Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 1
Sb 05.02.2022 21:00

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1. Dramatism total. Oltenii au egalat în minutul 90+6. Campioana, cu doi eliminați

05.02.2022, 23:08

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După remizele cu FCSB și FC Botoșani, CFR Cluj a bifat-o și pe a treia, 1-1 pe terenul Universității Craiova, în etapa a 24-a. Campioana, care a avut doi jucători eliminați, a fost egalată în minutul 90+6.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1. Ardelenii au avut doi jucători eliminați

Craiova a început curajos, cu două ocazii în minutele 3 și 9, însă ardelenii au dat replica imediat, prin bara lui Omrani. Chiar dacă trupa lui Reghecampf a pasat mult, clujenii au fost cei care au deschis scorul.

După gafa lui Mateiu, mingea a ajuns în cele din urmă la Petrila, care a prins un voleu spectaculos, în diagonală, iar mingea s-a oprit în poarta lui Pigliacelli.

Apoi, campioana a mai avut o șansă, când lovitura liberă a lui Omrani a ocolit poarta, iar oltenii au ratat și ei o ocazie. Oltenii au început furtunos partea secundă.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1. Gustavo a egalat în minutul 90+6

Dan Petrescu și-a baricadat echipa după rețeta binecunoscută, iar Craiova a atacat în valuri. Bălgrădean a avut n reflex incredibil, iar peste un minut, Camora a respins de pe linia porții o minge trimisă de Papp.

Finalul a fost incendiar. Camora a fost din nou pe fază și a respins din fața porții, dar imediat după aceea, a fost eliminat. În minutul 86, clujenii au fost din nou salvați, de această dată de Manea, care a scos și el tot de pe linia porții.

În minutul 90+6, după o acțiune personală a lui Bancu, Gustavo a egalat chiar la ultima fază a meciului. Imediat după gol, portarul Bălgrădean a primit cartonaș roșu, după ce, cu câteva secunde înainte, primise galben. După acest joc, oltenii au rămas cu o singură victorie în ultimele 10 meciuri.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1:

Univeristatea Craiova și CFR Cluj se înfruntă în derby-ul etapei cu numărul 24 a Ligii 1, de la ora 21:00, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe www.digisport.ro.

Universitatea Craiova - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1 | Ultimatum pentru Reghecampf?

Universitatea Craiova se află într-o criză acută de rezultate, iar trupa lui Laurențiu Reghecampf primește vizita campioanei CFR Cluj.

Oltenii nu au mai învins decât pe Rapid în ultimele 9 etape, iar locul de play-off pare că este din ce în ce mai nesigur.

Ardelenii vin cu motivația ultimelor două partide, în care nu au reușit să învingă, ocazie cu care distanța față de locul 2, ocupat de FCSB, s-a micșorat.

Universitatea Craiova - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1 | Un nou pas greșit pentru oaspeți?

Anul 2022 nu a fost unul bun pentru trupa lui Dan Petrescu, care a remizat cu FCSB, 3-3, după ce a fost egalată în prelungiri. Scenariul a fost aproape asemănător cu FC Botoșani, însă moldovenii au reușit să egaleze în timpul regulamentar, dar chiar și așa au plecat cu un punct de pe terenul campioanei.

Acum, CFR Cluj se află la unul dintre cele mai dificile teste, într-o partidă contra unei formații Universitatea Craiova află în mare nevoie de puncte.

În tur, clujenii s-au impus cu 1-0, datorită unui gol marcat de Andrei Burcă. Craiova și-a luat revanșa în Cupa României, 1-0, trupa din Gruia evoluând cu rezervele.

CLASAMENT Liga 1

• 90+7 fr2

Universitatea Craiova - CFR Cluj se termină 1-1.

• 90+7 cr
    Cartonaş roşu CFR Cluj

Bălgrădean este eliminat.

• 90+6 g
    Gol Universitatea Craiova

Bancu ia o acțiune pe cont propriu, îi pasează lui Crețu, care șutează, Bălgrădean respinge până la Bancu, care șutează, Bălgrădean respinge din nou, iar Gustavo înscrie din apropieere.