CRISTIANO BERGODI NERVOS (7)
Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă
profimedia-0864347547
Exclusiv Ladislau Boloni a rupt tăcerea, după ce Laszlo Dioszegi i-a făcut oferta să meargă la Sepsi
Live Video&Score Oțelul - ”U” Cluj 1-1, ACUM, DGS 1. Dan Nistor a egalat din penalty
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 0
Sepsi Sepsi
Ma 12.01.2021 19:45

Universitatea Craiova - Sepsi 0-0. Oltenii ratează șansa de a urca pe primul loc în Liga 1

12.01.2021, 21:41

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Universitatea Craiova și Sepsi au remizat, scor 0-0, și oltenii au ratat șansa de a urca, provizoriu, pe primul loc în Liga 1.

Florin Ștefan a avut prima tentativă de a înscrie în minutul 30. Acesta a încercat să-l execute pe Pigliacelli cu un șut de la mijlocul terenului, dar mingea nu a nimerit spațiul porții. Nistor i-a salvat pe olteni cu câteva minute înainte de finalul primei reprize, după o lovitură de cap a lui Fofana. Mijlocașul a respins mingea de pe linia porții.

Ofosu a replicat înainte de pauză, dar șutul său a fost moale, iar Niczuly nu a avut probleme.

După pauză, Cicâldău a lovit zidul din lovitură liberă, iar la faza imediat următoare Golofca putea înscrie, dar Marius Constantin a intervenit.

Tot Florin Ștefan a ieșit la rampă în minutul 53, cu un șut puternic, peste poarta oltenilor. Nouvier a bifat cea mai mare ocazie a lui Sepsi în minutul 56, din centrarea lui Ștefan, dar atacantul a fost blocat înainte de a relua din poziție ideală spre poarta Craiovei.

Cicâldău a bifat și el o ocazie importantă în minutul 60, cu un șut cu stângul din interiorul careului, blocat de Niczuly. Screciu și-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 81, după un fault dur. Istvan Kovacs i-a arătat direct cartonașul roșu.

Zece minute s-a bucuat Sepsi de avantajul numeric. Fofana a fost și el eliminat în prelungirile partidei, după ce a fost avertizat cu un galben de Kovacs. Mijlocașul lui Sepsi a protestat, iar arbitrul i-a arătat al doilea cartonaș galben.

S-a terminat 0-0, iar Craiova rămâne pe locul doi, cu 33 de puncte, la un punct în spatele liderului FCSB. Oltenii pot fi depășiți de CFR Cluj, dacă echipa lui Edi Iordănescu va câștiga duelul cu Academica Clinceni.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - Sepsi, 19:45, Digi Sport 1. Oltenii pot urca provizoriu pe primul loc

Oltenii au încheiat turul de campionat cu un eșec (0-2, contra lui FCSB) și o remiză (0-0, împotriva lui CFR Cluj), însă formația din Bănie ocupă poziția secundă, cu 32 de puncte, la două lungimi de liderul FCSB, astfel că o victorie în această seară o duce în fotoliul de lider, cel puțin pentru câteva zile.

Sepsi a avut un tur excelent, în care a pierdut doar două meciuri, iar formația lui Leo Grozavu se află pe locul 4, cu 27 de puncte. Unul dintre eșecurile covăsnenilor a fost înregistrat chiar contra Craiovei, în tur, când oltenii se impuneau cu 1-0, după un gol semnat de Elvir Koljic.

La această partidă, Universitatatea Craiova nu îl va avea pe bancă pe antrenorul Corneliu Papură, care este suspendat, după ce a fost eliminat pentru proteste la ultimul meci al echipei sale.

Craiova și Sepsi s-au mai întâlnit de 9 ori în Liga 1. Gazdele de azi au câștigat cinci meciuri, o partidă s-a încheiat la egalitate, iar covăsnenii au obținut trei victorii.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+2 cgr cgr

Fofana vede al doilea galben pentru proteste și este eliminat.