Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
5 - 0
Academica Clinceni Academica Clinceni
Lu 18.10.2021 21:30

Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0. Ce spectacol! Oltenii au făcut ce au vrut pe teren. Au ratat și un penalty

18.10.2021, 22:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a zdrobit-o pe codașa Academica Clinceni în etapa a 12-a, scor 5-0. Elevii lui Reghecampf au jucat "ca brazilienii", au înscris din toate pozițiile, și-au făcut de cap pe teren și chiar și-au permis să rateze și un penalty.

Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0. Oltenii au 3 victorii la rând și sunt pe locul 2

Oltenii au atacat chiar din primele secunde și au ratat prin Markovic și Gustavo. Clinceniul părea să poată da o replică, la ocaziile lui Chandarov și Pârvulescu, însă în minutul 11 a început fiesta craioveană.

Nistor a deschis scorul și Markovic a făcut 2-0 peste 3 minute. A urmat o șansă mare a lui Markovic, după pase din prima, iar în minutul 23 era deja 3-0, prin Bancu, după o nouă combinație de efect, printre care și un câlcâi decisiv al lui Ivan.

Spectacolul a continuat, iar Markovic și Nistor au avut și ei oportunități mari, iar Bancu a fost blocat de portar. Repriza a doua a început la fel ca prima, cu o ocazie mare a oltenilor, iar în minutul 52 Achim a făcut un henț stupid în careu și arbitrul a arătat penalty.

Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0. Ilfovenii rămân pe ultimul loc, cu doar 3 puncte

Houri a trimis însă în transversală de la punctul cu var. Academica a avut apoi trei șanse bune prin De Amorim, după acțiuni personale. A urmat însă un nou gol, iar cel care l-a marcat a fost Ivan, în minutul 71.

Cîmpanu l-a scos apoi din nou în evidență pe portarul Dobre, iar la cealaltă poartă, Robert Ion l-a pus la treabă pe Pigliacelli.

Show-ul a continuat, iar Roguljic a centrat din rabbona pentru reluarea lui Cîmpanu. În prelungiri, portarul Dobre i-a închis din nou poarta lui Cîmpanu, iar apoi Roguljic a închis tabela la 5-0, după ce a primit o pasă de la adversarul său, Ventura.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0:

Universitatea Craiova se duelează cu Academica Clinceni, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1. Oltenii vin după două victorii la rând în Liga 1, cu Dinamo (5-0) și U Craiova 1948 (2-0), iar acum țintesc un nou succes. Trupa lui Reghecampf se poate întoarce în zona de playoff în cazul unui succes în această seară.

Universitatea Craiova - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, 20:30, la Digi Sport 1. Reghecampf caută a treia victorie la rând

Ultima clasată, Academica Clinceni, are doar trei puncte acumulate în primele 11 etape. Ilfovenii sunt singura echipa fără succes în actuala ediție de campionat.

Meciul din această seară va fi arbitrat de Sorin Costreie, care va fi ajutat de asistenții Andrei Constantinescu și Adrian Vornicu.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - Academica Clinceni, 20:30, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Bancu - Nistor, Crețu, Houri - Gustavo, Markovic, Ivan
  • Academica Clinceni: Dobre - Achim, Ventura, Patriche, Pîrvulescu - Moulin, Cascini - Cioiu, Chandarov, De Amorim - Omoh

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - Academica Clinceni, 20:30, în direct la Digi Sport 1. Koljic, indisponibil

Reghecampf, care a vorbit și despre incidentele din avionul naționalei U21, a prefațat partida cu ultima clasată din Liga 1 și a declarat că are trei jucători indisponibili - Elvir Koljic, care acuză din nou probleme medicale, Antoine Conte (accidentați) și Vladimir Screciu (suspendat).

"Eu sper ca această pauză să ne aducă un plus din toate punctele de vedere. Ne-am pregătit foarte bine, am avut parte de un program foarte bun. Nu ascund faptul că, după ultimul meci, Koljic nu s-a putut antrena și pregăti 100%, având o problemă de sănătate. Conte, la fel, după acea problemă la gleznă nu și-a revenit încă. Toți ceilalți jucători s-au pregătit foarte bine.

Screciu este suspendat. Roguljic s-a pregătit foarte bine, sper ca în scurt timp să ia și el parte la meciurile noastre. Vom decide astăzi lotul pentru meciul de mâine, dar ce vă pot spune e că s-a antrenat foarte bine. Reacția lui a fost una pozitivă. Depinde de el în următoarea perioadă cum se va integra în lotul nostru", a spus Reghecampf, la conferința de presă.

• 90+3 fr2

Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0.

• 90+2 g g
    Gol

Ventura pasează la adversarul său, Roguljic, care scapă singur spre poartă și înscrie primul său gol pentru olteni.

• 90+1 oc oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Bancu centrează pentru Cîmpanu, dar șutul său e scos de Dobre spectaculos.

• 81 oc oc

Roguljic centrează din rabbona, Ivanov îi așează mingea lui Cîmpanu, dar șutul  acestuia e apărat de portar.

• 78 oc oc
    Ocazie Academica Clinceni

Robert Ion șutează din afara careului, dar Pigliacelli reține.

• 74 s s

Robert Ion intră în locul lui De Amorim.

• 74 s s

Kazlauskas intră în locul lui Vanzo.

• 74 oc oc

Căpățână îi deschide pe Cîmpanu în dreapta, acesta șutează pe jos, la colțul lung, dar portarul respinge cu un reflex incredibil.

• 71 g g
    Gol

Căpățână centrează pentru Ivan, iar șutul acestuia din apropiere este deviat ușor de Ventura și intră în poartă.

• 66 oc oc

De Amorim ia din nou o acțiune pe cont propriu, driblează în careu, mingea îi rămâne după intervenția fundașilor, dar șutul brazilianului nimerește în blocaj.

• 65 oc oc

Moulin îi pasează lui Cascini în careu, acesta întoarce pentru De Amorim, care șutează, mingea e deviată de fundașii Craiovei, dar Pigliacelli reține.

• 64 cg cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Roguljic este avertizat.

• 62 s s
    Schimbare Universitatea Craiova

Bălașa intră în locul lui Marius Constantin.

• 60 s s

Paschov intră în locul lui Pârvulescu.

• 55 cg cg

Ventura este avertizat.

• 54 oc oc

De Amorim ia o acțiune pe cont propriu pe strânga, intră în careu și trage la colțul lung, dar Pigliacelli apără.

• 53 rp rp
    Ratare penalty

Houri șutează de la punctul cu var, dar nimerește transversala.

• 52 cg cg

Achim este avertizat pentru henț în careu.

• 52 p p
    Penalty

După o centrare din corner, Achim respinge mâna cu mâna și arbitrul arată punctul cu var.

• 50 oc oc

După un corner executat pe jos, mingea e scoasă pentru Căpățână, care șutează din afara careului, portarul nu poate să rețină balonul, care sare la Baiaram, dar șutul acestuia e blocat în ultimul moment.

• 49 cg cg

Moulin primește cartonaș galben.

Baiaram intră în locul lui Gustavo.

Cîmpanu intră în locul lui Markovic.

Roguljic intră în locul lui Crețu.

La pauză, Universitatea Craiova - Academica Clinceni 3-0. Sunt 5.885 de spectatori pe stadion, conform cifrelor oficiale.

• 42 oc oc

Ivan șutează pe poartă din lovitură liberă, portarul respinge defectuos, în față, până la Bancu, dar acesta nu îl poate învinge pe Dobre, care se aruncă în fața mingii.

• 38 oc oc

Nistor șutează "din drop", din afara careului, dar portarul se întinde și respinge spectaculos.

• 31 oc oc

Căpățână centrează în careu, de unde Markovic reia cu pământul, dar mingea ocolește poarta.

• 23 g g
    Gol

Markovic îi pasează lui Ivan, care trimite cu călcâiul lui Bancu, iar acesta vine din spate și înscrie cu un șut puternic.

• 16 oc oc

Mingea circulă pe traseul Nistor, Andrei Ivan, Bancu și Markovic, iar ultimul driblează scurt și șutează pe lângă poartă.

• 14 g g
    Gol

După o combinație superbă, din prima, Gustavo e lansat perfect în careu, portarul intervine și îl faultează, mingea sare la Markovic, care vine din spate și înscrie.

• 11 g g
    Gol

Ivan întoarce în careu, pentru Markovic, dar mingea îi trece peste picior și ajunge la Nistor, care șutează plasat, de la 16 metri, și deschide scorul.

• 8 oc oc

Pârvulescu ia o acțiune pe cont propriu și șutează din afara careului, dar Pigliacelli reține.

• 7 oc oc

O minge deviată ajunge la Chandarov, care șutează bine din poziție centrală, dar Pigliacelli respinge.

• 3 oc oc

Ocazie Graiova. Markovic centrează pentru Gustavo, care trimite din alunecare, dar paralel cu poarta.

• 1 oc oc

Markovic intră în careu, trece de Ventura, dar alunecă în momentul șutului și mingea lovește plasa laterală.