FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă. ECHIPELE
Exclusiv Anghel Iordănescu a dat verdictul! Cine câștigă titlul în SuperLigă: ”Au jucători de valoare”
Fulham v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Craven Cottage, London, UK - 16 Mar 2024
Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou
LIVE Liga Digi Sport
U Craiova 1948 U Craiova 1948
1 - 1
Sepsi Sepsi
Sb 06.11.2021 20:30

U Craiova 1948 - Sepsi 1-1. Oltenii obțin doar o remiză acasă, după un meci cu multe ocazii la ambele porți

06.11.2021, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

U Craiova 1948 nu a reușit să obțină decât un rezultat de egalitate în partida de pe teren propriu contra celor de la Sepsi, 1-1, din cadrul etapei cu numărul 15 în Liga 1.

Prima ocazie importantă a meciului a fost semnată de oaspeți, în minutul 18, când Popa a trebuit să respingă în corner un șut-centrare din partea lui Bărbuț.

Craiovenii au dat replica în minutul 35 printr-un șut de la distanță al lui Bălan, reținut ușor de Niczuly. Ultima ocazie a primei reprize a venit în primul minut al prelungirilor, printr-o lovitură foarte bună de cap a lui Mitrea, parată de același Popa.

Deschiderea scorului a venit în minutul 51, semnată de U Craiova 1948. Campagno a deviat pe spate cu capul pentru Bălan, iar atacantul a câștigat duelul fizic cu adversarul său și apoi a marcat din careul mic.

Covăsnenii s-au răzbunat după doar 6 minute. Luckassen a preluat o minge cu pieptul în careu și apoi l-a învins în cele din urmă pe Popa, printr-o finalizare acrobatică.

După cele două reușite, meciul nu a mai consemnat ocazii importante, astfel că scorul a rămas 1-1. În urma acestui rezultat, cele două echipe rămân la egalitate de puncte (14). Sepsi este pe locul 12, datorită unui golaveraj superior, iar oltenii sunt pe un loc mai jos.

Eugen Trică (45 de ani) este antrenorul surprinză ales de familia Mititelu pentru a conduce U Craiova 1948 după demiterea lui Flavius Stoican.

Este ciudat pentru că vorbim despre acelaşi antrenor care acum cinci luni era lăsat cu ochii în soare după ce reuşea promovarea en fanfare în Liga 1.

Între Mititelu şi Trică a mai avut loc un eveniment tensionat în 2010, când patronul a apelat la poliţie după ce şi-a găsit vandalizată maşina. Se întâmpla imediat după ce îl dădea afară, din nou, pe Trică!

U Craiova 1948-Sepsi, Live Video, 20:30, Digi Sport 1

Apoi este la fel de neaşteptat ca dimineaţă, de la ora 11:00, Trică să decidă totul la meciul Csikszereda-Viitorul Pandurii Tg Jiu, în etapa a 13-a a Ligii a 2-a, pentru ca apoi să părăsească echipa oaspete şi diseară să ajungă în Bănie pentru a sta în lojă la partida din Bănie.

• U Craiova 1948-Sepsi va începe la ora 20:30 şi va fi transmis în direct pe Digi Sport 1 şi pe siteul digisport.ro pentru abonaţii RCS-RDS.

Este primul meci pe care cele două echipe îl vor disputa în Liga 1, după ce s-au mai întâlnit în optimile Cupei României, meci în care echipa din Covasna a învins cu 1-0, în ultimele minute, la capătul unui meci cu multă tensiune.

Adrian Mititelu l-a dat afară pe prietenul lui Trică, pe Flavius Stoican, după 0-0 cu Rapid, în deplasare, din cauză că nu a respectat ce au stabilit antrenorul şi patronul din detenţie la momentul instalării ca "principal".

Acum cinci luni, lui Eugen Trică i-a fost arătată uşa, deşi promovase fără niciun dubiu pe U Craiova 1948

În vară, a doua zi după petrecerea organizată pentru promovare, Eugen Trică a fost anunţat că nu i se prelungeşte contractul. A fost înlocuit cu un bun prieten al său, Adrian Mutu. S-a arătat dezamăgit de context şi a anunţat că nu va mai antrena niciodată echipa lui Adrian Mititelu.

Acum, Mititelu jr. recunoaşte că i s-a făcut o nedreptate lui Trică şi după ce au picat variantele de pe listă, Neagoe, Bogdan Andone şi Grozavu, apelează la antrenorul al cărui fiu, Atanas, joacă la marea rivală din oraş, Universitatea Craiova. Pe bancă va sta Dan Vasilică, care se va sfătui cu Eugen Trică.

Înaintea rundei a 15-a, ultima a turului de campionat, U Craiova 1948 este pe locul 13, cu 13 puncte. Echipa vizitatoare, Sepsi, este pe poziţia a 12-a, cu acelaşi număr de puncte.

Ocazie Sepsi

Luckassen primește o centrare foarte bună de pe partea dreaptă, dar lovește slab cu capul.

• 62 s s

Aganovic intră în locul lui Păun.

• 62 s s

Golofca intră în locul lui Ștefănescu.

• 57 g g
    Gol

Luckassen preia cu pieptul în careu și apoi îl învinge pe Popa cu o finalizare acrobatică.

• 55 cg cg
    Cartonaş galben U Craiova 1948

Van Durmen este avertizat.

• 51 g g
    Gol

Compagno deviază pe spate cu capul, Bălan câștigă duelul fizic cu fundașul advers și apoi marchează din careul mic.

• 50 oc oc

Bărbuț intră în centru și trimite la colțul lung, dar nici de data asta șutul nu este cadrat pe poartă.

• 49 cg cg

Bălan este avertizat.

• 47 oc oc

Gonzalez șutează în cros, dar nu prinde cadrul porții.

• 45+1 oc oc

Mitrea lovește bine cu capul, dar Popa are un reflex extraordinar și respinge de lângă bară.