Exclusiv Anghel Iordănescu a dat verdictul! Cine câștigă titlul în SuperLigă: ”Au jucători de valoare”
rednic
Exclusiv Rapid, replică pentru Mircea Rednic!
Sb 30.04.2022 20:00

Universitatea Craiova – FC Voluntari 1-0. “Alb-albaștrii” sunt la un punct de FCSB, după a cincea victorie la rând

30.04.2022, 21:57

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat meciul de pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 1-0, în etapa cu numărul șapte din play-off-ul Ligii 1, în direct pe Digi Sport 1.

Victorie neconvingătoare pentru Universitatea Craiova

• Echipa pregătită de către Laurențiu Reghecampf are cinci victorii la rând și s-a apropiat la un punct de ocupanta locului doi, FCSB.
  • FC Voluntari are patru eșecuri la rând în play-off și riscă să piardă locul patru.

A fost un succes neconvingător pentru Universitatea Craiova, care a jucat modest în repriza a doua.

Singura reușită a partidei a venit în minutul 7. Marius Constantin a centrat pentru Ștefan Baiaram, care a înscris cu o lovitură de cap. Mingea s-a dus către vinclul porții.

Trei minute mai târziu, Universitatea Craiova putea să-și dubleze avantajul. Alexandru Crețu a centrat pentru Andrei Ivan, care a trimis mingea în bară.

În repriza a doua, FC Voluntari a fost echipa mai insistentă, dar n-a reușit să-și creeze o ocazie foarte clară.

În minutul 90+4, Universitatea Craiova putea să înscrie golul doi. Elvir Koljic a șutat în forță de la marginea careului, dar portarul Mihai Popa a respins mingea. La faza imediat următoare, Andrei Ivan nu a reușit să-l învingă pe portar, din unghi.

VIDEO Rezumatul meciului Universitatea Craiova – FC Voluntari 1-0 (Baiaram 7')

Pentru Universitatea Craiova urmează meciul cu FCSB, pe 8 mai, în Bănie. FC Voluntari va juca la Ovidiu cu Farul Constanța, pe 7 mai.

Clasamentul Ligii 1, play-off

clasament craiova
  • 90+5 fr2

Final de meci! Victorie la limită pentru Universitatea Craiova!

• 90+4 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Elvir Koljic șutează în forță de la marginea careului, dar portarul Mihai Popa respinge mingea. La faza imediat următoare, Andrei Ivan nu reușește să-l învingă pe portar, din unghi.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova Mirko Pigliacelli este avertizat pentru că a tras de timp.
  • 88 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Iese Bogdan Vătăjelu, intră Ștefan Vlădoiu.

• 88 s
    Schimbare FC Voluntari

Iese Droppa, intră Helder Tavares.

• 87 s

Iese Marcelo Lopes, intră George Merloi.

Cartonaş galben FC Voluntari

Gabi Tamaș este avertizat pentru o intervenție foarte dură.

• 61 s

Iese George Cîmpanu, intră Gustavo.

• 58 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Valerică Găman primește cartonașul galben pentru o intrare prin alunecare.

• 54 cg

Ulrich Meleke este avertizat de către arbitru.

• 54 oc
    Ocazie FC Voluntari

Ricardinho șutează de la marginea careului, lateral dreapta, către vinclul porții, dar mingea se duce peste poartă.

• 46 oc

Briceag centrează, Pigliacelli respinge mingea în față, dar șutul lui Rață este blocat de un fundaș al Universității Craiova.

Iese Jovan Markovic, intră Elvir Koljic.

Iese Marius Constantin, intră Ovidiu Bic.

Începe repriza a doua!

• 45+1 fr1

Universitatea Craiova are un avantaj minim după 45 de minute.

• 44 oc

Andrei Ivan șutează cu efect, de la marginea careului, către colțul lung, dar mingea trece pe lângă bară.

• 43 oc

Din lovitură liberă de la 25 de metri, Andrei Ivan încearcă un șut cu efect, dar portarul Mihai Popa reține mingea în doi timpi.

• 35 oc

Nicușor Bancu șutează din voleu de la marginea careului, dar mingea se duce peste poartă.

• 23 cg

Marius Briceag intervine prin alunecare asupra lui Cîmpanu și primește cartonașul galben.

• 22 cg

Alexandru Crețu primește cartonașul galben pentru un fault din spate.

• 19 cg

Adam Nemec este avertizat de către arbitru.

• 10 oc

Alexandru Crețu centrează pentru Andrei Ivan, care trimite mingea în bară.

• 7 g
    Gol Universitatea Craiova

Marius Constantin centrează pentru Ștefan Baiaram, care înscrie cu o lovitură de cap. Mingea s-a dus către vinclul porții.