Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
sucu
Exclusiv Decizia luată de Victor Angelescu, după ce Dan Șucu a anunțat că merge cu galeria la Craiova
bataie 16
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
LIVE Digi Sport Special
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 1
FCSB FCSB
Du 08.05.2022 19:30

Universitatea Craiova - FCSB 0-1. "Olteanul" Mamut își învinge fosta echipă cu călcâiul. Două bare și faze controversate

08.05.2022, 21:30

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB a obținut o victorie dramatică pe terenul Universității Craiova, în derby-ul etapei a opta din play-off. "Olteanul" Ivan Mamut a înscris cu călcâiul în minutul 86, într-un meci cu două bare și faze controversate. "Roș-albaștrii" sunt din nou la două puncte în spatele liderului CFR Cluj.

Universitatea Craiova - FCSB 0-1. Oltenii au avut două bare

În fața unui stadion arhiplin, derby-ul din Bănie a început cu "încercarea" lui Tănase, din minutul 9, care s-a oprit în brațele lui Pigliacelli. Craiova a dat replica prin Vătăjelu, care l-a făcut pe Târnovanu să rețină în doi timpi.

Pe finalul primei părți, Markovic și Bancu au făcut o fază spectaculoasă, dar ultimul nu a nimerit cadrul porții. Ovidiu Popescu și-a încercat și el șansa, dar Bancu s-a opus.

A urmat centrarea din rabona a lui Ivan, finalizată de Markovic pe lângă poartă, iar apoi prima repriză s-a încheiat cu șutul lui Ianis Stoica, dar la un metru de țintă.

Universitatea Craiova - FCSB 0-1. Fostul jucător al oltenilor, Ivan Mamut, a dat lovitura pe final

Partea secundă a început tot sub semnul echilibrului. După ocazia lui Iulian Cristea, a urmat bara lui Baiaram. Oltenii au avut apoi alte două șanse într-un minut, prin Markovic și Baiaram.

FCSB a răspuns printr-o centrare dintr-o lovitură liberă periculoasă, la care Ianis Stoica nu a ajuns pentru a împinge balonul în poartă. Oltenii au avut apoi o oportunitate bună, dar Baiaram nu a ajuns la o minge pe care scria gol.

Koljic a marcat în minutul 72, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. A urmat o ocazie mare a lui Edjouma, însă în minutul 79 a fost o fază controversată în careul Craiovei, când Iulian Cristea a cerut penalty după ce a căzut în duel cu Papp.

Universitatea Craiova - FCSB 0-1. "Roș-albaștrii" se află din nou la două puncte în spatele liderului CFR Cluj

Golul celor de la FCSB a venit în minutul 86 și l-a reușit Mamut, care tocmai intrase pe teren de două minute. Fostul jucător al oltenilor a marcat superb, cu călcâiul.

Prelungirile au fost "de foc". Căpățână a dat a doua bară pentru olteni, cu călcâiul, iar Koljioc a trimis slab pe poartă.

Universitatea craiova - FCSB s-a terminat 0-1, iar "roș-albaștrii" s-au apropiat din nou la două puncte de liderul CFR Cluj.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - FCSB 0-1:

Partida dintre Universitatea Craiova și FCSB din etapa cu numărul 8 a play-off-ului Ligii 1, ediția 2021-2022, urmează să se dispute astăzi, de la ora 19:30, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro.

Cele două formații caută să țină pasul cu formația de pe primul loc, CFR Cluj, care s-a impus pe terenul lui FC Argeș, 6-0.

Universitatea Craiova - FCSB LIVE VIDEO, 19:30, Digi Sport 1. Derby-ul cu implicații totale la titlu

Oltenii sunt încrezători înaintea partidei și speră să vină la doar un punct de rivalii din București, aflați pe locul 2. Totuși, trupa lui Laurențiu Reghecampf are o distanță mare față de CFR Cluj, care mai poate fi ajunsă în mod realist doar de trupa lui Toni Petrea.

FCSB încearcă să-și mențină parcursul bun din play-off, acolo unde are 3 victorii la rând, una inclusiv pe terenul campioanei, CFR Cluj.

În cazul unei victorii, bucureștenii revin la doar două puncte de ardeleni și complică finalul de sezon pentru gruparea antrenată de Dan Petrescu.

Ultima confruntare dintre Craiova și FCSB s-a terminat cu victoria oltenilor, 2-0, pe National Arena, în timp ce pe Ion Oblemenco, FCSB a ieșit victorioasă, în sezonul regulat, 3-2, după un gol marcat la ultima fază de Andrei Cordea.

Clasament play-off Liga 1

play-off
Clasamentul play-off-ului Ligii 1 / Foto: Digi Sport
FCSB FCSB
  • 90+6 fr2

Universitatea Craiova - FCSB se termină 0-1.

• 90+5 cg
    Cartonaş galben FCSB

Olaru e avertizat.

• 90+5 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

După o aruncare de la margine, mingea ajunge la Koljic, care trimite slab cu capul, direct în brațele portarului.

• 90+3 oc

După o centrare din corner, Căpățână deviază cu călcâiul, dar mingea lovește bara.

• 86 g
    Gol FCSB

Radunovic trimite în fața porții, de unde Mamut reia cu călcâiul în poartă. Fostul jucător al oltenilor e la primul gol pentru FCSB.

• 84 s
    Schimbare FCSB

Mamut intră în locul lui Ianis Stoica.

• 84 s

Dumiter intră în locul lui Octavian Popescu.

Fază meci FCSB

După o centrare din lovitură liberă, Iulian Cristea cade în duel cu Paul Papp, dar Istvan Kovacs nu dă penalty-ul solictat de roș-albaștri.

• 74 s

Căpățână intră în locuil lui Screciu.

• 74 s

Cîmpanu intră în locul lui Baiaram.

• 73 oc
    Ocazie FCSB

Olaru centrează în fața porții, Bancu ratează intervenția și mingea ajunge la Edjouma, care preia, însă e surprins și e blocat de același Bancu.

• 72 fm
    Fază meci Universitatea Craiova

Gustavo centrează pentru Koljic, care înscrie, dar golul e anulat pe motiv de ofside.

• 62 oc

Gustavo pasează pentru Ivan, din lovitură liberă, acesta trimite în fața porții, dar Baiaram nu ajunge la minge și portarul reține.

• 59 s

Edjouma intră în locul lui Cordea.

• 57 s

Koljic intră în locul lui Markovic.

• 56 oc
    Ocazie FCSB

După o centrare din lovitură liberă, mingea e deviată până la Ianis Stoica, dar acesta nu reușește să o împingă în plasă dintr-un metru. El se afla însă într-un offside nevăzut de arbitri.

• 56 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Gustavo e avertizat.

• 55 oc

Baiaram e găsit cu o centrare perfectă în careu, dar șutul acestuia e blocat incredibil de portar. Arbittul a dictat însă un offside la limită.

• 54 oc

Ivan trimite pentru Markovic, care șutează în blocajul lui Miron.

• 49 oc

Gustavo îi așează mingea lui Baiaram, care șutează din 18 metri, mingea e deviată ușor de Cristea și nimerește bara.

• 46 oc
    Ocazie FCSB

După o centrare din corner, Iulian Cristea reia cu capul, dar mingea ocolește poarta.

La pauză, Universitatea Craiova - FCSB 0-0.

• 45+1 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu pasează filtrant pentru Ianis Stoica, dar șutul acestuia trece la un metru de poartă.

• 45 oc

Ivan centrează din rabona, iar Markovic reia cu capul, dar pe lângă poartă.

• 41 oc
    Ocazie FCSB

Radunovic întoarce pentru Ovidiu Popescu, care șutează din 16 metri, dar Bancu respinge din fața porții.

• 37 s

Ianis Stoica intră în locul lui Florinel Coman.

• 30 oc

Makovic îi pasează cu călcâiul lui Bancu, acesta trece de Șut și trage cu efect, la colțul lung, dar mingea ocolește vinclul.

• 23 oc

Baiaram îi pasează lui Vătăjelu pe dreapta, în careu, acesta trece de Radunovic și șutează din unghi, pe colțul scurt, dar Târnovanu reține în doi timpi, din fața lui Gustavo.

• 11 cg

Radunovic e avertizat.

• 9 oc
    Ocazie FCSB

Olaru îi pasează lui Tănase, care șutează din marginea careului, dar Pigliacelli reține.