Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
5 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 27.09.2021 22:00

Universitatea Craiova - Dinamo 5-0. O nouă umilință după 0-6 cu FCSB. "Câinii" devin "agentul 007", cu 7 eșecuri la rând

27.09.2021, 22:59

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova - Dinamo 5-0 a fost un nou coșmar istoric trăit pe viu de "câini", după acel 0-6 din derby-ul cu FCSB, din etapa a opta. Oltenii s-au distrat, au marcat și cu rezervele și chiar și-au permis artificii tehnice și faze "de curtea școlii".

Universitatea Craiova - Dinamo 5-0. "Câinii" au evoluat în 10 oameni din minutul 16

Debutul de meci a cam prevestit dezastrul care a urmat, iar Gustavo a ratat o ocazie uriașă, din mai puțin de 2 metri, în minutul 2. Dinamo a încercat timid un șut, prin Ivanovski, dar Pigliacelli a reținut, însă a fost doar un foc de paie.

După o greșeală a portarului Iliev, din minutul 10, a urmat altă ocazie a oltenilor peste câteva secunde, prin Crețu, care a "scos mingea din stadion" deși avea toată poarta în față.

Minutul 16 avea să schimbe complet meciul. Câinii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Giafer, care a comis un penaty, din care Houri a deschis scorul.

Universitatea Craiova - Dinamo 5-0. "Câinii" au golaveraj 1-20 în ultimele 7 meciuri, toate pierdute

Baiaram și Ivan nu au avut noroc, însă "câinii" au început surprinzător repriza a doua, când Ivanovski și Itu au ratat în primele secunde. Oltenii au făcut 2-0 în minutul 52, prin Ivan, apoi Conte l-a pus la treabă pe portar, iar rezerva Cîmpanu a înscris și el.

În minutul 62 era deja 3-0, după ce altă rezervă a marcat, Căpățână. A urmat o ocazie a lui Nistor și o altă șansă uriașă a Craiovei, când Vătăjelu a dat în bară și Gustavo nu a putut înscrie dintr-un metru, la aceeași fază.

Markovic l-a pus apoi la treabă pe portar, iar peste câteva minute, același atacant a ratat o ocazie imensă. Oltenii au vrut să facă și spectacol, iar Cîmpanu a fost aproape să înscrie chiar direct din corner, Pigliacelli a aruncat mingea ca la antrenament, în timp ce Ivan a încercat o centrare din rabbona.

Vătăjelu a irosit și el o șansă bună, însă trupa lui Reghecampf nu s-a oprit nici pe final. Houri a ratat, iar Markovic a marcat golul 5 în prelungiri. Universitatea Craiova - Dinamo s-a terminat 5-0 și oltenii au bifat cea mai clară victorie contra "câinilor".

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - Dinamo 5-0:

Meciul Universitatea Craiova - Dinamo, din cadrul etapei a zecea a Ligii 1, se dispută luni, de la ora 21:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea partidei directe, Universitatea Craiova este pe locul 10 în Liga 1, cu 13 puncte acumulate în nouă runde, în timp ce Dinamo ocupă a 15-a, penultima, poziție a clasamentului, cu doar șase puncte.

Universitatea Craiova - Dinamo LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1

Formația antrenată de Laurențiu Reghecampf are un singur punct câștigat în ultimele două runde de Liga 1, când a remizat cu Sepsi, 1-1, pe teren propriu, și a pierdut la Cluj, cu CFR, 0-1.

În ultimul meci oficial disputat, cel din șaisprezecimile Cupei României, Universitatea Craiova și-a luat revanșa în fața campioanei, pe care a învins-o cu 1-0 și e eliminat-o din competiție.

Dinamo, în schimb, vine după nu mai puțin de șase eșecuri consecutive în campionat. ”Câinii” nu au mai câștigat în Liga 1 de aproape două luni, de la 3-1 cu Academica Clinceni pe 2 august, în etapa a treia.

Formația antrenată de Sorin Colceag, care urmează să fie înlocuit cu Mircea Rednic, și-a mai ”spălat” imaginea în Cupa României, unde a acces în optimi după ce a trecut cu 1-0 de divizionara secundă Ripensia Timișoara, la jumătatea săptămânii trecute.

Universitatea Craiova - Dinamo LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Screciu, Găman, Vătăjelu - Nistor, Mateiu, Houri - Cîmpanu, Koljic, Ivan
  • Dinamo: Iliev - Sorescu, Grigore, Popa, Radu - Itu, Crețu, Matei - Moldoveanu, Ivanovski, Bani
  • 90+3 fr2

Final de meci. Universitatea Craiova - Dinamo se termină 5-0.

• 90+1 g g

Gol Craiova. Matei pasează greșit, Markovic recuperează, driblează portarul și înscrie.

• 90 fm fm

Ivan încearcă o centrare din rabonna, dar portarul reține.

• 88 oc oc

Ocazie Craiova. Houri trage din careu, dar portarul boxează.

• 87 fm fm

Pigliacelli își permite și momente de virtuozitate.

• 85 oc oc

Ocazie Craiova. Vătăjelu șutează din apropiere, dar portarul lui Dinamo respinge și apoi reține.

• 83 s s

Neicuțescu intră în locul lui Ivanovski.

• 83 s s

Geani Crețu intră în locul lui Steliano Filip.

• 80 oc oc

Ocazie Craiova. Cîmpanu încearcă să înscrie direct din corner, dar portarul respinge de sub transversală.

• 77 oc oc

Ocazie mare Craiova. Ivan întoarce pentru Markovic, care șutează din apropiere, dar portarul lui Dinamo apără fantastic.

• 74 s s

Ivanov intră în locul lui Gustavo.

• 73 s s

Bani intră în locul lui Moldoveanu.

• 72 oc oc

Ocazie Craiova. Markovic ia o acțiune pe cont propriu și șutează la colțul lung, dar portarul respinge.

• 69 oc oc

Bară Craiova. Vătăjelu îl driblează de două ori pe Sorescu și trimite cu boltă, mingea nimerește transversala și ajunge la Gustavo, care șutează dintr-un metru în Andrei Radu.

• 64 oc oc

Ocazie Craiova. Nistor trimite pe lângă poartă din afara careului.

• 63 s s

Andrei Radu intră în locul lui Itu.

• 62 g g

Gol Craiova. Ivan șutează dnin lovitură liberă, portarul respinge în față, iar Căpățână înscrie și el din apropiere.

• 59 cg cg

Marius Constantin primește cartonaș galben.

• 58 g g

Gol Craiova. Căpățână întoarce pentru Cîmpanu, care înscrie.

• 54 s s

Căpățână intră în locul lui Conte.

• 53 oc oc

Ocazie Craiova. Conte șutează tare din unghi, dar portarul apără.

• 52 g g

Gol Craiova! După o centrare din lovitură liberă, Markovic șutează în blocaj, mingea sare la Ivan, care înscrie cu un șut la colțul lung, cu efect.

• 46 oc oc

Dublă ocazie Dinamo. Matei centrează în careu, mingea e așezată de Itu pentru Ivanovski, care șutează în blocajul lui Găman, faza continuă, iar Steliano Filip șutează și el, dar Pigliacelli reține.

Marius Constantin intră în locul lui Screciu.

Cîmpanu intră în locul lui Crețu.

Markovic intră în locul lui Baiaram.

Începe repriza a doua.

La pauză, Universitatea Craiova - Dinamo 1-0.

• 39 cg cg

Sorescu primește cartonaș galben.

• 31 oc oc

Ocazie Craiova. Vătăjelu centrează în careu, de unde Ivan reia din prima, din săritură, dar mingea ocolește puțin poarta.

• 29 oc oc

Ocazie Craiova. Nistor îi pasează lui Baiaram, care îl are pe Sorescu în față, dar reușește să șuteze, însă portarul reține.

• 23 cg cg

Ivanovski primește cartonaș galben.

• 18 gp gp

Gol Craiova! Houri transformă lovitura de pedeapsă.

• 16 cgr cgr

Giafer primește al doilea cartonaș galben pentru penalty-ul provocat și este eliminat.

• 16 p p

Penalty pentru Craiova, după o intervenție a lui Giafer asupra lui Ivan, care a primit o pasă superbă de la Houri, dintr-o deviere cu călcâiul.

• 11 oc oc

Ocazie Craiova. Screciu pasează cu capul pentru Alexandru Crețu, care are toată poarta în față, dar trage extrem de tare peste, deși nu e deranjat de nimeni.

• 10 oc oc

Ocazie Craiova. Nistor îi pasează lui Ivan, care pătrunde pe dreapta și centrează pe jos, în fața porții, Iliev greșește și scapă mingea din mână, dar Giafer degajează.

• 8 oc oc

Ocazie Dinamo. Ivanovski prinde un șut bun din marginea careului, dar Pigliacelli reține.

• 6 cg cg

Giafer primește cartonaș galben.

• 2 oc oc

Ocazie mare Craiova. Vătăjelu îi pasează lui Gustavo, care preia în careu și șutează din apropiere, dar peste poartă dintr-un metru.