sucu
Exclusiv Decizia luată de Victor Angelescu, după ce Dan Șucu a anunțat că merge cu galeria la Craiova
bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Trei milioane de lire sterline pentru Philip Otele!
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 3
Botoşani Botoşani
Du 09.05.2021 20:00

Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-3. Oltenii pierd pe ”Oblemenco”, după un meci cu trei eliminări

09.05.2021, 21:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Universitatea Craiova a pierdut pe teren propriu în fața celor de la FC Botoșani, scor 2-3, în cadrul etapei a șaptea din play-off-ul Ligii 1.

Al Mawas a avut prima ocazie a partidei, dar a tras puțin peste poarta lui Pigliacelli în minutul 7.

Tot sirianul a deschis scorul două minute mai târziu, din ofsaid, profitând și de o deviere a lui Bălașa. Oltenii au restabilit egalitatea prin Nistor în minutul 25, din penalty.

Au urmat două eliminări până la pauză. Țigănașu a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 37 și a fost urmat și de Vătăjelu în prelungirile primei reprize.

Botoșaniul a punctat în minutul 45+3 prin Chindriș, care a reluat cu capul o minge expediată de Jonathan Rodriguez și a stabilit scorul pauzei, 1-2.

În partea secundă, oltenii au reușit să restabilească egalitatea prin Andrei Ivan, care a punctat tot cu o lovitură de cap. Echipa lui Ouzounidis a căutat și golul de 3-2. Cicâldău, Mateiu și Tudorie au avut ocazii de a înscrie, dar nu au reușit.

Craiova a rămas în nouă oameni în minutul 83. Bancu a văzut direct cartonașul roșu după un fault dur asupra lui Florescu și un conflict cu Rodriguez. După patru minute, Papa a stabilit scorul final, 3-2, cu o reluare din prima, din interiorul careului, cu piciorul drept.

După acest meci, Craiova a rămas pe locul trei, cu 37 de puncte, și poate pierde matematic orice șansă la titlu dacă CFR Cluj o va învinge pe Sepsi. FC Botoșani urcă pe locul cinci, cu 31 de puncte.

Universitatea Craiova – FC Botoșani, LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 1

În clasamentul din play-off, Universitatea Craiovenii se află pe poziția a treia, cu 37 de puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul cinci, cu un total de 28 de puncte.

În ultimele cinci partide, formațiile au obținut rezultate similare. Cele două formații au înregistrat o remiză în confruntarea directă, scor 1-1. Ulterior, oltenii au învins în două partide, cu CFR Cluj (scor 2-1) și cu FCSB (scor 2-0) și au pierdut cu Academica Clinceni (scor 0-1) și cu Sepsi Sf. Gheorghe (scor 0-2). De cealaltă parte, botoșănenii au învins Academica Clinceni (scor 2-1) și Sepsi Sf. Gheorghe (scor 2-1) și au pierdut cu CFR Cluj (scor 0-2) și cu FCSB (scor 1-3).

Marius Croitoru a prefațat partida cu Universitatea Craiova despre care spune că va fi una foarte dificilă și căreia va încerca să îi facă față în ciuda problemelor de lot ale botoșănenilor.

Va fi care pe care. Nu avem nimic de pierdut. Am încercat să jucăm fotbal, să o facem cât putem noi de bine. Câteodată reușim, câteodată nu. Sunt mândru de ce au realizat acești băieți. Vom încerca să profităm de situația în care se află Craiova,  ca să putem să scoatem un rezultat pozitiv.

Jucăm împotriva unei echipe bune, cu jucători foarte buni, dar și noi avem jucători buni. Din păcate, sunt câteva probleme de lot și vom vedea ce putem rezolva până la meci”, a declarat Croitoru la conferința de presă.

Echipa trebuie să își revină, să își recapete încrederea și stilul de joc, să facem din nou ceea ce obișnuiam să facem. Trebuie să reintrăm în formă, să fim compacți, să fim agresivi când nu avem mingea.

Nu este ușor în această perioadă, jucătorii sunt obosiți, atât fizic, cât și mental, iar când pierzi meciuri este și mai greu să îți revii. Cred că problema jucătorilor este mai degrabă mentală”, a declarat și Marinos Ouzounidis înaintea partidei.

Universitatea Craiova – FC Botoșani, LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Bălașa, Constantin, Bancu – Mateiu, Nistor – Câmpanu, Cicâldău, Baiaram – Ivan

FC Botoșani: Hankic – Braun, Chindriș, Meleke, Țigănașu – Papa, Rodriguez, Ongenda – Al Mawas, Croitoru, Fili