FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
marica
Marica a fost la un pas de a semna cu Rapid. ”Puțini știu. A fost un întreg scandal”
Vi 11.03.2022 17:30

UTA Arad - Academica Clinceni 3-0, în primul meci din play-out. Arădenii, prea buni pentru ilfoveni

11.03.2022, 19:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

UTA Arad n-a avut probleme cu modesta Academica Clinceni, în prima etapă din play-out. Arădenii s-au impus cu 3-0 și au avut și două bare.

UTA Arad - Academica Clinceni 3-0, în primul meci din play-out

Ilfovenii au rezistat mai puțin de 9 minute, când Erico a deschis scorul. Baravykas l-a pus la încercare pe portarul Ureche, iar până la pauză, arădenii au mai înscris o dată, prin Otele.

Nici bine nu a început repriza secundă că UTA a mai marcat o dată, dar golul lui Miculescu a fost anulat pe motiv de offside, după ce mingea respinsă de Cardoso nimerise anterior bara.

UTA Arad - Academica Clinceni 3-0. Arădenii au avut și două bare

Trupa lui Ionuț Badea a înscris, în cele din urmă, pentru 3-0, în minutul 48, prin același Otele.

Aradul a mai avut o ocazie mare în minutul 66, iar pe final, Laukzemis a nimerit bara și UTA - Academica Clinceni s-a terminat 3-0.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA - Academica Clinceni 3-0:

Meciul UTA Arad - Academica Clinceni, din prima etapă a play-out-ului Ligii 1, se dispută vineri, de la ora 17:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

La intrarea în play-out, UTA Arad este pe locul trei în play-out, cu 20 de puncte, la egalitate cu Rapid, formația de pe poziția secundă, care duce în prima parte a barajului pentru Conference League.

UTA Arad - Academica Clinceni LIVE VIDEO, ora 17:30, Digi Sport 1

De altfel, clasarea pe unul dintre primele două locuri reprezintă obiectivul clubului arădean pentru acest play-out, spre deosebire de Academica Clinceni, formație care speră să evite retrogradarea directă.

Echipa ilfoveană a intrat în play-out pe locul nouă, penultimul, cu șapte puncte, două în spatele lui Dinamo, aflată o poziție mai sus, pe loc de baraj.

În sezonul regulat, UTA a câștigat ambele meciuri cu Academica, 3-0 în deplasare și 2-0 la Arad.

UTA Arad - Academica Clinceni LIVE VIDEO, ora 17:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

• UTA: Iacob - Vukcevic, Benga, Erico, Shlyakov - Baravykas, Vorobjovas - Ubbink, Cardoso, Miculescu - Ongaro
  • Academica Clinceni: Ureche - Rufati, Tsvetkov, Ion - Mbolo, Alghoul, Gogov, Vrdoljak, Holzmann - Dumitrache, De Amorin

Clasamentul din play-out

• 7. FC Botoșani - 23 de puncte
  • 8. UTA Arad - 20 de puncte
  • 9. Rapid - 20 de puncte
  • 10. Sepsi - 20 de puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 11. Chindia - 18 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 12. U Craiova 1948 - 17 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 13. CS Mioveni - 15 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 14. Dinamo - 9 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 15. Academica Clinceni - 7 puncte
  • 16. Gaz Metan - 1 punct
UTA UTA
  • 90+3 fr2

UTA - Academica Clinceni se termină 3-0.

Ocazie UTA

Laukzemis trece ușor de Tsvetkov, pătrunde pe dreapta în careu, trage cu exteriorul, dar nimerește bara.

Ocazie UTA

Otele îl driblează pe Alghoul pe stânga, centrează în fața porții, mingea e deviată de portarul Ureche, dar fundașii Clinceniului resping.

• 65 s

Pătlăgică intră în locul lui Miculescu.

• 59 s

Cmovs intră în locul lui Cătălin Ion.

• 48 g
    Gol UTA

Cătălin Ion pasează la adversarul său, Dumitru, care schimbă cu Ubbink, acesta centrează în careu, de unde Cardoso reia în bară, mingea sare la Otele, care reușește dubla.

• 46 fm
    Fază meci UTA

Gol anulat UTA. Otele centrează în careu, Cardoso vrea să respingă, dar deviază în bară și mingea sare la Miculescu, care înscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside.

Gol UTA

După o degajare a portarului, Cardoso încearcă să respingă, dar mingea ajunge la Otele, care ia o acțiune pe cont propriu și dublează avantajul arădenilor.

• 30 oc
    Ocazie UTA

Baravykas îi ia mingea lui William de Amorim și șutează în diagonală din marginea careului, dar portarul reține.

• 23 cg
    Cartonaş galben UTA

Dumitru Cardoso e avertizat.

• 9 g
    Gol UTA

Ubbink centrează din lovitură liberă, iar Erico înscrie cu o lovitură de cap, din marcajul slab al lui Cătălin Ion.