Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
UTA UTA
0 - 1
FC Arges FC Arges
Du 30.10.2022 18:15

UTA Arad - FC Argeș 0-1. Marius Croitoru, debut cu succes la formația piteșteană

30.10.2022, 20:09

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Argeș a câștigat duelul de pe terenul celor de la UTA Arad cu scorul de 1-0, în etapa a 16-a din Liga 1.

În urma acestui rezultat, FC Argeș a ajuns pe locul opt în clasament, cu 20 de puncte, în timp ce situația celor de la UTA Arad este delicată. Arădenii sunt pe locul 14, cu un total de 16 puncte.

UTA Arad - FC Argeș 0-1. Marius Croitoru a debutat cu o victorie pe banca piteștenilor

Arădenii au avut prima șansă de gol în minutul 12, când Dobrescu a șutat peste poartă după o eroare a lui Latovlevici. La următoarea fază, Straton a intervenit foarte bine la balonul trimis cu capul de Benga.

În minutul 14, cei de la FC Argeș au cerut penalty după o cădere în careu a lui Arnold Garita.

Piteștenii au marcat singurul gol al partidei în minutul 27, când Njike l-a lansat pe Garita care l-a învins pe Balauru cu un șut din careu.

UTA putea restabili egalitatea câteva minute mai târziu, dar șutullui Otele a ajuns în brațele lui Straton. Arădenii au irosit o șansă importantă și în minutul 35, când Postolachi a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Pe finalul primei reprize, arădenii au cerut penalty după un contact între Straton și Cascini, însă centralul a lăsat jocul să continue.

În repriza secundă, arădenii au fost mai periculoși, însă nu au reușit să marcheze golul egalizator. Tot piteștenii au avut prima șansă de gol în repriza a doua. Bertrand a scăpat singur cu portarul, însă a trimis în plasa laterală.

Arădenii au cerut penalty după ce Latovlevici a atins balonul cu mâna în interiorul careului, dar nici de această dată, George Găman nu a dictat lovitură de pedeapsă.

Stahl a irosit o ocazie imensă în minutul 66, când a trimis din fața porții mult peste transversală. Postolachi putea profita de o eroare din defensiva argeșenilor a lui Cestor, însă Tofan a reușit să rezolve faza.

Arădenii au rămas în zece jucători în minutul 86, când Șteau a văzut cartonașul roșu după ce l-a lovit cu cotul în față pe Tofan. În prelungiri, și Erico a fost eliminat.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - FC Argeș 0-1

UTA Arad - FC Argeș 0-1

Arădenii au cinci meciuri la rând fără victorie, iar atmosfera nu este una prea bună la formația lui Ilie Poenaru. UTA este pe locul 14 în Liga 1 și are 16 puncte acumulate în 15 meciuri. În ultimul meci, "Bătrâna Doamnă" a cedat împotriva Universității Craiova, scor 1-2.

• Patru victorii, patru egaluri și șapte eșecuri are UTA Arad în primele 15 etape din actualul sezon al Ligii 1

De cealaltă parte, FC Argeș s-a despărțit de Andrei Prepeliță după ultimul meci, pierdut în fața Petrolului, scor 0-2. În locul acestuia a fost numit Marius Croitoru, iar acesta din urmă are misiunea de a redresa situația de la formația din Trivale, care este pe locul 11 în Liga 1, cu 17 puncte după 15 meciuri.