Anunț uriaș în străinătate despre Albion Rrahmani: "E unul dintre cluburile care îl au pe listă!"
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.03.2024)
Exclusiv ”Am rămas stupefiat! Tribuna 2 se certa cu peluza. S-a năruit tot”. A văzut situația de la Rapid și a rămas fără replică
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 1
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Vi 06.11.2020 21:30

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 0-1. Liderul din Liga 1 a avut două bare, dar a pierdut dintr-un penalty

06.11.2020, 23:15

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Chindia Târgoviște a furnizat surpriza etapei a 10-a. Târgoviștenii s-au impus cu 1-0 pe terenul liderului Universitatea Craiova, într-un meci în care oamenii lui Emil Săndoi au jucat curajos și au ratat primele șanse ale meciului, prin Neguț și Florea.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 0-1. Oaspeții au înscris din penalty

Oltenii au dat imediat replica, dar Marius Constantin nu a reușit să înscrie, incomodat de portarul Aioani, iar apoi șutul lui Tudorie a fost respins de Florea. Nici Ofosu n-a fost mai norocos, pentru că șutul său a fost parat spectaculos de portarul Chindiei.

În minutul 29, târgoviștenii au primit penalty la un duel dintre Florea și Marius Constantin, iar Daniel Popa a punctat de la 11 metri. Până la pauză, Chindia a mai ratat o șansă uriașă prin Dumitrașcu, dar mijlocașul nu a putut înscrie din poziție singur cu portarul.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 0-1. Oltenii au avut două bare

În debutul reprizei secunde, Bergodi a făcut trei schimbări simultan, iar asta s-a văzut imediat. Mai întâi, în minutul 62, Mamut l-a întins pe Aioani, iar apoi a nimerit transversala după câteva secunde. Același Mamut a mai avut o bară în minutul 70, iar finalul a fost de foc.

În minutul 90+2, Craiova a ratat incredibil, prin Ivan, iar în minutul 90+4, Chindia și-a bătut joc de o șansă la fel de mare, când Neguț a scăpat singur cu Pigliacelli, dar nu a nimerit poarta, iar Craiova - Chindia s-a încheiat 0-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Partida Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște, din runda a 10-a a Ligii 1, va fi transmisă în direct, de la ora 21:30, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Universitatea Craiova este lider în Liga 1, cu 24 de puncte, trei mai mult decât principala urmăritoare, FCSB. Oltenii au trecut peste înfrângerea de pe teren propriu în fața celor de la Academica Clinceni, 0-1, și au luat toate cele trei puncte în ultima etapă, de pe terenul lui Hermannstadt, scor 1-0.

Chindia Târgoviște ocupă locul al 9-lea în clasamentul primei ligi din România, cu 11 puncte. Dâmbovițenii se deplasează pe Ion Oblemenco, după două eșecuri consecutive: 0-1 cu UTA și 0-2 cu FCSB.

LIVE VIDEO | Universitatea Craiova - Chindia, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Două întâlniri s-au înregistrat între cele două combatante la nivelul Ligii 1. În turul sezonului precedent, formația lui Cristiano Bergodi, condusă atunci de Papură, s-a impus pe teren propriu, 1-0, în timp ce în retur, partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. Trei victorii și o înfrângere a adunat Universitatea Craiova pe teren propriu, iar Chindia se poate lăuda cu un succes, două remize și două înfrângeri în jocurile din deplasare.

Elvir Koljic este cel mai bun marcator al craiovenilor în acest sezon, cu șase reușite, fiind urmat de Cicâldău, cu 4. De partea cealaltă, cu doar cinci goluri marcate, Chindia are cea mai slabă ofensivă a campionatului. Daniel Florea, cu două goluri este golgheterul echipei.

Este un duel între doi tehnicieni cu experiență în Liga 1. Bergodi, 155 de meciuri în primul eșalon al fotbalului românesc, și Săndoi, 129 de partide, s-au mai confruntat de două ori: Rapid (Bergodi) - CSU Craiova (Săndoi) 1-2 și CSU Craiova (Săndoi) - Tg. Mureş (Bergodi) 1-1.

LIVE VIDEO | Universitatea Craiova - Chindia, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Univ. Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălașa, Papp, Bancu - Nistor, Bic, Câmpanu - Baiaram, Mamut, Ivan

Chindia: Aioani - Căpușă, Pițian, Iacob, Bourama - Rață, Dulca - Neguț, D. Florea, Yameogo - D. Popa

• 90+5 fr2

Final de meci. Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 0-1.

• 90+4 oc oc

Ocazie mare Chindia. Neguț ia o acțiune pe cont propriu, trece de Papp, rămâne singur cu portarul, dar trage puțin pe lângă poartă.

• 90+2 oc oc

Ocazie Craiova. Vlădoiu centrează de pe dreapta, Ivan preia în careu, îl driblează pe portarul Aioani, dar acesta din urmă revine și reține.

• 88 s s

Mihai Costea intră în locul lui Daniel Popa.

• 86 s s

Martac intră în locul lui Fomba.

• 70 oc oc

Bară Craiova. Mamut șutează din întoarcere, din marginea careului, dar nimerește bara.

• 66 s s

Vlădoiu intră în locul lui Mitran.

• 66 s s

Yameogo intră în locul lui Florea.

• 62 oc oc

Bară Craiova. La cornerul care a urmat, executat de Nistor, Mamut trimite cu capul în transversală.

• 62 oc

Ocazie Craiova. Mamut șutează din marginea careului, dar Aioani are o paradă frumoasă.