oc
    Ocazie FCSB

Radunovic îi pasează în careu lui Omrani care încearcă să îl lobeze pe Omrani, dar trimite pe lângă poartă.

• 31 oc

Beaten combină în careul roș-albaștrilor cu Ganea care nu reușește să trimită în poarta lui Târnovanu.

• 26 g
    Gol FCSB

Cordea centrează din corner, Șut deviază, iar Dawa trimite balonul în poartă.

• 22 oc

Chițu șutează din fața porții, însă Târnovanu are o intervenție foarte bună și respinge cu piciorul.

• 20 oc

Bahassa pasează în careu, însă Chițu șutează peste poartă.

• 18 oc

Asamoah îi pasează lui Bahassa în careu, dar Târnovanu reușește să rețină.

• 10 oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru avansează în flancul stâng și trimite balonul în careu pentru Omrani care șutează din întoarcere, însă Popa reușește să apere.

• 9 oc
    Ocazie FCSB

Șut deviază o centrare venită din corner, balonul trece peste Radunovic, aflat într-o poziție ideală, care ezită și nu trimite cu capul în poarta lui Popa.

• 4 g
    Gol FCSB

Octavian Popescu ajunge la un balon respins în afara careului deschide scorul cu un șut imparabil de la distanță.