FOTBAL:FC U CRAIOVA-UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.03.2024)
Anunțul lui Adrian Mititelu despre viitorul lui Nicolo Napoli la FCU Craiova: ”O soluție de avarie! S-a autopropus”
Fotbalistii rapidisti Sebastian Andrei Borza, Claudiu Adrian Mihai Petrila, Razvan Constantin Oaida, Cristian Ionut Sapu
Exclusiv Mihai Iosif a folosit două cuvinte și spus de ce are nevoie Rapid pentru a depăși criza
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
3 - 2
Rapid Rapid
Ma 01.03.2022 19:55

U Craiova 1948 - Rapid 3-2. Giuleștenii au condus, dar au luat 3 goluri în 6 minute. Faze controversate și un super gol

01.03.2022, 21:48

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Spectacol total și faze controversate în meciul U Craiova 1948 - Rapid, din etapa a 29-a. Giuleștenii au condus, dar au încasat 3 goluri în 6 minute.

U Craiova 1948 - Rapid 3-2. Două faze controversate

Partida a început cu șutul frumos al lui Bauza și parada lui Moldovan, iar peste un minut, același portar a apărat excelent lovitura de cap a lui Sidibe. Rapidiștii au răspuns prin șutul lui Sefer, însă tot oltenii au fost mai periculoși, la ocazia lui Baeten.

Prima fază controversată a fost în minutul 42, când craiovenii au cerut penalty. În repriza a doua, Bauza a ratat o șansă mare, cu toată poarta în față, însă cei care au deschis scorul au fost rapidiștii, prin Vojtus, în minutul 58.

U Craiova 1948 - Rapid 3-2. Giuleștenii au primit 3 goluri în 6 minute

Oltenii au egalat în minutul 71, dintr-o poziție suspectă de offside, când arbitrul a anulat golul în primă fază, iar în câteva secunde l-a validat. Peste 3 minute, Sidibe i-a adus pe olteni în avantaj.

Sefer a tras apoi peste poartă, iar Rapidul a mai primit un gol în minutul 77, prin Compagno. Spectacolul a continuat, iar Kait a marcat pentru Rapid unul dintre cele mai frumoase goluri ale campionatului.

Ultima șansă a meciului a aparținut echipei lui Nicolo Napoli, care a obținut o victorie vitală.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiova - Rapid 3-2:

Partida U Craiova 1948 - Rapid, din etapa cu numărul 29 din Liga 1, poate fi urmărită de la ora 19:55, pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

U Craiova 1948 - Rapid | LIVE VIDEO, ora 19:55, pe Digi Sport 1

Gruparea din Bănie și-a revenit odată cu a opta instalare pe banca tehnică a lui Nicolo Napoli și a ieșit, cel puțin pentru moment, din ”zona roșie”. De partea cealaltă, Rapid, fără victorie de nouă jocuri, a ratat prezența în play-off, după ce o mare parte a sezonului s-a clasat printre primele șase echipe din Liga 1.

• 3 victorii, două rezultate de egalitate și două înfrângeri a înregistrat U Craiova 1948 de la venirea lui Napoli.
  • 10 decembrie 2021 este data ultimului succes al giuleștenilor: Rapid - FC Argeș 2-0.

U Craiova 1948 - Rapid | LIVE VIDEO, ora 19:55, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Oltenii încep runda de pe locul 11, cu 30 de puncte, în timp ce Rapid ocupă poziția a 9-a, cu 37 de puncte. Aceasta va fi a doua întâlnire directă dintre cele două echipe la nivelul primei ligi, dar nu și ultima, U Craiova 1948 și gruparea giuleșteană urmând să se dueleze și în play-out.

• În tur, Rapid - U Craiova 1948 s-a încheiat la egalitate, 0-0.
  • În sezonul precedent, cele două echipe s-au confruntat de trei ori, de fiecare oltenii ieșind învingători.

Claudiu Bălan este principalul marcator al lui U Craiova 1948, cu 8 reușite, urmat de Compagno, cu 6, în timp ce Adrian Bălan este golgheterul Rapidului în acest sezon, cu șase goluri.

Nicolo Napoli a întâlnit-o de șapte ori pe Rapid din postura de antrenor și are un bilanț bun: 3 succese, 3 remize și o singură înfrângere. Mihai Iosif, în schimb, a reușit să obțină un singur punct din cele trei partide împotriva celor de la U Craiova 1948, în turul campionatului, celelalte două înfrângeri având loc sezonul trecut, în Liga 2.

U Craiova 1948 - Rapid | LIVE VIDEO, ora 19:55, pe Digi Sport 1. Giuleștenii, pe loc de baraj într-un clasament al Ligii 1 în 2022

Rapid nu a mai reuşit din etapa a 19-a încoace să găsească formula câştigătoare. Atât Iosif, cât şi Săpunaru, liderul echipei, au spus că atitudinea proastă a unor jucători face ca Rapidul să aibă rezultate slabe. Dar criza durează de prea multă vreme, iar suporterii i-au cerut demisia după meciul cu Dinamo. Cel mai probabil, partida din Bănie va fi ultima a lui Mihai Iosif pe banca giuleștenilor.

În cele 7 etape jucate în 2022, Rapidul ar fi pe locul 13 după numărul de puncte. A adunat doar cinci, din cinci remize, şi a pierdut partidele cu Universitatea Craiova şi cu CFR Cluj.
  • UTA, Gaz Metan, Voluntari, Sepsi şi Dinamo sunt echipele cu care Rapid a terminat la egalitate în 2022.

"Primele etape ale campionatului ne-au dat ceea ce nu suntem, de fapt. Știam că suntem o echipă de mijlocul clasamentului. Poate că nu a fost bine, ca să zic așa, că am făcut atât de multe puncte în start. Acum, atitudinea lasă de dorit", a declarat antrenorul Mihai Iosif după meciul cu Dinamo.

Ocazie FCU 1948 Craiova

Sidibe ia o acțiune pe cont propriu și șutează la colțul lung, dar pe lângă poartă.

Gol Rapid

Ioniță deviază cu călcâiul pentru Kait, care șutează plasat, cu efect, de la 23 de metri, iar mingea se oprește în vinclu după ce atinge și bara.

• 79 s

Pop intră în locul lui Bauza.

• 77 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Săpunaru pasează la portar, însă acesta trimite prea scurt la Goge, Compagno profită, interceptează și înscrie cu un șut la colțul lung.

• 76 oc
    Ocazie Rapid

Albu centrează, mingea e deviată și ajunge la Sefer, care trage peste poartă.

• 74 g

Bauza pasează pentru Sidibe, scăpat din marcaj, iar ivorianul înscrie.

• 71 g

Bauza primește o pasă în adâncime, dar pare în offside, centrează în careu, mingea ajunge la Compagno, care șutează, dar balonul e deviat de Albu și Goge și ajunge la Baeten, care înscrie. Inițial, centralul a anulat reușita, însă apoi a validat-o.