malda
Marius Măldărășanu și-a anunțat în direct decizia, în ziua în care Dani Coman a plecat de la Hermannstadt
Universitatea Cluj v FC Hermanstadt - Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 08 Oct 2022
Reacția lui Marius Măldărășanu, după ce Dani Coman și-a anunțat plecarea de la Hermannstadt
240411 Club Brugge vs PAOK Head Coach Razvan Lucescu of PAOK pictured during the Uefa Conference League Quarter final ro
Discursul lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a fost eliminată din sferturile Confernce League: ”Un moment incredibil”
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 22.10.2022 21:45

U Craiova 1948 - Hermannstadt 1-1. Oltenii lui Mititelu, cinci etape fără victorie

22.10.2022, 23:37

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Partida dintre U Craiova 1948 și FC Hermannstadt, din etapa cu numărul 15 din Liga 1, s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

FC Hermannstadt este pe locul patru în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 se află pe locul 12, cu doar 16 puncte.

U Craiova 1948 - FC Hermannstadt 1-1. Sibienii au egalat pe final de meci

Prima ocazie mare a partidei le-a aparținut elevilor lui Marius Măldărășanu, în minutul 16, când Oroian a ratat dintr-o poziție ideală.

Oltenii au dat replica câteva minute mai târziu, când Duarte a deviat cu capul șutul lui Bauza, însă balonul a ajuns în brațele lui Letica.

Pe finalul primei reprize, Bauza a trimis cu capul la centrarea lui Achim, însă balonul a trecut peste poarta celor de la Hermannstadt. Tot Bauza a șutat din careu, însă balonul a fost deviat și a trecut peste poartă.

În prelungirile primei reprize, Ganea a reușit să trimită balonul în poartă, însă reușita sa nu a fost validată pentru că balonul ieșise în afara terenului.

Oltenii au deschis scorul în minutul 51, când Bauza a centrat foarte bine în careu, iar Bahassa a preluat superb și a șutat imparabil în poarta sibienilor.

Golul egalizator a venit abia în minutul 82, când Butean a centrat din flanc, iar Paraschiv a marcat din fața porții.

Pe final, sibienii puteau trece în avantaj, dar lovitura de cap a lui Butean a trecut pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - FC Hermannstadt 1-1

U Craiova 1948 - Hermannstadt 1-1

Oltenii vin după un eșec suferit la Botoșani, 0-1, al doilea la rând din campionat. Nici în Cupa României cei de la Craiova nu s-au descurcat mai bine, acolo unde au scos doar un rezultat alb, 0-0, cu Dinamo.

De cealaltă parte, cei de la Hermannstadt au cunoscut un regres după startul foarte bun de sezon, în care o bună bucată de timă au fost singura echipă neînvinsă din campionat.

Sibienii au pierdut în Cupa României, 0-2, contra celor de la Universitatea Craiova, iar în Liga 1 vin după trei eșecuri consecutive, ultimul suferit în fața celor de la Rapid.

După insuccesul cu trupa lui Rădoi, Marius Măldărășanu a anunțat care este obiectivul grupării sale.

"Play-off-ul nu a fost niciodată obiectivul. Obiectivul nostru este menținerea. Avantajul nostru este omogenitatea grupului. Dacă aș da cu biciul.. poate ar trebui să fac și asta uneori, dar nu o voi face la televizor”, a declarat Marius Măldărășanu la finalul partidei.

Clasament Liga 1

Liga 1
  • 90+5 final
  • 90 oc
    Ocazie Hermannstadt

Butean reia cu capul din careu, dar balonul trece puțin peste poartă.