UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Rapid Rapid
Sb 22.01.2022 20:00

Universitatea Craiova - Rapid 1-0. Oltenii reușesc prima victorie după șapte etape

22.01.2022, 21:55

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat la limită duelul cu Rapid din etapa cu numărul 22 a Ligii 1, scor 1-0, în direct pe Digi Sport 1.

Astfel, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a bifat prima victorie după șapte etape.

Universitatea Craiova a marcat încă din primele minute ale partidei. În minutul 5, Andrei Ivan i-a pasat foarte bine lui Elvir Koljic în fața porții. Bosniacul a controlat foarte bine balonul și l-a învins pe Moldovan cu un șut puternic.

Koljic putea înscrie din nou câteva minute mai târziu, atunci când Gustavo a centrat cu piciorul stâng, iar bosniacul a reluat cu capul pe lângă poartă.

În minutul 20, Albert Stahl putea restabili egalitatea atunci când a trimis cu capul spre poarta lui Pigliacelli. Portarul Universității Craiova a reținut fără dificultăți.

În ultimele minute ale primei reprize, Sefer i-a pasat lui Stahl care l-a învins pe Pigliacelli, însă asistentul a ridicat fanionul.

Cea de-a doua partidă a fost mai echilibrată. Prima ocazie le-a aparținut oltenilor, în minutul 56. Ivan a șutat de la distanță, dar balonul a fost deviat și a ajuns în afara terenului.

Universitatea Craiova a avut o ocazie uriașă în minutul 66, atunci când Cîmpanu a scăpat singur cu Moldovan. Jucătorul echipei antrenate de Laurențiu Reghecampf a șutat foarte bine, însă portarul giuleștenilor a intervenit salvator.

Vojtus putea înscrie în minutul 73, după o eroare a lui Marius Constantin, dar balonul a trecut pe lângă poarta oltenilor.

Elevii lui Reghecampf au mai avut o ocazie importantă în minutul 83, atunci când Baiaram a trimis din prima la poarta lui Moldovan. Portarul Rapidului a respins mingea care a ajuns la Ivan, însă acesta nu a reușit să trimită în poartă.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova ajunge pe locul patru, cu un total de 35 de puncte, iar Rapid se poziționează pe locul șapte, cu 32 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Rapid 1-0

Universitatea Craiova - Rapid 1-0

Trupa pregătită de Laurențiu Reghecampf a avut un final de 2021 cu rezultate foarte slabe, fapt care a dus la o bătălie strânsă care o implică și pe Universitatea Craiova pentru locurile de play-off.

De cealaltă parte Mihai Iosif și compania au depășit toate așteptările în prima parte a stagiunii, iar acum fanii și conducerea priveste cu încredere spre o clasare în primele 6 la finalul sezonului regulat.

În meciul tur, oltenii i-au învins pe giulești la București, 2-1, după un meci eroic făcut de portarul Horațiu Moldovan pentru gazde.

Totuși, faptul că partea a doua cei de la Universitatea Craiova au evoluat cu un om în plus a reprezentat o piatră de moară prea mare pentru rapidiști.

Universitatea Craiova - Rapid LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Digi Sport 1 | Giuleștii speră să continue forma bună

Rapid a fost una dintre cele mai active formații din Liga 1 pe piața transferurilor în această iarnă, iar suporterii sunt nerăbdători să vadă la treabă noile achiziții.

Răzvan Onea, Perez Acuna, Mattias Kait și Jakub Vojtus sunt achizițiile făcute de giulești, care speră ca aportul acestora să ducă echipa în playoff.

Oltenii nu au transferat nimic momentan. ba chiar s-au despărțit de câțiva jucători. Totuși, Laurențiu Reghecampf s-a declarat mulțumit de lot și speră ca formația sa să fie pe un loc de play-off la finalulul sezonului regulat.