FOTBAL:FC VOLUNTARI-GAZ METAN MEDIAS, LIGA 1 CASA PARIURILOR (24.08.2020)
Cel mai bun marcator străin din istoria SuperLigii a dezvăluit de ce nu a ajuns la FCSB sau Dinamo
matei
Cosmin Matei, pe teren la Sepsi - FCSB. Mijlocașul, suspect de dopaj
Screenshot 2024-04-24 231756
Live Video&Text Sepsi - FCSB 2-2, ACUM pe DGS 1. Ștefan Târnovanu gafează și covăsnenii marchează
Etapa 6 Superliga: Sepsi Sfantu Gheorghe-FCSB
Play-off
U Craiova 1948 U Craiova 1948
2 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Vi 22.10.2021 18:30

U Craiova 1948 - Gaz Metan Mediaș 2-0. Victorie spectaculoasă a oltenilor. Raicea înscrie primul gol în Liga 1

22.10.2021, 19:25

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

U Craiova 1948 a reușit o victorie spectaculoasă în fața celor de la Gaz Metan Mediaș cu 2-0, în partida din etapa 13 din Liga 1.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut oltenilor în minutul 6. Sidibe a ajuns la o centrare în interiorul careului și a trimis pe poartă din săritură, dar Vâlceanu a respins tentativa.

Craiovenii au avut o ocazie bună și câteva minute mai târziu când Asamoah a șutat de la distanță.

Grădinaru a expediat și el un șut de la distanță în minutul 25, dar balonul nu a nimerit spațiul porții. Cea mai mare ocazie a medieșenilor a venit în minutul 33, atunci când Grădinaru i-a pasat lui Ronaldo Deaconu care și-a așezat balonul pentru piciorul stâng și a șutat foarte bine, însă Popa a parat lovitura.

Tot Deaconu a creat o fază periculoasă pe finalul primei reprize. Acesta a centrat din flancul drept, iar Sarr a reluat cu capul cu pământul, dar Popa a reușit să respingă în afara terenului.

Scorul a fost deschis în minutul 47, atunci când Baeten a executat o lovitură de la colțul terenului, iar Bălan a scăpat de marcaj și a trimis în poartă.

Vlad Morar a reușit să trimită balonul în poarta olternilor în minutul 70, dar reușita sa nu a fost validă pentru că asistentul partidei a indicat ofsaid.

În minutul 83, medieșenii au rămas în zece jucători după ce Junior a fost eliminat în urma unei intervenții asupra lui Raicea.

În ultimul minut al partidei, Raicea a reușit primul său gol în Liga 1 după ce a scăpat singur cu Vâlceanu.

În clasamentul Ligii 1, U Craiova 1948 se poziționează pe locul 11, cu 12 puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș ocupă locul 12, cu 11 puncte.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - Gaz Metan Mediaș

U Craiova 1948 - Gaz Metan Mediaș 2-0. Victorie spectaculoasă a olternilor

Înainte de duelul din Bănie, gazdele se prezintă cu o formă de care nu pot scăpa de mai bine de două luni. Echipa preluată recent de către Flavius Stoican nu a mai bifat o victorie în campionat încă din etapa a patra, atunci când U Craiova 1948 o învingea pe Academica Clinceni cu 2-1, ilfovenii fiind atunci conduși de către Ilie Poenaru, actualul antrenor al lui Gaz Metan Mediaș.

De partea cealaltă, medieșenii au obținut recent primele trei puncte din noul mandat al lui Poenaru, după un triumf pe teren propriu contra lui Dinamo, 2-1. Atunci, Ronaldo Deaconu a fost "one man show", marcând două goluri superbe.

U Craiova 1948 - Gaz Metan Mediaș, 17:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Cele două echipe, început slab de sezon

Cele două echipe sunt despărțite de doar două puncte în campionat - Gaz Metan Mediaș este pe locul 11, cu tot atâtea puncte, în timp ce U Craiova 1948 se clasează pe 14.

Formațiile stau asemănător și la capitolul golaverajului, ambele înregistrând unul negativ. U Craiova 1948 are un record de -6 (8 goluri marcate și 14 primite), în timp ce medieșenii au -5 (10 reușite și 15 goluri încasate).

• 90+4 final
  • 90+3 g g
    Gol

Raicea scapă singur cu Vâlceanu și îl învinge cu ușurință.