FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (23.04.2024)
Live Video&Text FC Voluntari - FCU Craiova 0-0, ACUM pe DGS 1. Ilfovenii rămân în 10 oameni
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-RAPID 3-4,DIVIZIA A (26.10.2003)
Antrenorul care nu ar exclude o revenire la Rapid: ”Un telefon de la domnul Șucu e mereu binevenit”
Tottenham Hotspur v Manchester City, Emirates FA Cup, Fourth Round, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 26 Jan 2024
Șansa lui Radu Drăgușin! Poate profita de accidentarea colegului său: anunțul venit din Anglia

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

UTA Arad a învins FC Voluntari cu scorul de 2-0, în etapa cu numărul șase din Liga 1.

Prima ocazie le-a aparținut arădenilor, în minutul 7, atunci când Ioan Hora a trimis cu capul spre poartă, dar portarul Popa a prins balonul fără probleme.

În minutul 32, Rață a putut și el să înscrie, dar preluarea a fost prea lungă, iar șutul imprecis.

Câteva minute mai târziu, Ubbink a șutat puternic de la aproximativ 25 de metri, dar Popa a fost amplasat foarte bine și a păstrat scorul neschimbat.

Cea mai mare ocazie din prima repriză le-a aparținut arădenilor. În minutul 40, Ubbink i-a săltat balonul lui Hora în fața porții, acesta a încercat să îi trimită lui Antal, dar a lovit greșit și balonul a ieșit în afara terenului.

Tamaș a avut și el o șansă să marcheze pe finalul reprizei. Rață a executat o lovitură liberă, a tras în zid. Balonul a revenit la Tamaș care a șutat peste poartă.

Primul gol al arădenilor a venit în minutul 74, Roger a executat o lovitură liberă, Passaglia a prelungit în care către Miculescu, iar acesta a trimis cu capul în poarta lui Popa.

Câteva minute mai târziu, a venit și golul doi al arădenilor. După un contraatac frumos, Dangubic l-a văzut foarte bine pe Roger, care a depășit defensiva și a finalizat cu ușurință.

În clasamentul din Liga 1, UTA Arad urcă pe locul cinci, cu un total de 11 puncte. FC Voluntari se poziționează pe locul 12, cu șase puncte.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - FC Voluntari

UTA Arad - FC Voluntari, ora 18:30, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Arădenii pot ajunge pe loc de play-off

De partea cealaltă, FC Voluntari, cu șase puncte, poate urca și ea în zona play-off-ului cu o victorie la Arad, urmând să depășească Dinamo și Chindia.

Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în sezonul precedent. Două întâlniri s-au încheiat la egalitate, 0-0, și una a fost câștigată, scor 1-0, de UTA Arad.

“Este foarte important cum vom gestiona mental pregătirea acestui joc. Dorim să ne ținem nivelul de atitudine, nivelul de concentrare, nivelul de motivație, în așa fel încât să reușim să practicăm un joc care să ne permită să sperăm la cele trei puncte. Indiferent de calculele hârtiei, întâlnim un adversar imprevizibil, un adversar care are aproape în fiecare compartiment jucători cu experiență.

Tipologia meciului va fi diferită. E adevărat, până acum am întâlnit acasă echipe cu pretenții de play-off, echipe puternice, echipe care au venit să câștige punctele puse în joc.

Dar, și noi am demonstrat că am jucat fotbal și nu am stat să așteptăm jocul adversarului, nu am stat să ciupim ceva pe contraatac. Îmi doresc foarte mult să fim mult mai atenți pe toate momentele jocului”, a spus Laszlo Balint, în cadrul conferinței de presă.

• 90+3 final

Final de meci!

• 89 s s

Bustea este introdus în locul lui Ubbink.

• 89 s s

Ilie este introdus în locul lui Passaglia.

• 85 s s

Achim este introdus în locul lui Droppa.

• 85 s s

Merloi este introdus în locul lui Lopes.

• 85 s s

Golan este introdus în locul lui Nemec.

• 82 g g

Gool UTA! Arădenii pornesc pe contraatac, Dangubic îi pasează foarte bine lui Roger, care finalizează cu ușurință.

• 80 s s

Isac este introdus în locul lui Miculescu.

• 78 s s

Paraschiv este introdus în locul lui Tavares.

• 74 g g

Gool UTA! Roger execută lovitura liberă, Passaglia prelungește în careu pentru Miculescu care marchează cu capul.

• 68 cg cg

Nemec vede cartonașul galben.

• 63 oc

După o acțiune frumoasă a arădenilor în careul celor de la Voluntari, Batha șutează spre poartă, dar balonul este respins de defensiva oaspeților.

• 61 cg cg

Dangubic vede cartonașul galben.

• 60 s s

Dangubic este introdus în locul lui Hora.

• 60 s s

Roger este introdus în locul lui Antal.

• 57 s s

Fulop este introdus în locul lui Gheorghe.

• 47 oc

Lopes recuperează un balon în afara careului, se îndreptă spre poartă și șutează de la 25 de metri, puțin peste poartă.

Începe repriza a doua!

Finalul primei reprize!

• 45 oc

Rață execută lovitura liberă, trage în zid, balonul revine la Tamaș care șutează peste poartă.

• 40 oc

Ubbink îi saltă balonul lui Hora în fața porții, acesta încearcă să îi trimită lui Antal, dar balonul iese în afara terenului.

• 39 oc oc

Ubbink șutează de la 25 de metri, dar Popa este amplasat exact pe direcția mingii.

• 32 oc

Rață are o ocazie bună. Preia balonul pe piept, dar mingea sare prea în față, iar șutul este slab.

• 13 oc oc

Batha șutează spre poartă din lovitură liberă, dar mingea este ușoară pentru Popa.

• 7 oc

Ocazie pentru UTA! Ioan Hora trimite cu capul spre poartă, dar portarul Popa prinde balonul fără probleme.