Exclusiv Dinamo e pe loc de baraj, iar Ioan Andone a transmis un mesaj clar: ”Te uiți cine e acolo acum?”
Dinamo
News Alert Sancțiunea a fost suspendată! Dinamo și UTA vor putea evolua cu spectatori în ultimele două etape din play-out
FC Universitatea U Cluj v Chindia Targoviste - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 13 May 2023
Dan Nistor, ”distrus” după ce U Cluj a ratat finala Cupei României: ”E foarte mare suferinţa. E dureros”
UTA Arad UTA Arad
0 - 1
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Du 31.01.2021 20:45

UTA Arad - Dinamo 0-1. "Câinii" au câștigat din penalty și au mai vrut unul. Arădenii acuză și ei neacordarea unui 11 metri

31.01.2021, 22:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

UTA Arad - Dinamo s-a terminat 0-1, iar cele două echipe au făcut schimb de locuri. Sorescu a adus victoria "câinilor" dintr-un penalty.

UTA Arad - Dinamo 0-1. "Câinii" au bifat a doua victorie la rând

"Câinii" au primit penalty în minutul 8, la un henț al lui Florin Ilie, iar Sorescu a deschis scorul de la punctul cu var. Peste 10 minute, dinamoviștii au mai cerut o lovitură de pedeapsă, la o intervenție a aceluiași Florin Ilie, însă arbitrul Cătălin Popa a lăsat meciul să continue.

Și arădenii au cerut o lovitură de la 11 metri în minutul 32, la un duel dintre Roger și Puljic, dar nici de această dată nu s-a acordat nimic. Dinamo a ratat ultima șansă a primei reprize, după ce Gueye și Mihaiu nu au ajuns la o minge pe care scria gol.

UTA Arad - Dinamo 0-1. Arădenii, fără victorie acasă de 6 etape

În repriza secundă, UTA a presat și a irosit o șansă imensă părin rusul Shlyakov și Ciprian Rus, în aceeași fază. Peste câteva minute, Albu a șutat peste poartă din 6 metri, iar prima mare ocazie a "câinilor" din partea secundă a venit tocmai în minutul 73, când Sorescu a rămas singur cu portarul.

Ultima șansă a meciului i-a aparținut tot rusului Shlyakov, iar UTA - Dinamo s-a terminat 0-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul dintre UTA Arad și Dinamo poate fi urmărit, de la ora 20:45, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Cu moralul bun după victoria dramatică obținută cu Poli Iași, UTA vrea să câștige și împotriva lui Dinamo pe teren propriu. Echipa lui Laszlo Balint nu stă foarte bine în meciurile de la Arad. Are o singură victorie în nouă partide, obținută în luna octombrie, cu Chindia.

Înainte de această partidă, UTA și Dinamo sunt ”vecine” de clasament. Gazdele sunt pe locul zece, cu 24 de puncte, iar Dinamo este pe 11, cu 22 de puncte. Ambele echipe au nevoie de victorie pentru a se apropia de zona play-off-ului.

Jerry Gane: ”Sper să ne impunem în această deplasare”

Tot după o victorie vine și Dinamo. Echipa lui Jerry Gane a câștigat cu 2-1 pe teren propriu cu Gaz Metan.

"Victoria cu Gaz Metan a readus încrederea în vestiarul nostru. Chiar dacă a primit gol în primele minute, echipa a reacționat pozitiv și a reușit să întoarcă rezultatul până la pauză pe un teren complicat.

Sper să ne impunem în această deplasare la Arad așa cum UTA a câștigat în tur pe "Dinamo". Îmi doresc să avem continuitate în rezultate. Probleme de lot? Vor lipsi doi jucători importanți, Fabbrini și Răuță, ambii suspendați, plus Blejdea, accidentat", a spus Gane, pentru site-ul oficial al lui Dinamo.

• 90+4 fr2

Final de meci. UTA Arad - Dinamo se termină 0-1.