gardos-popa-parvulescu-rusescu
”Visul meu este să fiu președinte la Steaua”. E dublu campion al României și acum are alt obiectiv
gardos
”De ce dai o grămadă de bani? Ca să-ți spună patronul ce să faci?”. Gardoș și-a dezvăluit planurile de viitor
Du 14.07.2019 19:00

Craiova – Clinceni 3-2. Final nebun de meci în Bănie. Oltenii se impun după un gol fabulos marcat în minutul 95

14.07.2019, 16:52

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Craiova - Clinceni 3-2. Meci nebun în Bănie, între Universitatea Craiova şi nou-promovata Academica Clinceni. Oltenii au deschis scorul, după ce Răuţă a deviat mingea în proprie poartă.

Echipa lui Ilie Poenaru a egalat, prin Adrian Şut, dar Craiova a revenit în avantaj până la pauză. Martic a profitat de ieşirea greşită a lui Calancea şi a înscris pentru 2-1. În repriza secundă, puştiul de 16 ani Ştefan Baiaram putea închide meciul, dar a nimerit bara.

Finalul de partidă a fost incredibil: Clinceniul a pus presiune pe apărarea oltenilor. Paţurcă şi Nsiah au avut şi ei câte o bară. În minutul 3 al prelungirilor, Nsiah a dat golul de 2-2, iar fanii Craiovei i-au cerut demisia lui Corneliu Papură. La ultima fază, Vasile Constantin a înscris însă golul victoriei, printr-o super-execuţie.

Pe olteni îi aşteaptă acum al doilea meci cu Sabail, din primul tur preliminar al Europa League. Partida se joacă joi, de la ora 19:00, în direct la Digi Sport 1, dar poate fi urmărit și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS.

Știrea inițială.

Universitatea Craiova va juca cu Academica Clinceni în prima etapă a Ligii 1. Gruparea olteană are un singur gând în acest sezon, să câștige titlul de campioană. Ilfovenii joacă pentru prima oară în istoria clubului în primul eșalon. Universitatea Craiova este aproape calificată în turul ecund preliminar din Europa League.

"Sunt convins că ne va aștepta un meci dificil. Întâlnim o echipă nou promovată plină de entuziasm și care își va vinde destul de scump pielea pe stadionul nostru. Sper să fim mult mai inspirați în fața porții și ocaziile pe care ni le vom crea să le fructificăm", a declarat Corneliu Papură, antrenorul oltenilor.

Alexandru Cicâldău nu a este încă în parametrii optimi după întoarcerea din vacanță. Tânărul mijlocaș a participat la Campiontul European de tineret din Italia și San Marino. Nici Florin Gardoș nu va putea fi utilizat.

• 90+6 final

Final nebun de meci în Bănie. Oltenii se impun cu 3-2, după un gol fabulos marcat în minutele de prelungiri.

• 90+5 g g

Goool Craiova! Final senzațional în Bănie. Oltenii revin în avantaj prin golul lui Constantin. Acesta marchează cu un șut senzațional de la aproximativ 20 de metri.

• 90+3 g g

Goool Clinceni. Nsiah aduce egalarea cu un șut de la marginea careului mic.

• 90+1 oc oc

O nouă bară pentru Clinceni. Nsiah lovește bara cu o lovitură de cap.

• 87 oc oc

Ocazie pentru Clinceni. Pațurcă lovește bara cu un șut de la aproximativ 18 metri.

• 83 s s

Schimbare la Craiova. Iese Bairam și intră Constantin.

• 77 s s

Schimbrare la Craiova. Iese Roman și intră Fortes.

• 71 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Barbu și intră Vojtus.

• 70 oc oc

Ocazie pentru Craiova. Bairam lovește bara cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

• 57 s s

O nouă schimbare la Clinceni. Iese Olariu și intră Pațurcă.

• 54 cg cg

Patriche primește și el cartonașul galben.

• 53 cg cg

Kelic vede cartonașul galben după un fault la Pârvulescu.

A început repriza a doua. Oaspeții au avut lovitura de start.

Schimbare la Clinceni. Iese Bogdan Ilie și intră Paul Pârvulescu.

Pauză la Craiova.

• 41 g g

Goool Craiova! Martic profită de o ieșire greșită a lui Calancea și trimite mingea în poartă.

• 32 cg cg

Corneliu Papură vede cartonașul galben pentru proteste.

• 29 s s

Schimbare la Craiova. Iese Șerban și intră Mateiu.

• 29 g g

Goool Clinceni! Șut reușește egalarea după ce împinge mingea în poartă din șase metri.

• 13 ag ag

Goool Craiova! Oltenii deschid scorul prin autogolul lui Răuță. Acesta trimite în propria poartă o centrare a lui Bancu.

A început meciul. Craiova a avut lovitura de start.