Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off
UTA UTA
1 - 1
Lu 10.10.2022 20:30

UTA Arad - CFR Cluj 1-1. Meci spectaculos, cu ocazii mari, două bare, un autogol și o eliminare

10.10.2022, 22:20

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Meciul UTA Arad - CFR Cluj, din etapa a 13-a, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după o partidă superbă, decisă de autogolul lui Kolinger.

În fața unei asistențe superbe, UTA a început curajos meciul împotriva campioanei și a avut prima oportunitate după nici două minute de joc, când Cascini a fost foarte aproape de gol.

CFR a dat replica prin bara spectaculoasă a lui Bîrligea, însă arădenii au reacționat repede, iar Otele a avut o șansă uriașă, când a fost blocat perfect de Scuffet. Același portar a fost apoi pe fază la șuturile lui Bîrligea și Petrila.

N-a mai avut însă ce să facă în minutul32, la lovitura de cap a lui Boateng, care a deschis scorul și a reușit primul său gol pentru CFR. După numai câteva minute, UTA a reacționat prin Otele și apoi Cascini.

Pe finalul primei reprize, CFR a avut a doua bară, la execuția lui Boateng, însă ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut UTA-ei, prin Stahl.

UTA Arad - CFR Cluj 1-1. Isac a fost eliminat în minutul 74

Partea secundă a debutat cu un atac al arădenilor finalizat cu ocazia lui Otele, iar la cealată poartă, Boateng a irosit o șansă din poziție ideală. Apoi Malele și-a încercat norocul pe contraatac, dar a șutat slab însă cei care au marcat au fost elevii lui Ilie Poenaru.

Benga a deviat o minge pe care Kolinger a vrut s-o respingă, dar a nimerit în propria poartă. CFR a fost apoi aproape de al doilea autogol, prin Camora.

În minutul 74, Isac a fost eliminat după ce arbitrul a consultat VAR-ul, în urma unui fault dur la Deac. Ultima ocazie a aparținut campioanei, când Janga a scăpat singur spre poartă, dar Iacob a avut o intervenție excelentă și UTA Arad - CFR Cluj s-a terminat 1-1.

Este prima repriză a lui CFR din acest sezon, după 4 victorii la rând.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - CFR Cluj 1-1:

UTA Arad și CFR Cluj se întâlnesc luni, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1, în ultimul meci al etapei a 13-a din Liga 1.

UTA - CFR, LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Dan Petrescu, enervat la conferința de presă dinaintea jocului

Arădenii nu au mai câștigat de două meciuri în Liga 1 și sunt pe locul 11 în clasament, cu 15 puncte acumulate în 12 meciuri disputate. Elevii lui Ilie Poenaru nu i-au mai învins pe cei de la CFR din luna noiembrie a anului 2020, atunci când UTA învingea în Gruia, scor 1-0.

De cealaltă parte, CFR vine cu un moral bun la Arad, după victoria mare de la Praga, 1-0 cu Slavia. Lucrurile stau bine pentru ardeleni și în competiția internă, acolo unde elevii lui Dan Petrescu au două victorii la rând și au urcat pe locul 4 în Liga 1, cu 21 de puncte acumulate în 10 meciuri disputate.

Cum arată clasamentul din Liga 1

clasament liga 1..
Clasament Liga 1 / Foto: captură digisport.ro

Dan Petrescu, enervat la conferința de presă dinaintea meciului cu UTA

Înaintea partidei, ”Bursucul” a primit o întrebare care l-a scos din sărite.

UTA la ea acasă e o echipă diferită faţă de deplasare, are 3 victorii acasă şi doar o victorie în deplasare. Noi vom suferi în această lună, clar. E greu să joci din 3 în 3 zile. (n.r.- 1-0 e destul cu UTA?) Ce întrebare e asta, nu sunt prea bine, nu mă mai întreba de astea. 7-0 vreau să batem!

Cu 7-0 sunt mulţumit! Pui întrebări ca să faci polemică. Eu sunt un băiat respectuos, dar totul are o limită! De acum nici nu mai răspund la întrebările astea. Dacă bat cu 1-0, ce să facem? Vrei să pierd cu 1-0?”, a transmis Dan Petrescu.

Schimbare UTA

Erico Da SIlva intră în locul lui Postolachi.

Ocazie CFR Cluj

Yeboah îl lansează pe Janga, care rămâne singur cu portarul, dar nu-l poate învinge.

• 79 oc

Roger șutează din afara careului, dar nu nimerește poarta.

Cartonaş roşu UTA

Isac este eliminat după consultarea VAR-ului, pentru un fault dur asupra lui Deac.

• 67 oc
    Ocazie UTA

Otele centrează pe jos, în fața porții, Camora respinge, dar e aproape de autogol.

Autogol CFR Cluj

După o centrare din corner, Benga trimite cu capul, iar Kolinger marchează un autogol.

• 56 oc

După o greșeală a lui Postolachi, Malele pleacă pe contraatac și șutează la colțul lung, dar slab, iar portarul reține.

• 50 oc

Malele îi așează mingea perfect lui Boateng, care șutează aiurea, cu toată poarta în față.

• 49 oc
    Ocazie UTA

După o centrare a lui Stahl, Otele reia cu capul, din doi metri de poartă, dar arbitrul dictează fault în atac a nigerianului asupra lui Manea.

La pauză, UTA - CFR 0-1.

• 42 oc
    Ocazie UTA

Stahl trece printre trei adversari și șutează la colțul scurt, dar portarul respinge.

• 41 oc

Bară CFR. Manea centrează în careu, Yuri recentrează, Malele îi așează mingea lui Boateng, care șutează în bară.

• 39 oc
    Ocazie UTA

Cascini șutează din afara careului, dar portarul reține ușor.

• 35 oc
    Ocazie UTA

După o centrare din corner, Otele reia pe poartă, dar cam slab și portarul reține.

• 32 g
    Gol CFR Cluj

După o centrare din corner, Boateng înscrie primul său gol pentru campioana României.

• 31 oc

Boateng pasează la Petrila, care șutează din marginea careului, dar portarul apără.

• 23 oc

Bîrligea șutează tare, din afara careului, dar Iacob boxează.

• 18 cg

Postolachi e avertizat.

• 17 oc
    Ocazie UTA

Ocazie UTA. După o centrare lungă a lui Chindriș, Otele îl depășește pe Yuri dintr-o preluare superbă, dar Scuffet intervine extraordinar.

• 14 oc

Bară CFR. Manea centrează de pe dreapta, Bîrligea reia din prima, cu exteriorul, dar mingea lovește transversala.

• 11 cg

Bîrligea e avertizat.

• 2 oc
    Ocazie UTA

După o centrare din corner, Benga deviază cu capul, Cascini încearcă să reia din fața porții, dar e incomodat de Malele și ratează ținta.