ZITO LUVUMBO, Cagliari, FEDERICO GATTI, Juventus, Serie A, 2023-24, Juventus vs Cagliari 2-1, 11-11-2023, Contrasto, Act
Cagliari - Juventus, LIVE VIDEO, de la 21:45, Digi Sport 2. Cu o victorie, ”Zebrele” se apropie de locul 2. Echipele
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (12.04.2024)
Video Universitatea Craiova a bifat două eșecuri consecutive, iar Dragoș Bon a spus care este durerea oltenilor
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
3 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Sb 17.12.2022 20:30

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 3-0. Spectacol în Bănie! Oltenii leagă două victorii sub conducerea lui Dragoș Bon

17.12.2022, 22:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

A fost spectacol total la partida de pe ”Ion Oblemenco” dintre Universitatea Craiova și Chindia Târgoviște, scor 3-0, în etapa cu numărul 21 din Liga 1: trei goluri, un penalty ratat și o eliminare.

Astfel, Universitatea Craiova urcă pe locul trei în clasamentul din Liga 1, cu un total de 38 de puncte, în timp ce Chindia Târgoviște se află pe locul 12, cu 21 de puncte.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 3-0. Oltenii încheie anul cu o victorie

Oltenii au dominat partida, însă dâmbovițenii pregătiți de Anton Petrea au avut la rândul lor câteva șanse importante de gol.

Prima ocazie mare a meciului i-a aparținut Universității Craiova, în minutul 10, când Crețu a șutat de la marginea careului. Tot Crețu a nimerit bara un minut mai târziu cu un șut expediat tot din afara careului.

Dâmbovițenii au fost aproape de gol în minutul 19, însă Popadiuc a trimis peste poartă dintr-o poziție ideală.

Același Crețu a reușit să deschidă scorul în minutul 21, când a ajuns la o centrare a lui Hanca și a trimis din prima în poarta lui Căbuz.

Markovic și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 29, cu o execuție splendidă. Crețu i-a pasat la marginea careului, iar atacantul oltenilor l-a lobat superb pe Căbuz pentru 2-0.

Imediat după reușita lui Markovic, centralul Florin Andrei a dictat penalty pentru Chindia după un fault comis de Bogdan Mitrea, însă Celea, cel care a greșit și la al doilea gol al oltenilor, nu a reușit să marcheze de la punctul cu var.

Dâmbovițenii puteau reduce din diferență și în minutul 41, când Orozco a trimis cu capul, însă Vătăjelu a reușit să respingă de pe linia porții.

Pe finalul primei reprize, formația antrenată de Anton Petrea a rămas în zece jucători după eliminarea lui Chamed în urma unui fault dur asupra lui Hanca.

Mitrea a marcat pentru 3-0 în minutul 65. Acesta a șutat imparabil din interiorul careului. Andrei Ivan a contribuit cu pasa decisivă.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 3-0

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 3-0

Universitatea Craiova pare favorită pe hârtie, însă Chindia Târgoviște a demonstrat în această primă parte de sezon că nu merită subestimată.

Oltenii lui Dragoș Bon sunt pe locul cinci, după 20 de etape, și vor să păstreze distanța de șase puncte față de ocupanta locului 7, prima poziție sub linia calificării în play-off, ocupat în acest moment de Sepsi.

De partea cealaltă, Chindia este pe locul 12, cu 21 de puncte, cu o singură victorie în ultimele cinci runde și pare că pauza competițională pică cum nu se putea mai bine pentru ei. Anton Petrea se confruntă cu multe absențe de lot, dar și cu o lipsă de formă a celor valizi.

Universitatea şi Chindia s-au mai întâlnit de șapte ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus oltenii, de două ori au câştigat dâmboviţenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

• Primul meci a avut loc pe 28 iulie 2019, Universitatea Craiova - Chindia 1-0, marcator Mihai Roman II.

Cea mai recentă dispută directă s-a consemnat pe 29 noiembrie 2022, Chindia - Universitatea Craiova 1-1, goluri înscrise de Daniel Popa, respectiv Alexandru Creţu.

Echipele probabile

Universitatea Craiova: 1. Lazar - 2. Papp, 34. Silva, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 4. A. Crețu, 16. D. Nistor, 6. Screciu - 7. Cîmpanu 20. Markovici, 9. A. Ivan.
Antrenor: Dragoș Bon

Chindia: 33. Căbuz - 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 80. Dumitrașcu - 5. Vorobjovas, 4. Passaglia - 17. Chamed, 59. Popadiuc, 77. A. Șerban -9. Cooper.

Ocazie Universitatea Craiova

Mitrea șutează din afara careului, însă Căbuz reușește să intervină.