Exclusiv Toni Petrea a dezvăluit de ce nu a mers cu Laurențiu Reghecampf la Al-Tai
Sebastian Colțescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Reacția lui Victor Angelescu, după ce în stenograme a apărut că Daniel Niculae l-a sunat pe arbitru înaintea meciului
bataie 16
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
LIVE Digi Sport Special
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 0
FCSB FCSB
Jo 29.04.2021 20:45

Universitatea Craiova - FCSB 2-0. Oltenii aruncă în aer lupta pentru titlu după un meci perfect! Cum arată clasamentul

29.04.2021, 21:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a învins FCSB, scor 2-0, în etapa cu numărul 4 din play-off, în direct la Digi Sport 1.

Alexandru Cicâldău a deschis scorul în minutul 38, cu un "no look" gol de toată frumusețea. Internaționalul român a transformat superb centrarea lui Bogdan Vătăjelu. Același Vătăjelu a fost eliminat în startul reprizei secunde, în minutul 54, după ce a încasat al doilea cartonaș galben. Fundașul lateral l-a lovit cu pumnul pe ascuns pe Octavian Popescu, dar Istvan Kovacs a fost pe fază și l-a sancționat pe oltean.

Dan Nistor a majorat avantajul Craiovei în minutul 63, când șutul său a fost respins în poartă de Andrei Vlad, care a încercat să respingă cu o singură mână. A fost momentul în care FCSB a căzut la pământ. S-a terminat 2-0 pentru Universitatea Craiova, după o prestație perfectă a oltenilor.

De notat că FCSB a jucat în superioritatea numerică din minutul 54, când Vătăjelu a fost eliminat, dar oaspeții n-au expediat niciun șut spre poartă din acel moment.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne lider în Liga 1, cu 41 de puncte. FCSB se află pe locul 2, cu 39 de puncte, dar cu două eșecuri la rând în play-off. Universitatea Craiova reușește să adune șase puncte din "dubla" cu CFR Cluj și FCSB, astfel că oltenii ajung la 37 puncte și relansează lupta pentru titlu.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - FCSB 2-0

Clasament play-off Liga 1

Gruparea din Bănie s-a apropiat de cele două rivale din fruntea clasamentului Ligii 1 după victoria din Gruia, 2-1, coroborată cu eșecul roș-albaștrilor în fața lui Sepsi din runda precedentă, și a reintrat în lupta pentru titlu. FCSB caută să revină primul loc, după ce CFR Cluj a preluat șefia ierarhiei în urma victoriei cu FC Botoșani, 2-0.

Universitatea Craiova - FCSB | LIVE VIDEO, ora 19:45, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Înaintea jocului, Universitatea Craiova este pe locul trei, cu 34 de puncte, la cinci lungimi în urma FCSB-ului, care se află cu o poziție mai sus. Oltenii sunt neînvinși în play-off, reușind două remize și o victorie, în timp ce roș-albaștrii au bifat două succese și o înfrângere.

În cele 22 de întâlniri directe de la nivelul primei ligi, Universitatea Craiova s-a impus doar de două ori, FCSB a câștigat în 17 rânduri, iar trei jocuri s-au încheiat nedecis. Golaverajul este net favorabil bucureștenilor, 43-16.

Alexandru Cicâldău este golgheterul Universității în acest sezon, cu nouă reușite, în timp ce Florin Tănase conduce topul marcatorilor FCSB-ului și Ligii 1, cu 21 de goluri.

Universitatea Craiova - FCSB | LIVE VIDEO, ora 19:45, pe Digi Sport 1. Declarații

"Normal, există presiune, sunt la cea mai iubită echipă din România și e normal să fie presiune când sunt stabilite niște obiective. Încerc să gestionez presiunea și să o iau asupra mea, să nu existe presiune asupra jucătorilor", a spus Toni Petrea, în conferinţa de presă premergătoare meciului.

"Cred că putem juca mai bine decât cu CFR Cluj. Sigur, atunci am câştigat, lucru foarte important, dar cred că putem juca mai bine. Am încredere în jucători, am încredere în echipa mea că putem face mai mult pe teren. Va fi un meci greu pentru ambele echipe.

FCSB a pierdut etapa trecută, noi am câştigat, asta înseamnă că va fi un meci foarte interesant. Ambele echipe vor să câştige, vom vedea ce se va întâmpla", a declarat Marinos Ouzounidis.

Universitatea Craiova - FCSB | LIVE VIDEO, ora 19:45, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Acka, Constantin, Bancu - Mateiu, Nistor - Câmpanu, Cicâldău, Ivan - Tudorie
  • FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Vînă, Șut, Oaidă - Moruțan, Tănase, Oct. Popescu
FCSB FCSB
  • 90+5 final

Fluier final! Craiova se impune, scor 2-0!

• 87 s s

Intră Ovidiu Bic, iese Alex Cicâldău.

• 87 s s

Intră Ivan Mamut, iese Andrei Ivan.

• 87 s s

Intră Vladimir Screciu, iese GeorgeC împanu.

• 83 info

FCSB joacă în superioritatea numerică din minutul 54, când Vătăjelu a fost eliminat, dar oaspeții n-au expediat niciun șut spre poartă din acel moment.

• 82 cg cg

Cartonaș galben pentru Olimpiu Moruțan.

• 80 cg cg
  • 79 cg cg

Cartonaș galben pentru Adrian Șut.

• 74 s s

Intră Ovidiu Perianu, iese Ovidiu Popescu.

• 71 cg cg

Cartonaș galben pentru Nicușor Bancu.

• 63 g g

GOOOL Universitatea Craiova! Dan Nistor înscrie pentru 2-0, după eliminarea lui Vătăjelu, ajutat de o gafă uriașă comisă de Andrei Vlad.

• 57 s s

Intră Mihai Căpățînă, iese Alexandru Tudorie.

• 55 cg cg

Cartonaș galben pentru Florin Tănase.

• 54 cgr cgr

Cartonaș roșu! Bogdan Vătăjelu primește al doilea cartonaș galben pentru un fault comis asupra lui Octavian Popescu.

• 47 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova. Cicâldău, aproape de "dublă".

S-a reluat partida!

Pauză la Craiova!

• 41 s s

Intră Răzvan Oaidă, iese Adrian Niță.

• 38 g g

GOOOL Universitatea Craiova! Alex Cicâldău deschide scorul pe Oblemenco, în fața FCSB.

• 37 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Octavian Popescu a primit în flancul stâng, dar șutul acestuia a trecut peste poarta Craiovei.

• 35

După un sfert de oră furtunos, cu ocazii la ambele porți, cele două echipe au devenit mai prudente. Craiova încearcă să dea lovitura pe contraatac.

• 32 cg cg

Cartonaș galben pentru Bogdan Vătăjelu.

• 15 info

FCSB a reclamat un penalty în minutul 6, după un duel între Bancu și Niță.

• 12 oc oc

Cîmpanu a șutat moale la colțul lung, iar Andrei Vlad a reținut fără probleme.

• 6 oc oc

Replica FCSB-ului. Niță a scăpat singur cu Pigliacelli, dar șutul tânărului atacant nu l-a depășit pe portarul italian.